Строителството на епичния проект на София за завод за боклук най-накрая реално започна. Без излишни церемонии и много шум вчера кметът на София Йорданка Фандъкова обяви началото на строителството, като подготовката за него е започнала още на 7 май. "От строителите очаквам много интензивна работа, спазване на сроковете, спазване на качеството", коментира тя лаконично.
Скромното откриването на строителната площадка на най-големия европейски проект у нас е разбираемо - за него се е говорило много и неведнъж е обещавано той да е готов в годините назад. Именно заводът за боклук беше козът на Бойко Борисов, когато стана кмет на София през 2005 г. Обещанията му не се материализираха, а вместо това столицата се изправи пред няколко кризи с боклука. След нова доза празни обещания, се наложи да се прибегне към балиране на боклука, а след това да се отвори старото сметище в Долни Богров, след като това в Суходол се изчерпа. Спънките пред завода през годините бяха много. Първата поръчка за избор на изпълнител беше на толкова висока цена, че от Брюксел ни спряха поръчката и избрания изпълнител в края на 2010 г. След това всичко започна отначало, а проблемите варираха от трудности в превода до уточняване на държавната помощ при реализирането на проекта, които забавиха отпускането на европейските пари. Едва в края на м.г. те бяха сигурни, а общината сключи договор с фирмата изпълнител. Заради спрените пари по ОП "Околна среда" дотук е платен само авансът за начало на проекта. Това засега не се отразява на изпълнението на проекта.
Заводът трябва да е готов през август догодина. Според контракта с фирмата, за всеки един ден закъснение ще се налага глоба от 200 хил. лв. Количеството, което ще се обработва на година, ще бъде 410 хил. тона при произвеждани в столицата около 270 000 тона по последни данни за 2012 г. От него рециклираните материали ще са малко над 39 хил. тона, а около 178 хил. тона се очаква да е произведеното RDF гориво. Това количество ще замести използвания газ в момента с около 10-12%. Освен това заводът ще произвежда 359 тона компост годишно, а остатъците за депониране ще са 75 хил. тона. Така най-голямото производство ще е на гориво - 44%, а 28% ще са загубите под формата на вода и изпарения, обясни зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска. Цялата инсталация ще има приемна и производствена зона. Изпълнител на проекта е гръцкото обединение "Актор-Хелектор", а общата стойност на проекта - 213.4 млн. лв.
ТАКСА СМЕТ
Столичната община все още чака предложение от правителството за нов метод за определяне на такса смет. Според кмета на София, ако до края на юни няма ясна методика, промяната става невъзможна. Към момента няма никаква информация за обсъждани варианти. "Въпросът е - как да бъде определено количеството, за да бъде справедливо - да не натовари гражданите толкова много, че те да не са в състояние да плащат тази такса", коментира Фандъкова. Според зам.-кмета по екологията Мария Бояджийска реалното отчитане на количество отпадък, което се генерира от всяко домакинство на Столичната община, е практически невъзможно. Затова от кметството настояват всяка община сама да си определя метода.
|
|