Вицепрезидентът Маргарита Попова спретна телевизионен "контрапротест" на държавния глава Росен Плевнелиев. В интервю за Нова тв Попова се солидаризира с обвиненията на БСП, ДПС и "Атака", че президентът представлява "само една част от гражданите" и изневерява на обединителната си роля по конституция. Подобни бяха и аргументите на "контрапротестиращите" миналото лято, които настояваха за отстраняването на Плевнелиев от поста заради публичната му подкрепа за протеста срещу кабинета.
"Президентската институция не може да казва кога правителството трябва да подава оставка, не е допустимо по конституция да казва кога и как да се случват избори", заяви Попова по повод миналогодишната декларация на Плевнелиев, че сваля доверието си от кабинета след скандалното назначение на депутата от ДПС Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Според нея е недопустимо президентът да оставя впечатлението, че подкрепя само една част от обществото - протестиращите срещу правителството. "Президентството не е партийна централа, президентството не е място, където групи, групировки, кръгове, отбори и не знам си още какви могат да използват нашата институция, за да се легитимират", заяви Попова. Тя отрече да е част от сценарий срещу Плевнелиев, както и да има амбиции за поста му. Като подчерта, че вицепрезидентът не е просто заместник на президента, а "самостоятелна единица" и допълни, че и занапред няма намерение да мълчи.
Попова определи като недостатъчно елегантно решението на Плевнелиев да бойкотира парламентарната анкетна комисия, създадена от управляващите да разследва срещата му с шефа на австрийското енергоразпределително дружество ЕВН. Според нея то оставало на нивото на конфронтацията. Тя посъветва Плевнелиев "много достолепно" да се яви пред народното представителство, не за да се обяснява за срещите си, а за да заяви, че не е нарушил държавния интерес и не работи в частна полза.
От президентството отказаха коментар по случая.
Свиването на обръча около Плевнелиев започна, след като той сне доверието си от правителството и публично подкрепи протеста на "умните и красивите" срещу политическото задкулисие, прераснал в протест срещу кабинета "Орешарски" след включването на дясната опозиция. В ответ управляващите организираха "контрапротест" пред президентството, който настоя за отстраняване на държавния глава. Присъединилият се към "контрите" новоизпечен политик Николай Бареков дори предложи постът да се заеме от Маргарита Попова, което й спечели прозвището "контрапрезидент".
БСП и ДПС също се включиха в атаката срещу Плевнелиев, като използваха за острие "Атака". В средата на м.г. Волен Сидеров призова главния прокурор да поиска имунитета на Плевнелиев заради финансови сделки и изнасяне на капитали в офшорни фирми. Близката до Делян Пеевски медийна група "Ню Медиа груп" разпространи специална притурка "Президеншъл парк" с подробно описание на бизнес сделките на Плевнелиев преди влизането му в политиката, както и свързаните с него кръгове, фирми и лица. Към акцията се приши и Бареков с обвинения, че Плевнелиев е закупил "незаконно" къщата си в Халкидики. Стигна се и до законодателни санкции. Със законите за ДАНС и МВР бяха орязани правомощия на президента в сектора.
Към критиките срещу Плевнелиев още в края на м.г. се присъедини и вицето му Маргарита Попова като напомни, че правителството е "демократично избрано" и няма законни основания за оставката му. С времето разногласията между двамата се задълбочиха. Попова оспори важността на темите, по които президентът свиква съвета по национална сигурност, както и юридическите аргументи, с които канцеларията му връща закони на парламента. Попова разкритикува и инициативата на Плевнелиев за свикване на референдум по изборното законодателство. А преди три дни се усъмни в правилността на президентското решение да бойкотира работата на анкетната комисия "Плевнелиев". Наблюдатели заговориха за сценарий "Боянски ливади"2, правейки аналогия с разкола между президента Желю Желев и вицето му Блага Димитрова през 1993 г. заради критиките на държавния глава срещу тогавашния премиер Филип Димитров, завършил с оставка на вицето и падане на кабинета.
----------- РЕАКЦИЯ
"Аз лично съм много изненадан от изявленията на г-жа Попова", коментира депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, член на комисията, която ще разследва срещата на Плевнелиев с шефа на EVN. Ненков се изненада, че изтъкнат юрист като Попова може да допусне, че президентът трябва да отиде в парламента и да се обяснява пред една противоконституционна комисия. Той припомни решение на КС по сходен казус в миналия мандат, в което съдът е постановил, че подобна комисия е неправомерна. "Президентът е отделна институция и трябва да бъде уважаван, привикването му в НС е много евтин пиар", заяви Ненков. ГЕРБ вече внесе искане до КС да обяви комисията за противоконституционна.
И двамата са на едно ниво - пърпорене на моторче 50 кубика, дрънкане на гол кокал в празна тенджера, разтягане на локуми...
Просто Попова взема по-рядко думата, та някои се лъжат, че е разумна.
--------------------------
Сайтът на Генек