За второ поредно тримесечие безработицата остава 13 на сто. Това показват данните на националната статистика за наблюдението на работната сила за първото тримесечие на тази година. Броят на хората без работа спрямо последното тримесечие на 2013 г. е намалял с 6800 души. Така 433 хил. са официално регистрираните без препитание у нас. Намаление има и на годишна база - с 23 400 души. В разбивката на безработните по възрастови групи се вижда, че програмите срещу младежката безработица дават ефект, макар и да не се знае колко дългосрочен ще е той - младежите до 29 г. без работа са намалели с 23 000 и сега са около 116 000.
Тревожно е обаче, че 255 000 българи нямат работа повече от 1 година и делът им в общата безработица се е увеличил спрямо началото на 2013 г. с 3.8 процентни пункта. Така те са вече 59% от всички хора без препитание. Коефициентът на заетост за хората между 15 г. и 64 г. е 59%. В сравнение с първото тримесечие на 2013 г. се увеличава с 1.3 процентни пункта. Заетите българи на и над 15 години са се увеличили за година с малко над 39 000, което е по-малко от един процент, и наброяват 2.894 млн. души. Сравнено с последните три месеца на 2013 г. обаче броят на заетите в страната намалява с 37 500 души.
Сравнението на годишна база показва други положителни данни - групата на обезкуражените българи между 15 и 64 г. се е смалила с 30 500 души за една година. Въпреки това хората, които искат да работят, но не си търсят активно препитание, защото не вярват, че ще намерят, остават значителен брой - 203 хил. души. Освен това спрямо последното тримесечие на миналата година към обезкуражените са се присъединили нови 15 хил. безработни.
ВТОРИ ШАНС
Почти месец, след като кабинетът отпусна парите за програма "Сигурност", първите осем безработни бяха назначени за пазачи в Ямболско. Сред тях има и пет жени, като назначените са трайно безработни. До средата на юни в областта на полицията ще помагат 180 пазачи. Общо за страната по тази програма ще бъде осигурена временна заетост за осем месеца на 5000 безработни. За тях бяха отпуснати 17.7 млн. лв. Пазачите ще получават минималната заплата, работният им ден е 8-часов, а през уикенда и на празници ще почиват. Те ще трябва да сигнализират полицията "при риск от извършване на престъпления и настъпване на бедствия, аварии, катастрофи". Помагачите на полицията ще трябва да съдействат за предотвратяване на кражби и злоупотреби. Сред задълженията им ще е да оказват помощ на по-възрастни хора и на хора с увреждания.
Населените места, в които ще бъдат назначени хората, бяха избрани от МВР на базата на карта на престъпността - за местата с най-много набези. 180 души ще бъдат назначени и в област Кюстендил. В девет села около Димитровград също ще бъдат наети 18 пазачи. Засега няма информация за останалите населени места, включени в програмата.
|
|