Насред индустриалната зона в Божурище, която още е в проектна фаза, ще се роди Долина на таланта. В Бургас ще тръгне производство на яхти, а в зоната в Телиш - на биохрани. Ръководството на държавната Национална компания "Индустриални зони" (НКИЗ) и министърът на икономиката Драгомир Стойнев вчера дадоха специална пресконференция, за да представят тези инвестиционни намерения, които са с доста неясен времеви хоризонт.
В същото време се появиха поредни лоши данни за притока на чуждестранни капитали в България. БНБ съобщи, че през януари - март инвестициите у нас са едва 88.9 млн. лева при 372.9 млн.евро за същия период на м.г. Данните само за март са още по-тревожни - в рамките на месеца напусналите страната инвестиции са повече от привлечените с 1 млн. евро.
Министър Стойнев обаче не се притеснява от статистиките. Той посочи, че през 2013 г. инвестициите са били повече в сравнение с 2012-а. Разликата обаче е символична, а сумите и за двете години са доста скромни - 1.093 млрд. евро за миналата година и 1.07 млрд. евро за по-миналата.
В промишлените зони, за които отговаря държавната фирма НКИЗ, щели да бъдат вложени 153 млн. лв. и ще бъдат открити 1650 нови работни места, съобщи директорът й Атанас Ненов. Под "шапката" на компанията са новосъздаваните зони в Божурище, Бургас, Карлово, Плевен, Варна-Запад, както и старите свободни и безмитни зони в Русе, Видин и Свиленград.
В Долината на талантите в Божурище щели да се настанят фирми и научни обединения, които ще разработват иновативни идеи и ще ги превръщат в реални производства. Първите обитатели ще са част от фирмите, които ще работят със "София тех парк" и ще имат нужда от място, където да разположат персонала и оборудването си, те са 5 високотехнологични компании, посочи шефът н НК "Индустриални зони" Атанас Ненов. Самият технопарк в София обаче все още е само проект - тепърва ще се строи и населява. За изграждането му трябваше да се ползват 50 млн. евро по сегашната програма "Конкурентоспособност", но в крайна сметка финансирането бе отложено за новия програмен период на еврофондовете.
Бургаската индустриална зона пък ще стане Мека на яхтите. Там полската "Грийнпойнт България" обещава да вложи 6 млн. лв. в завод. Инвестиционното предложение бе внесено в общината още м.г. Освен че ще правят моторни лодки и ветроходи, поляците имали намерение да се занимават и с рециклиране на пластмаса. През 2013 и 2014 г. за зоната са сключени предварителни договори с инвеститори за продажба на 6 имота с обща площ от 30 дка, бе отчетено вчера.
Южнокорейската фирма "ИЮ Съндей", регистрирала у нас "Азия инвест", ще развива биоземеделие в зоната в Телиш, Плевенско. "Ще има три завода, ще бъдат инвестирани 85 млн. лв. и ще бъдат открити 700 работни места", съобщи Ненов. Ще се отглеждат биогъби, фураж, кокошки за яйца, овце и кози. Производството ще бъде "еко" - отпадъците ще се ползват за фураж, а заедно с животинския тор - и за обогатяване на почвата, на която ще се отглеждат биокултурите.