Поправителната сесия за президентските избори в Сърбия е след два дни, а съмненията в успеха им остават толкова големи, колкото бяха и преди втория кръг на 13 октомври, когато изборите се провалиха поради слабото участие на избирателите - под 50 %.
Сега ситуацията е горе-долу същата. Само мераклиите за високия пост понамаляха - от 11 през октомври, вече са трима: кандидатът на Демократическата партия на Сърбия (ДПС) и сегашен югопрезидент Воислав Кощуница, лидерът на Сръбската радикална партия Воислав Шешел, и лидерът на създадената от покойния Желко Ражнятович - Аркан, Партия на сръбското единство - професорът по карате Борислав Пелевич.
Нито един от тях не е представител на либералната идея. Кощуница минава за умерен националист, а Шешел за ултранационалист, Пелевич - за краен. И този път отсъства фигура, която да привлече още в първия кръг голям брой гласоподаватели.
Очаква се особено мотивирани да са подкрепящите Кощуница и Шешел. Колко и да са те обаче, общият им брой няма да бъде достатъчен за успеха на изборите, като се има предвид, че официално имащите право на глас са 6,5 милиона. А ако в неделя излязат 48 % от тях, каквито са прогнозите, победител няма да има.
Разбира се, нещата могат да се променят. Има голям брой хора, които може да решат да гласуват в последния момент, но е възможно и да се увеличи числото на онези, които няма да гласуват, показва анализът на социологическата агенция Стратегически маркетинг.
Ако на тези избори бъде избран президент, той ще се казва Воислав Кощуница. Той се радва на най-голяма подкрепа сред избирателите. За него биха гласували 63%, които ще упражнят правото си на вот, сочат данните на Стратегически маркетинг. Шешел може да разчита на подкрепата на 33 %, а кандидатът Пелевич - едва 4 % от гласовете.
За да стане държавен глава на Сърбия обаче, лидерът на ДПС трябва да воюва не толкова срещу основния си конкурент - Воислав Шешел, колкото за това да убеди хората да излязат да гласуват.
Все пак, в неделя
битката е между Воислав и Воислав
Пелевич само ще разпилее гласове. На първия кръг от предишните избори той взе 136 047 гласа, докато Кощуница получи 1 123 420, а Шешел - 845 308.
С намерение да привлече онези, които по-рано не гласуваха за него, или пък въобще не гласуваха, Кощуница внесе известни корекция на предизборната си кампания. Той се обяви за нови контакти със синдиката Независимост, който се изявява като яростен критик на на Закона за приватизацията. Гвоздеят на кампанията му е за ролята на държавата в осъществяването на демократичния правов ред и пазарната икономика.
За да успеят изборите в неделя, от голямо значение ще е
къде ще отидат гласовете за Миролюб Лабус
На втория кръг от предишните избори за югославския вицепремиер и технократ Лабус гласуваха 1 милион души. Тези гласове бяха общо взето на привърженици на управляващата коалиция Демократична опозиция на Сърбия, която така и не можа да излъчи общ кандидат. За това пък предостави на отделните партии в нея правото сами да решат кого да подкрепят, с което нещата още повече се объркаха.
Все пак е ясно, че никой в ДОС няма да подкрепи нито Пелевич, нито Шешел. Което обаче не означава, че ще подкрепят Кощуница. Това личи и от реакциите на различните партии в ДОС. Демократическият център, Демократична алтернатива, Граждански съюз на Сърбия и Социалдемократическата партия обявиха, че ще го подкрепят, защото смятат, че Сърбия трябва да избере президент.
Демократическата партия на сръбския премиер Зоран
Джинджич зае доста неясна позиция
В навечерието на изборите ДП намекна, че би подкрепила Кощуница, ако той поеме ангажимент да не критикува правителството. Сегашният югопрезидент обаче не показа сговорчивост.
Демохристиянската партия на сръбския министър на правосъдието Владан Батич заяви, че не я интересуват тези избори, а Лигата на социалдемократите на Войводина на Ненад Чанак направо призова членовете си да бойкотират изборите.
На поправителния изпит Шешел има амбицията да събере повече гласове, отколкото на предишните избори, след като го подкрепиха социалистите на Милошевич (на предишните той получи подкрепата само на Слобо). Той изгради своята предизборна кампания върху обещания за безмилостна
разправа с престъпността
и се опитва да мобилизира социално недоволните.
От съществено значение за преодоляване на 50-процентната бариера и за победата на Кощуница сега ще бъде вотът на малцинствата в Сърбия. Те едва ли биха подкрепили екстремните възгледи на Шешел и Пелевич, а след отказа на Лабус, се очаква гласовете им да отидат при Кощуница.
Но, главното сега е сърбите да гласуват и да изберат президент. Това ще успокои и Запада, който с нетърпение чака сегашният държавен глава Милан Милутинович да излезе от кабинета, за да бъде качен на самолета за Хага, където го чака компанията на Слобо.
|
|