Голям успех на преференциите регистрираха социолозите на вчерашния евровот. На българите, изглежда, им хареса възможността да гласуват за конкретна личност, което може да се тълкува като първа успешна крачка към въвеждането на чист мажоритарен вот. Около 43% от участвалите в изборите са се възползвали от възможността да отбележат предпочитания от тях кандидат в партийните и коалиционните листи според данните от екзитпола на "Галъп". Приблизително същия процент съобщават и от "Екзакта". Според "Алфа Рисърч" процентът обаче е 30. Дали ще се стигне до размествания, ще стане ясно в следващите дни. Прагът на преференциите според новия Изборен кодекс е 5%. Т.е., за да заеме водаческото място, един кандидат трябва да събере предпочитанията на 5% от гласувалите за неговата партия или коалиция. Процентът на хората, възползвали се от мажоритарния елемент, е огромен в сравнение с предишните евроизбори през 2009 г. Тогава едва 16% прибегнаха до преференцията (410 000 души).
Най-силна е мажоритарната интрига при Реформаторския блок, чиито симпатизанти са раздвоени между водача Меглена Кунева и втория в листата - Светослав Малинов. Още преди началото на кампанията неформалният лидер на основната съставляваща партия ДСБ Иван Костов призова своите привърженици да гласуват за кандидата на партията - Малинов. Съпротивата на десебарите срещу Кунева е заради предишното й участие във властта като министър по европейските въпроси в кабинетите "Сакскобургготски" и "Станишев" и еврокомисар, излъчен от тройната коалиция през 2007 г. Социолозите пресмятат, че около 57% от подкрепилите РБ са отбелязали и предпочитание. По активност ги следва ББЦ - между 44 и 51 процента.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов публично призна, че е използвал преференцията, за да подчертае изключителния си избор за водач. Сергей Станишев пък не се е възползвал от възможността за пренареждане, тъй като е изразил предпочитанията си още при подредбата на листата. В "Коалиция за България" също са възможни размествания заради силните симпатии към осмия в листата Александър Симов.
Ако преброяването на гласовете потвърди високия процент на преференциите, това ще е сериозна пречка пред БСП и ДПС да отменят мажоритарния елемент за следващи парламентарни и местни избори, каквото е намерението им.
Преференциите бяха въведени за първи път през 2007 г. на първите избори за евродепутати, но високият праг от 15% спъна възможността за размествания. В НДСВ Антония Първанова с 8.31% не можа да измести водачката Биляна Раева с 5.46 на сто. Непреодолимите 15 процента бяха запазени и на вота през 2009 г. Бариерата тогава прескочиха само двете водачки на НДСВ и "Синята коалиция" - Меглена Кунева (28.5%) и Надежда Нейнски (16.5%), но това не доведе до промяна в подредбата.
---------ТЕХНОЛОГИИ
Резултатът от експерименталното машинно гласуване на вчерашния вот не стана ясен до редакционното приключване на броя. Техниката бе монтирана в 100 секции в три избирателни района в Пазарджишко и София. Според неокончателните данни интересът към гласуването в секциите в Пазарджишко е бил много малък за разлика от софийските секции. В столицата новото гласуване предизвика интерес дори и сред възрастни хора.
Как чрез разместване от 10 развалени яйца ще намериш едно свястно, за да застроиш чорбата?
---------------------------
Сайтът на Генек