:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,326
Активни 626
Страници 21,229
За един ден 1,302,066

Вашингтон разкри частично мащаба на следенето на граждани

АНС разсекрети някои от статистиките си, но не каза колко американци са били засегнати от масовото подслушване
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Шефът на разузнаването Джеймс Клапър заяви, че докладът е част от усилията на АНС да направи дейността си възможно най-прозрачна.
Американската Агенция за национална сигурност (АНС) е подслушвала телефоните на едва 248 души през 2013 г., въпреки че е събирала данни за милиони американци, пише в. "Гардиън", цитирайки доклада за прозрачността на силите за сигурност, поръчан от президента Барак Обама миналата година. Това е първият документ, който разкрива статистики за масовото следене на гражданите от властите, след като бившият сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън изнесе доказателства за шпионажа в медиите през миналия май.

АНС е изпратила 178 заявки към специалния съд, регламентиращ дейността на силите за сигурност, в рамките на 2013 г. Именно разрешенията на съда са позволили масовото подслушване на граждани, разкрито от Сноудън. АНС и президентът Обама бяха под натиска на широката общественост да разкрият мащаба на събирането на метаданни от телефонни разговори на американци. В доклада на АНС става ясно, че хиляди подобни записи могат да бъдат събрани само с едно разрешение на съда.

Статистиката е ограничена, но показва, че с едно решение от 2013 г. Агенцията е събрала данните за международните разговори на 89 128 "обекта", без да има нужда от индивидуални заповеди за всеки от тях. В термините на разузнаването "обекти" могат да бъдат както индивиди, така и групи и организации. Всеки от тях се регистрира в статистиката само по веднъж, въпреки че АНС може да събира данни от много места и инструменти, през които "обектът" общува.

АНС обаче не разкри колко пъти през миналата година е използвала събраните данни на гражданите, нито колко американци са засегнати от проследяването. Единственото, което става ясно, е, че от Федералното бюро за разследвания (ФБР) са направили 38 832 искания за информация в рамките на годината. Според доклада ФБР не е задължено да прави статистика за това колко индивиди или организации се съдържат във всяко искане за информация. През юни 2013 г. президентът Обама нареди на силите за сигурност да разсекретят и направят публична възможно най-много информация за програмите за шпионаж на американското правителство, след като в. "Гардиън" и в. "Вашингтон пост" публикуваха документи, изнесени от Едуард Сноудън, които показваха мащаба на безпрецедентното събиране на информация за граждани.

РЕАКЦИЯ

Този доклад е знак, че силите за сигурност се борят с предизвикателството на прозрачността, и това е добре, но все още не са наясно какво точно да правят, заяви Стивън Афтъргуд, експерт по прозрачността на правителствената дейност във Федерацията на американските учени. "Изнесените данни дават само най-смътна представа за размера на дейността им, без да показват обаче законността, качеството или ползата от нея."

1106
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД