:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,073
Активни 750
Страници 21,976
За един ден 1,302,066

Рим ще сплотява Европа, за разлика от Лондон

Италия поема председателството на ЕС, а Великобритания настоява да бъде изключена от някои общи политики
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Италианският премиер Матео Ренци е наясно, че ще има много главоболия като председател на ЕС през следващите шест месеца, защото няма да му е лесно да "очовечи" европейската политика.
Италия поема утре за шест месеца председателството на Европейския съюз и според сигналите на лявото правителство на Матео Ренци ще се стреми да засили солидарността в ЕС и да "очовечи" евроинституциите, критикувани, че са бездушни към тревогите на хората. "Не е достатъчно да имаме една валута, един председател и общ източник на финансиране. Или приемаме да имаме обща съдба и общи ценности, или Европа губи ролята си", заяви миналата седмица премиерът Ренци. "Днешна Европа означава скука... тя е затънала в цифри и е лишена от душа", добави той.

Матео Ренци иска по-гъвкаво да се използват съществуващите в европейските договори възможности. Той вече получи подкрепата на френския президент Франсоа Оланд, който препоръча "петгодишна инвестиционна програма, като се мобилизират европейските и националните публични ресурси". Рим, който също поиска програма за инвестиции, главно в областта на енергийните инфраструктури, предлага тя да се финансира с облигации.

Италианският зам.-министър на външните работи Сандро Гоци изчисли на 700 млрд. евро разликата между изискванията за растеж и създаване на работни места и отпусканите за тази цел европейски фондове. "Трябва да се промени ориентацията в европейското строителство - каза той. - Европа трябваше да е мечта, а се превърна в кошмар." Италия, която е изправена пред слаб растеж и безработица от 12.6%, би искала също по-дълги срокове за намаляване на гигантския публичен дефицит (близо 2000 милиарда евро или повече от 130% от БВП).

На последния Европейски съвет миналата седмица Италия изигра важна роля за избора на федералиста Жан-Клод Юнкер за председател на Еврокомисията, но това бе всичко, защото не бе постигнато съгласие по избора на председател на Европейския съвет, на Еврогрупата и на върховен представител за външната политика на Евросъюза.

Изпитание за италианското председателство ще бъде британската позиция, тъй като Лондон смята европейската интеграция за прекомерна, докато Рим е за още по-голяма интеграция. "Битката, която британският премиер Дейвид Камерън загуби срещу Жан-Клод Юнкер, увеличава риска британците да решат да напуснат ЕС, ако не реформират Европа в по-хлабав съюз", писа вчера парижкото издание "Журнал дю диманш". Камерън обеща да направи референдум по този въпрос през 2017 г., ако бъде преизбран през 2015 г., и сега признава, че задачата му е станала по-сложна, след като в петък изпадна в изолация на Европейския съвет. Тогава той получи подкрепа само от унгарския премиер Виктор Орбан. Според анализатори оставането на Великобритания в ЕС зависи от две условия: реформи на единния пазар и изключване на Лондон от някои общи политики.

Важна ще бъде следващата среща на високо равнище на 16 юли, когато ще бъдат разпределени другите възлови постове в ЕС. Възможно е Великобритания да получи за утеха председателството на Европейския съвет след изтичането през ноември на мандата на Херман ван Ромпой. Тя обаче ще оваканти поста на върховния представител на ЕС за външната политика, заеман сега от Катрин Аштън.

Първата сесия на новия Европейски парламент ще е от 1 до 3 юли, като на 2 юли италианският премиер ще изложи пред депутатите програмата на своето председателство.
5
1408
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
29 Юни 2014 20:26
увеличава риска британците да решат да напуснат ЕС, ако не реформират Европа в по-хлабав съюз


Европейският пазар е онзи "инструмент", който ще задържи Великобритания в ЕС.
29 Юни 2014 22:27
Отделянето на кралството от ЕС е като да отделиш империалист от обекта на неговите мераци за господство...
То трябва да се случи...
За единението и общото развитие на Континента, Великобритания е нещото като ДПС в системата на българския политически живот...
Дано съм ясен...
30 Юни 2014 00:05
2017 е далече..... до тогава много вода ще изтече.
Да напомня само че в УК ще има скоро референдум в Шотландия.... а не знам точно каква е ситуацията и в Уелс... май е подобна...
30 Юни 2014 08:47
Колко е трудно да се каже 2 трилиона, къде по-шокиращо е 2 000 милиарда ...
30 Юни 2014 14:36
Трябва да помогнем на Англия да напусне ЕС. Ще направим услуга и на Шотландия.
Жалко, че ромите не искат да я атакуват. Напълно ги разбирам защо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД