:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,954
Активни 291
Страници 21,519
За един ден 1,302,066
РАЗВИТИЕ

Какво губим, когато не пишем на ръка

Писането на ръка помага за по-доброто усвояване на информацията и активира части от мозъка, които печатането на клавиатура не засяга
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Печатането на клавиатура е по-удобно за възрастните, но в дългосрочен план писането на ръка помага да се организира информацията в мозъка по-лесно.


Важно ли е писането на ръка? Не много според повечето от работещите в сферата на образованието. Общите стандарти, приети в повечето американски щати, включват преподаването на приемливо писане на ръка, но само в детската градина и първи клас. След това ударението бързо се мести върху уменията с клавиатурата. Психолозите и невролозите казват обаче, че е прекалено рано да се обявява писането на ръка за реликва. Нови проучвания предполагат, че връзката между писането на ръка и цялостното развитие в образованието е доста дълбока. Така децата не само се научават да четат по-бързо, когато първо се научат да пишат на ръка, но стават и по-способни да генерират идеи и да запомнят информация. С други думи -



има значение не само какво пишем, но и как



"Когато пишем, се активира уникална неврологична връзка", обяснява Станислас Дехайн, психолог в "Колеж дьо Франс" в Париж. "Има разпознаване на жеста на изписването на думата, един вид разпознаване на умствената стимулация в мозъка", заяви той. "Изглежда, че тази връзка има уникална стойност, която не сме разбрали досега", продължава той и допълва, че тя прави научаването по-лесно. Проучване от 2012 г., направено от Карин Джеймс, психолог в Университета на Индиана, подкрепя този възглед. По време на експеримента на деца, които все още не са се научили да четат и пишат, им е показана карта с нарисувана на нея буква или фигура. Помолили са ги да я пресъздадат по един от следните три начина - да проследят на друга карта линия от точки със същите очертания, да я нарисуват на празен лист или да я изпишат на компютър. След това им е бил направен мозъчен скенер и са им показали картата с първото изображение отново. Изследователите открили, че първоначалният процес на имитация има голямо значение. Когато децата са писали буквите сами, се наблюдавала увеличена активност на мозъка в три от областите, които се активират при възрастните, когато четат и пишат. При децата, които са печатали или проследявали точковата линия, не е имало подобен ефект - активността на мозъка е била значително по-слаба.

Доктор Джеймс приписва разликите на объркването, присъщо на свободното писане - не само че първо трябва да планираме извършването на действието, но вероятно ще имаме много различни резултати. Това разнообразие само по себе си може да бъде учебно пособие. "Когато едно дете обърква буквата, докато я пише, това може да му помогне да я научи", казва тя. Мозъкът ни трябва да разбира всяко възможно повторение. Той трябва да се научи, че то значи едно и също, независимо как се вижда написаното. Способността да се дешифрира изписването на всяко "а" може да бъде по-полезна в установяването на това какво значи този символ, отколкото, ако се вижда едно и също нещо непрекъснато. "Това е една от първите ни демонстрации на това как мозъкът се променя заради писането", смята Карин Джеймс.

В друго проучване тя сравнява деца, които физически формират букви, с други деца, които само гледат това действие. Наблюденията й показват, че това е единственото истинско усилие, които ангажира мозъчните пътища по начина, по който го прави писането на ръка.



Ефектът е далеч по-голям от простото разпознаване на буквите



Изследване, което следи оценките на деца от втори до пети клас, проведено от Вирджиния Бърнинджър, психолог във Вашингтонския университет, показва, че печатането и писането на клавиатура са свързани с отделни ефекти върху мозъка и всяка от тези дейности има различни резултати. Когато децата пишат текст на ръка, те не само пишат по-бързо, отколкото на клавиатура, но изразяват и повече идеи. Изследванията на мозъка в най-старите проучвания показват, че връзката между писането и създаването на идеи е дори по-сериозна. Когато децата са били помолени да измислят идеи за съчинение, тези с по-добър почерк са показали по-добра нервна активност в частите на мозъка, свързани с работната памет, и са показали като цяло по-голяма активност в четенето и писането.

Напоследък дори става ясно, че дори има разлика между писането на ръка с печатни букви и писането със собствен почерк - разграничение от изключителна важност, особено когато преподаването на ръкописа отпада от все повече училища. При "дисграфия" - състояние, в което способността на човек да пише е нарушена, обикновено след мозъчно увреждане, дефицитът може да приеме любопитни форми - при някои хора е увредена способността за ръкописно писане, а при други - писането на ръка с печатни букви. При "алексия" - увредена способност за четене, някои индивиди, които не могат да четат печатни букви, все пак се справят с ръкописните и обратно. Това предполага, че двата вида писане активират различни части на мозъка и ангажират повече познавателни ресурси, отколкото, ако се използва само единият.

Д-р Бърнинджър предполага и че писането на ръка може да тренира способността за самоконтрол по начин, по който другите видове писане не могат. Някои изследователи смятат, че то дори може да подобри състоянието на дислексия. С ръкописни или печатни букви, ползите от писането на ръка продължават и след детството. За възрастните печатането може да е бърза и ефикасна алтернатива на писането на ръка, но тази ефикасност може да навреди на способността ни да възприемаме нова информация. Не само че научаваме буквите по-добре, когато ги внесем в паметта си чрез писане, но паметта и способността ни за научаване като цяло се подобряват.

Двама психолози - Пам Мюлър от Принстън и Даниъл Опънхаймър от Калифорнийския университет, докладват, че както в лабораторни условия, така и в истински класни стаи учениците възприемат по-добре, когато си водят бележки на ръка, отколкото, когато пишат с клавиатура. В противовес на по-ранни проучвания, които отдават тази разлика на разсейващите ефекти на компютъра, новото изследване показва, че писането на ръка позволява на ученика да разбере и вмести в контекст учебното съдържание по-добре. Това се случва в процес на осмисляне и манипулация на данните, който може да доведе до по-добро разбиране и запаметяване. Не всички експерти обаче са убедени в дългосрочните ползи от писането на ръка. Въпреки това един от скептиците - психологът от университета в Йейл Пол Блум, твърди, че новите проучвания са най-малкото храна за мисълта. "При писане самият факт на записване принуждава хората да се фокусират върху важните неща", казва той. "Може би именно това им помага да мислят по-добре", допълва той след кратък размисъл.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Изследванията показват, че децата научават по-лесно и за по-дълго време уроците си, когато си водят записки на ръка.
20
4437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
30 Юни 2014 20:23
компютърът развращава.особно с програми за корекция.пък и с "паркър" или "монблам"....или с молив НБ или се подписваш ,или пишеш само което си струва......
30 Юни 2014 21:31
че е прекалено рано да се обявява писането на ръка за реликва


Накъде, колеги форумци, е тръгнал любимият вестник...
Реликт, реликт и пак реликт... Парономазия му се вика на такова употребяване на една дума вместо друга, близки по звучене. Не говори за добра езикова култура обаче (и не само езикова), независимо с какъв тип писане е придобивана.
30 Юни 2014 22:11
.
30 Юни 2014 22:26
"- Разреших случая, сър. Урината е на коняра, ала почеркът е на милейди"
30 Юни 2014 22:30
Как ли би се смял някой просветен китаец (или японец, също), прочитайки тази статия. Просто в нея се говори за неща отдавна известни и станали част от китайската цивилизация от хилядолетия. Защо китайците пишат на ръка? Защо в китайското или японското училище скоро няма да има (надявам се) отказ от писането като ... образователно изискване?

Колкото до мозъка ... Ами най-вероятно предимството на писането на ръка идва от това, че то стимулира и двете хемисфери на мозъка - и лявата, и дясната. Освен всичко друго, писането на ръка, дори и не в контекста на калиграфията, има характера на ... динамична медитация. Писаният на ръка текст е ценен източник на знание относно личността и състоянието на пишещия. Графологичната експертиза на почерка дава възможност за извличането му.

30 Юни 2014 22:35
И ние така, Капитане. Всяка дума се пишеше, докато напълно се автоматизира. А виж сега - с компютрите, с цялата мрежа под ръка и с електронните речници, в които за секунда може да се направи справка, как се реликвизираха до пълна реликтизация тези, дето си вадят хляба с писане.
Явно най-важния урок са пропуснали (а може и съзнателно да са им го спестили покрай "реформите" в образованието) - че писаното слово е отговорност преди всичко.
01 Юли 2014 07:05
Спомням си, че в подготвителен клас всяка дума съм я писал поне по 20 пъти

Ъхм, и аз. Само дето, и до сега не съм разбрал ква беше файдата, освен загубеното време и погубената хартия.
01 Юли 2014 07:25
Тук даже ми се струва, че имаме работа с фигура етимологика, по-особената форма на парономазията , защото двете думи реликт и реликва са от един и същ корен. Просто едното е съществително, а другото субстантивирано прилагателно в ж.р. мн. ч.
01 Юли 2014 07:55
Явно учителите ни са били от една и съща школа. Най-малко 20 пъти да се напише всяка дума се искаше от даскала ми по английски. След това и аз предадох този завет на дъщеря ми и т.н.
01 Юли 2014 07:56
"Има разпознаване на жеста на изписването на думата, един вид разпознаване на умствената стимулация в мозъка", заяви той. "Изглежда, че тази връзка има уникална стойност, която не сме разбрали досега"

Страхотно откритие! Жалко, че в методиките на обучението по (чужди) езици е обяснено преди поне 100 години. Съответно разбрано частично много по-рано (П. Брокà Не участват ли трите памети - ученето на език е загубено време. Или поне двете - визуална и моторна или визуална и слухова. Само участието на повече от една памет създава трайни връзки. Писането на клавиатура елиминира моторната.
01 Юли 2014 07:59
....останалото е Repetitio mater ... Това и днес е така.
01 Юли 2014 09:19
Някои хора предпочитат да си стоят в миналия век. Все им пречат новите открития. Вместо да се прояви интелигентност и да се изучат възможностите, които ни предоставят.
А защо да не се изсичат думите на камък, за да се запомнят по-лесно? С чук и длето. Предполагам, че моливът и химикалът са също кофти нещо.
Никога не съм писал думи определен брой пъти, защото съм отказвал да бъда дресиран (всъщност родителите ми отказваха - самите те потомствени (3 поколение) учители . Една дума се пише толкова пъти, колкото е нужно за да я научиш как се пише - може и веднъж, може и 1000 пъти.
01 Юли 2014 09:23
***, учи, ***, учи и накрая безработен.
Образованието само по себе си е нищо, ако нямаш къде да го приложиш.
На запад първо учиш, а след това работиш.
За България обаче това не важи.
Тук първо си намираш работа, а след това питаш, ако завърша и "вишу" колко ще ми се повиши заплатата.
Ако няма да се повиши, ами не учиш.
Спазвайте теоремата, бе хора, с учетне не става, трябва да имаш вуйчо владика.
01 Юли 2014 11:12
самите те потомствени (3 поколение) учители .

Дядо ти да не е Хаджи Генчо. В традиционната учителска концепция влизаше ли бой, преди да си счупил стомната?
01 Юли 2014 11:15
Авторка - Maria Konnikova. Натисни тук



01 Юли 2014 11:15
па аз, га бех подготве пишех думите кат олигофрен 10-20 пъти и па не можех да ги запомня
01 Юли 2014 13:50
ми трябвало е повече пъти да ги пишеш!
01 Юли 2014 14:02
Perkele 01 Юли 2014 11:15
па аз, га бех подготве пишех думите кат олигофрен 10-20 пъти и па не можех да ги запомня


Ние явно сме били по-големи олигофрени...
Нас ни караха да ги пишем минимум по 100 (сто!) пъти - и то за най-лесните думи - едносрични, двусрични. Останалите по 150-200 пъти.
Механизмът- написваш думата, притваряш очи и тихичко, на себе си, я произнасяш - да тренираш произношението и слуха.

Ще ти открия една своя тайна, един метод, който открих случайно! Често пъти думата я пишех със затворени очи и си я представях - помагаше, особено при по-засукани думи.


01 Юли 2014 14:15
Реликт, реликт и пак реликт...
И останка от миналото (за relic of the past) не е лошо.
01 Юли 2014 18:24
Леле, колко много реликти
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД