Компанията "Фейсбук" се извини, че е манипулирала емоциите на 700 000 потребители без тяхното знание и съгласие. |
Експериментът трябвало да установи дали "емоционалното заразяване", предизвикващо възмущение сред потребителите на интернет, повдига въпроси от етичен характер. Авторите са искали да разберат дали броят на позитивните или негативните съобщения, прочетени от потребителите, влияе на съдържанието на публикуваните от самите тях постове в социалната мрежа. Те установили, че избраните за проучването потребители на "Фейсбук" са започнали да употребяват повече негативни или позитивни думи в зависимост от коментарите. Според учените "тези резултати показват, че социалните мрежи действително са предпоставка за масова емоционална зараза". И при други изследвания е наблюдаван този феномен, но това проучване е уникално от гледна точка на това, че авторите му са "манипулирали", според собствените им думи, данните. Учените подчертават, че изследването им "отговаря на политиката за използване на данни, която всички потребители са длъжни да приемат, създавайки си профил във "Фейсбук".
Публикуването на резултатите от проучването обаче предизвика голямо недоволство сред потребителите на социалната мрежа. Някои от тях изразиха "дълбокото си притеснение", като определиха използвания метод като "смущаващ" и дори "демоничен". "Несъмнено това е легално, но дали е етично?", написа американското издание "Атлантик". "Фейсбук" се извини на потребителите. Сюзан Фиск от университета Принстън обяснява пред "Атлантик", че се е свързала с авторите, за да ги запознае с притесненията относно експеримента. Те отговорили, че ръководството на техните университети е одобрило тази работа, "защото "Фейсбук" системно манипулира съдържанието на разпространяваните в него информации".
РЕАКЦИЯ
"Фейсбук" се опита да успокои потребителите си, които вече наброяват 1 млрд. души по света. "Правим проучвания с цел да подобрим услугите си (...) и голяма част от тях са насочени да разберем как хората реагират на различни позитивни или негативни постове... Разполагаме с много стриктен вътрешен инструмент за контрол", обяви Изабел Ернандес, която е говорителка на социалната мрежа.