Вместо очакваното минимално намаление от 0.66% регулаторът все пак реши да повиши цената на тока с около 2%. |
С решенията си вчера регулаторът на практика призна, че повече не може изкуствено да задържа цените на тока. Според експерти, ако първоначалното предложение за минимално намаление бе минало, това би отворило дефицит от 1 милиард лева в енергийната система в рамките на една година. Все още няма изчисления как увеличението на цената ще се отрази на сметките в енергетиката. С новите цени на тока ДКЕВР на практика неутрализира решението си от 1 януари за поредното минимално намаление. В следващите седмици ще стане ясно и дали това ще е последното увеличение за тази година. През последните дни членове на комисията признаха, че за да се балансира системата, би трябвало токът да поскъпне с около 45%. Неотдавна и председателят на ДКЕВР Боян Боев каза, че е възможно да се наложи цената на електроенергията да се преизчислява на всеки три месеца още от октомври.
За първи път от регулатора публикуват и почти 90 страници с мотиви към решението си. Пресметнато е и как ще се отрази увеличението на битовите потребители. Така, ако през юни домакинство в София е платило за ток 49.99 лв., при същото потребление месец по-късно ще плати 51.33 лв. Ако пък клиент в Пловдив е платил 51.20 лв., новата фактура за същото потребление ще бъде 51.49 лв. Варненци също ще платят повече - ако през юни дадена сметка за ток е била 53.13 лв., през юли тя ще бъде 54.31 лв.
В анализ към решението си от регулатора посочват, че либерализацията на пазара, свитото потребление и високият дял на енергията, изкупувана по дългосрочни договори, водят до излишък на ток, доставян по непазарни цени. "Запазването на действието на тези договори в този им вид ще доведе до възникване на "невъзстановяеми разходи", което занапред ще рефлектира върху крайните цени - както за промишлеността, така и за битовия клиент", предупреждават от ДКЕВР. Оттам допълват, че негативните последици ще се отразят както на фирмите, така и на джоба на обикновения потребител.
Средното увеличение на цената на парното и топлата вода за страната е с 2.6%. Първоначално от регулатора предвиждаха значително по-голямо поскъпване за сметка на орязване на цената на тока, произвеждан от когенерациите. Топлофикационните дружества възразиха остро срещу тези намерения. Те се опасяват, че рязко вдигане на цената ще доведе до отлив на клиенти, до масово неплащане на сметки и в крайна сметка - до техния фалит. Въпреки общото по-скромно поскъпване клиентите на парното в Русе със сигурност няма да са доволни - там цената скача с 9.8%. Едва ли е успокоение, че първоначално бяха предложени 18.9%. В София парното ще поскъпне с 5.9% вместо планираните 11.6%. Повече ще плащат и във Враца, Велико Търново, Габрово и др. Нищожно е намалението в Бургас (-0.1%) и в Плевен (-2%).
Въпреки че "Булгаргаз" поиска запазване на цената на природния газ, от ДКЕВР все пак са решили да я намалят с 1.81%. Така цената, по която "Булгаргаз" продава на крайните снабдители и на клиентите, присъединени към газопреносната мрежа, ще бъде в размер на 601.69 лв. за 1000 кубически метра без акциз и ДДС. Това явно е компромисен вариант, тъй като регулаторът първоначално предложи намаление от 2.46%. На общественото обсъждане преди седмица обаче Александър Петров, началник на управление "Лицензионна дейност" в "Булгаргаз", заяви, че така дружеството ще се принуди да продава под себестойност. По думите му "Булгаргаз" няма да успее и да запълни изцяло газовото хранилище в Чирен, където трябва да има и резерви за зимата.
Решенията за ток, парно и газ могат да се обжалват в 14-дневен срок пред Върховния административен съд.
ОБВИНЕНИЯ
В открито писмо зелените централи обвиниха вчера НЕК, че манипулира дадените от тях прогнози за производство на енергия. Целта на компанията била така да си спестява пари от покупката на ВЕИ ток за сметка на самите производители. Т.нар. балансиращ пазар стартира от 1 юни, но според Българската фотоволтаична асоциация НЕК на практика компрометира процеса. Целта на пазара е самите ВЕИ фирми да поемат разходите в системата, породени от непостоянното им производство, и сами да планират количеството ток, което ще произведат. Ако той е в повече - цената му е много по-ниска от пазарната. И обратното - ако са произвели малко ток, цената му се повишава значително. И в двата случая тарифите се определят от "Електроенергийния системен оператор".