:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,317,709
Активни 291
Страници 1,658
За един ден 1,302,066
Казус

Прекратяват дела при доброволно възстановяване на работа

"На първи октомври т.г. работодателят ме уволни поради съкращаване на щата. Оплаках се на синдикатите, че няма ново щатно разписание и след проверка те предупредиха директора, че трябва да направи ново щатно разписание, както изисква законът. Изчаках две седмици и на 12 октомври обжалвах заповедта за уволнение в съда. На първото дело с удивление разбрах, че още на 6 октомври работодателят сам си е отменил заповедта за уволнение и е наредил да ни уведомят да се върнем на работа. Дори беше представена нотариална покана, която въобще не ми е връчвана. Съдът реши, че нямам основание да водя делото въпреки изплащане на обезщетения по същата уволнителна заповед и задържането на трудовата ми книжка повече от 2 месеца, при което се наложи намеса на Инспекцията по труда. Това са двата месеца, през които работодателят уж искал да ми връчи заповедта си отмяна на уволнението. Въпросът ми към вас е как да защитя правата си? Какво да предприема ?"

Пита Василка Байнова от София

Консултацията подготви адвокатът Иван Сотиров



В Кодекса на труда (КТ) има възможност работодателят по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на искова молба в районния съд. Изискванията това да стане, според чл.344, ал.2 КТ, са следните:

1. Заповедта да е отменена преди образуване на трудовия спор в съда. Това означава, че за работника и за работодателя има изискване това да стане в 2-месечния срок за обжалване на уволнението по съдебен ред. Ако работникът има някакви очаквания, че директорът сам ще си коригира заповедта, рискува да се подведе във времето и да наруши давностния срок от 2 месеца. А така може да загуби възможността да защити правата си в съда. В практиката си имам случаи, когато работникът не е искал да се съди с директора си, изпуснал е 2-месечния срок за обжалване, но работодателят и след този срок е отменял уволнението и е поканвал работникът или служителят да заеме предишната си длъжност. Според мен няма пречка това да се случи - законът не го забранява. Признавам, че това е ставало единствено при смяната на директорите на предприятията. Защото отмяната по инициатива на директора на фирмата е въпрос на лична преценка или по повод на проверка, какъвто е конкретния случай.

2. Особено важно е заповедта за отмяна на уволнителната заповед да е с дата преди датата на завеждане на исковата молба в деловодството на районния съд. Особено неприятен е фактът, че работодателят може да си изготвя и извежда заповеди с най-различни мотиви и съдържание и почти никой не може да го контролира в тази му дейност. Важно е да се знае, че заповедта за уволнение не е административен акт по смисъла на Закона за административното производство и Закона за Върховния административен съд. Затова се обжалва по реда на Гражданския процесуален кодекс и делото може да се гледа от три съдебни инстанции.

В конкретния случай мога само да предполагам, че след получаване на исковата молба, изпратена му от съда, работодателят със стара дата е изработил отмяна на уволнението и по този начин се е опитал за компрометира заявените от работничката искове в съда. Втората заповед на работодателя наистина носи дата преди датата на образуване на делото в съда. Но тук се поставя големият въпрос, който трябва да решат съдилищата - трябва ли отменителната заповед да се връчи на работника или служителя и какви последици му носи този нов документ.

Съдилищата наистина приемат, че, макар и невръчена, отменящата уволнението заповед произвежда действие. Т.е. формално съдът приема за меродавна по-първата дата на отмяна спрямо по-късната дата на завеждане на делото в съда. Но не е отчетен фактът, че към момента на образуване на делото читателката въобще не е могла да знае за подготвяното й връщане на работа.

Съзнавам двата важни проблема, които предизвиква съдебната практика - безконтролното творчество на заповеди от страна на работодателя, който може да провали всеки започнал съдебен процес като дори пред втората инстанция извади отменителна заповед. Второто ми огромно опасение е модата и желанието подобни документи да се връчват чрез нотариус или помощник-нотариус. Но в оформлението на нотариалните покани липсва място за подпис на получателя, заверката се прави само от връчителя (като време, място и час), което създава впечатление за едностранност и незавършеност на процедурата на връчване на преписи от документи.

Начинът на защита на читателката е да оспори заповедта за отмяна на уволнението като дата и да претендира обезщетение за периода, през който е била уволнена. Както и да помисли иска ли да се върне на работа при този директор в 2-седмичния срок на чл.345, ал.1 от КТ.
1562
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД