Напълно е възможно да си поръчаш и купиш за собствени цели информация от СОТИ (службата за оперативно-техническа информация към МВР, използваща спецразузнавателни средства) извън наказателното производство и да я използваш в свой интерес. Това обяви левият депутат и бивш шеф на националното следствие Бойко Рашков.
Попитан защо смята, че срещу заплащане може да се получава такава информация, той каза: "Имам такива данни, но не мога да им дам гласност. Такава информация имат много хора."
Рашков заяви още, че няма гаранции как точно МВР контролира своята оперативно-техническа служба, извършваща подслушването. "Хората, които работят там, са анонимни, неизвестни никому, тяхната дейност не е под парламентарен и какъвто и да е друг контрол", каза Рашков.
Според него текстът в закона за спецразузнавателните средства, засягащ контрол от страна на МВР шефа спрямо използването на СРС, бил пожелателен. Това се доказвало от многото скандали с подслушвания, дестабилизиращи постоянно - през определени периоди от време - държавните институции. "Изводът е, че вътрешният министър не осъществява нужния контрол върху дейността на тази служба", твърди Рашков.
"Не следва ли контролът върху дейността на тези спецоргани да се постави под парламентарен контрол, за да има възможности за обществено въздействие върху дейността им", попита бившият следовател N1. Според него сега няма гаранции, че тия служби не могат да се използват за цели извън наказателното производство.
"Къде е контролът на вътрешния министър, когато лично е давал разрешението за удължаване с 6 месеца на срока за ползване на СРС, и защо министър Станков не е бил предупреден, че лицата, обаждащи му се по телефона, са обвиняеми или заподозрени", попита още Рашков. Неговата лична позиция била, че от нарушенията в закона за СРС се прави "много странен извод - всеки, който бъде засечен в разговор със заподозряно лице, да носи съдебна отговорност". Това било драстично репресивно ограничаване на конституционните права на гражданите. Той отказа да каже дали говори за предложенията на Бойко Борисов, но заяви: "Важно е, че това е човек, който в момента е на сцената и той има възможност да лансира подобни идеи, които са не знам за какво време, но в никакъв случай не за времето, когато България се движи към Европа."
Говорителят на БСП Ангел Найденов пък определи като скандален последния случай с подслушване на държавници и политици. "И вместо отговори МВР дава нови заявки за нови репресии", каза Найденов. "БСП се опасява, че МВР в частност, ако не като цяло изпълнителната власт, волно или неволно съдейства за раздухване на конфликти и създаване на напрежение, а така и за дестабилизация на страната", добави соцговорителят. Страшни били не толкова скандалите, свързани с ползване на СРС, колкото фактът, че събраните по този начин информации могат да поставят в зависимост една или друга публична личност.
Левицата предлага в поправките си към закона за СРС само националните служби и териториалните служби на НСБОП наред с националната полиция да могат да искат проследяване и подслушване. Сега всяко РДВР има право да иска използването на СРС.
Мнозинството отхвърли предложението на СДС парламентът да изслуша премиера Сакскобургготски за публикуваните информации за незаконно използване на СРС срещу министър и политици от опозицията.
|
|