Министрите не са гласували "допълнителната информация" по преговорите за глава "Енергетика" на заседанието си на 26 септември. Това става ясно от стенограмата, пратена от кабинета на Върховния административен съд. С информацията България пое ангажимент да затвори 3-и и 4-и блок на АЕЦ през 2006 г. На 19 ноември министрите Милко Ковачев и Соломон Паси я представиха в Брюксел и закриха преговорите по глава "Енергетика".
"Гласуване наистина не е имало, но според правилника на МС такова се прави по искане на премиера", заяви по-късно правителственият говорител Димитър Цонев. Практика е повечето решения да се вземат с консенсус, гласува се, ако има възражения, каза Цонев и прочете откъси от стенограми от времето на Иван Костов и Жан Виденов за точки, по които не е имало гласуване. Запитан от кого е взел разрешение да разгласява служебна информация, Цонев каза, че по принцип тя е за ползване от кабинета, и добави: "Това е къс хартия, който ползва моята теза."
МС е пратил на съда само стенограмата от точката за АЕЦ, въпреки че ВАС бе поискал цялата стенограма от заседанието. Димитър Цонев увери, че темата не е била разисквана извън тази точка, но допусна това да е ставало на неформални сбирки и оперативни съвещания на кабинета. Всички министри имали "допълнителната информация", преди да отидат на заседанието, и знаели какво приемат.
От пратения на съда документ става ясно, че на заседанието на 26-и Милко Ковачев прочел доклад, а Меглена Кунева казала няколко думи. След това Николай Свинаров казал, че колегите трябва да бъдат поздравени. А премиерът заявил: "Подкрепяме, подкрепяме", и закрил заседанието по тази точка.
ВАС изслуша вчера аргументите на 11-имата соцдепутати, атакували правителственото решение за АЕЦ, както и на представителите на кабинета. Съдиите ще си кажат думата до 30 дни.
Депутатите Любен Корнезов и Татяна Дончева пледираха ВАС да отмени решението на МС за АЕЦ, понеже нарушава 2 решения на парламента - от 17 юли и от 2 октомври, с които на кабинета не е даван мандат да договаря затваряне на 3-и и 4-и блок през 2006 г.
Ако съдът отмени решението, кабинетът трябва да постигне нови договорености, смята Татяна Дончева. Дори при отмяна глава "Енергетика" си остава временно отворена. Договореното по нея не поражда правни последици, докато не приключат преговорите с ЕС и не сключим договор за членство, опонира говорителят Цонев.
Прокурорът Огнян Топуров също се обяви за отмяна на решението.
|
|