:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,394
Активни 841
Страници 2,297
За един ден 1,302,066
Copy/paste

Ще стане ли България "прасе"?

Кльощави, ама от единствен вид - Аардварк, България!
Ние, кибиците, не може да вникнем кой кого е ударил пръв в Корпоративна търговска банка (КТБ), но по принцип нещата са ясни - група частни длъжници се опитват да си прехвърлят дълговете на гърба на народа. Поне така излиза от коментарите на независимите финансисти.

Мирише на пладнешки грабеж? Ако това е кражба, то Европейският съюз се управлява от крадци. Защото точно същото извърши стара Европа по време на банковата криза след 2008 година. Когато се спукаха кредитните балони и частните банки изпаднаха в неликвидност поради прекалената си лакомия - политическите и финансовите елити в Европа решиха, че поверените им държави трябва да поемат бремето на дълга и вината върху себе си. Както напоследък се казва - печалбата е частна, загубата се одържавява. Европейската олигархия играе с народите на коньовичарското "ези-тура": "Ези - аз печеля, тура - ти губиш".

През 2008 г., когато кризата тръгна от САЩ, държавният дълг на Португалия бе малко над 60 процента от БВП, на Испания бе малко над 20 на сто, на Ирландия около 16 на сто, на Италия около 80 на сто. След кризата те бързо станаха съответно 120, 80, 120, 130 на сто. За броени месеци европейският елит ги принуди да поемат дълга на частните

банки и от държави с перфектни финанси да се превърнат в закъсали длъжници.

И за да добави към щетата и обида, нарече ги PIGS, т. е. прасета. Демек това не са държави, а кочини, харчат безумно парите за пенсии и мегаломански проекти. Значи държавата не трябва да управлява пари. Дайте да я закрием.

Истината е, че тъкмо частният сектор се издъни. (...)

Онзи ден България бе на път да поеме върху себе си около 5 млрд. лв. частен дълг на длъжниците на КТБ и съответно да вдигне държавния дълг на някъде от 25% от БВП. Засега това се размина поради една-единствена причина - нямаше я необходимата европейска елегантност и лустро. Тези ходове не се правят така грубо и неграмотно.

Първо, някои от замесените в скандала с КТБ герои са прекалено знакови. Каквото и да направят - обществото подскача. Защо още ги държат на преден план, не знам. Може би искат обществото да подскача? Още не съм видял някой да може да умножи 186 по 398, докато се упражнява на батут.

Пълна липса на европейска елегантност се забелязва и в съобщенията на институциите. Много пъти съм казвал, че на тази държава е нужен сериозен редактор. Ако някой опитен редактор бе погледнал критично диагнозата на БНБ за състоянието на КТБ, щеше да зададе едни прости, но логични въпроси. Такива, каквито би задал всеки интелигентен човек. И веднага щеше да стане ясно, че това съобщение не успокоява обществото, а точно обратното - налива масло в огъня.

Например сюжетите за изнесените в чували 206 млн. лв., както и за "изчезналите" кредитни досиета за 3,5 млрд. лева няма начин да не се сринат в рамките на часове.

Джентълменският код налага да не могат да те опровергаят поне половин година. (...)

Но както казах, в банковите драми аз съм прост кибик. Моята тема е тази сбъркана идеология, която твърди, че частният сектор винаги намира правия път, а държавата винаги пилее парите на данъкоплатеца. Случаят с КТБ показва точно обратното. България така е затегнала колана, че народът е заприличал на пясъчен часовник. В същото време частните банки раздават с пълни шепи това, което народът зрънце по зрънце събира. И като оплете конците, не желае да фалира културно, а се опитва да събори цялата финансова система. (...)

Дали и България ще се превърне в "прасе"? Не знам. Знам обаче, че се правят опити. Самият факт, че брутният външен дълг на България е около 37 милиарда евро, т. е. горе долу колкото нашия БВП, ни слага сред застрашените.

Около 80 на сто от този дълг е частен. Много ясно, че олигархията денем и нощем крои планове как да го национализира. Натискът постоянно расте. Ако държавата се поддаде на този натиск - ето ни сред групата на PIGS. Единствената ни утеха е, че ще бъдем най-кльощавото прасе в кочината.

3
1720
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
17 Юли 2014 20:43
Валери, разбрах че и на тебе нещата не са ти ясни, както и на мен. Това е основание да търсим.
18 Юли 2014 14:26
Автора - много си "весел".
Редакцията - снимката не е на прасе, а на тръбозъб.
Въобще -
18 Юли 2014 15:13
снимката не е на прасе, а на тръбозъб.


Лудото, под снимката съвсем ясно си пише Аардварк - името на тръбозъба на африкаанс и на "америкаанс" - обичай родния език, опознай и чуждите, особено когато се отнася до родината на изобразеното животинче. Щом претендираме да сме прасе, барем да сме екзотично такова. Може пък да ни вземат под защита.



Проучи бъдещето си, Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД