:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,450
Активни 708
Страници 21,015
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

2.1 млрд. евро са изтекли от България само за година

В ръководството на БНБ попадат фигуранти, твърди проф. Гарабед Минасян
Снимка: "Сега"
Проф. Гарабед Минасян е доктор на икономическите науки. Има два мандата като член на Управителния съвет на БНБ (1997-2006 г.) През 1997-2000 г. е икономически съветник на президента. Работи в Икономическия институт на БАН. Бил е негов директор през 1992-1995 г.
- Проф. Минасян, преди година, точно след скандала "Пеевски начело на ДАНС", оприличихте България на лодка, която се люшка по вълните без кормчия. Пак тогава се тревожехте, че в последните 4 години 3.4 млрд. лева са напуснали страната, инвестирани от фирми и граждани в чужди облигации и акции с малка доходност, но по-сигурни. Но след една година управление на БСП-ДПС нещата изглеждат още по-зле?

- Сегашното правителство изобщо не трябваше да съществува. То от самото начало изгуби доверието на хората, а без доверие никой не може да управлява. За последните 12 месеца по данни на БНБ 2.1 млрд. евро са напуснали страната. И ако този процес продължи, става лошо. Изтичането на финансови ресурси увеличава напрежението. След 2008 г. този процес е ясно изразен, имаше известно успокояване, но в последната година цялата несигурност в България повлия много. Тези бъркотии в Народното събрание влияят. Хората може да не излизат на улицата, но те протестират с парите си, гласуват с парите си. Един от ярките показатели е сдържаното харчене на населението. Депозитите растат, потреблението се свива.

- Нови инвестиции почти няма, а има сериозно изтичане на пари от страната. Това не създава ли рискове за валутния борд?

- Създава напрежение. Валутният борд е автоматичен механизъм, той си действа. Но когато намалява инвестиционната активност, това значи намаляване на заетостта и на заплатите, което води до социално напрежение, което в един момент става непоносимо. Така рухна паричният съвет в Аржентина - населението хукна да си тегли парите и да ги обръща във валута, банките се парализираха, положението стана социално нетърпимо.

- Именно. Според вас някой не се ли опитва да вкара България в аржентински сценарий?

- Не, не вярвам на такива сценарии. Показателно е току-що огласено социологическо изследване, според което българите продължават да вярват повече на банките, отколкото на политиците.

- Което също е страшно - хората не вярват в държавата, защото институциите не си вършат работата. Виждате странното поведение на БНБ, на прокуратурата, на правителството в случая с КТБ. Вече доста политици и икономисти поискаха оставката на управителя Иван Искров, вие присъединявате ли се?

- Това си е решение на Искров. Но ще ви кажа, че БНБ можеше и трябваше да предотврати кризата с КТБ. Казвам го като човек, който е работил там. Когато аз бях в Управителния съвет на БНБ, всеки отдел, всяко управление готвеше периодичен доклад. Тези доклади се обсъждаха на заседания на УС, понякога много разпалено, особено когато става дума за доклади на надзора, имали сме много оживени дискусии, разнищвали сме от игла до конец. В БНБ има система за ранжиране на търговските банки, следят се определени показатели. Освен това "Банков надзор" провеждаше стрес тестове за оценка на това доколко една банка би устояла на натиск при рязко изменение на един или друг показател.

Именно затова ми е чудно, че са допуснали "казуса КТБ". Има достатъчно данни и симптоми за нездраво развитие. През 2010-2013 г. средногодишният прираст на депозитите в Корпоративна търговска банка е бил 60% - много над темпа за останалите търговски банки. Средногодишният прираст на кредитите е 35% - при условие че икономиката е замряла, при слаба инвестиционна активност. Въпросът е къде отиват тези пари? Защо КТБ е привличала толкова интензивно депозити с високи лихвени проценти? Административните разходи на тази банка, които включват преди всичко заплатите, се увеличават годишно средно с 25%. В рамките на 4 години заплатите на служителите, или най-малкото на директорите са нараснали над 2 пъти. И това в период на икономическа криза. Тези данни не може да не са направили впечатление на банковия надзор.

КТБ е внасяла в хазната средногодишно по 8 млн. лева данъци. Значи активите на банката за 4 години нарастват 3.3 пъти, а данъците, които дава в държавния бюджет, остават на едно и също равнище. Не вярвам в "Банков надзор" да не са забелязали тези смущаващи факти. Познавам хората, които работят там, те са отлични специалисти. Въпросът е защо ръководството не е взело необходимите решения, за да озапти тази нездрава активност на КТБ. За мен е загадка.

Не приемам, че Управителният съвет на БНБ няма вина. Аз лично имам критики към начина на формиране на УС, и по-точно на президентската квота. По закон държавният глава има правото да назначи трима от членовете на УС на БНБ, другите четирима се избират от НС. Президентът Първанов назначи петима по време на двата си мандата и поне три от номинациите бяха неподходящи. Плевнелиев има две назначения и едното е проблематично. Мисля, че в ръководството на БНБ попадат фигуранти, а не бива да е така. Помните, че Първанов бе назначил ректора на УНСС Борислав Борисов, който е специалист по интелектуална собственост . Той се оттегли. Плевнелиев пък назначи Боряна Пенчева, която беше заместничка на министър Дянков.

- Според вас трябва ли служебният премиер, а и следващият редовен, да е банкер или финансист - като имаме предвид какви проблеми ще завари - с приходите, с бюджетния дефицит, с КТБ?

- Трябва да е човек, който си тежи на мястото, отговорен, почтен. Не е нужно да е вътре във финансовата материя, важно е да има около себе си грамотни хора, да се вслушва в съветите на повече хора и тогава да взима решения. Защото макроикономическата картина не е добра. Валутните резерви още са на прилични нива. Но имаме продължителна дефлация, а това е ясен признак, че цари несигурност - хората не харчат, защото не знаят дали утре няма да останат без работа и без доходи. Нашите политици си мислят, че каквито и бели да правят, икономиката някак ще си върви. Да, статистиката показва, че БВП расте, макар и слабо. Но това не е прогрес, това е изстискване, бизнесът полага огромни усилия.

- В КТБ доста фирми имат блокирани пари. Това е проблем и за общини, болници, държавни ведомства. Според Вас трябва ли да има пълна защита на влоговете в тази банка?

- Най-лошото ще е да се гарантират всички, а не само до 100 000 евро, както е по закон и както е в целия ЕС. За България това дори е много висока летва, по-скоро би трябвало да е 100 000 лева, не евро. Философията е, че дребните спестители трябва да бъдат защитени. Но над 100 000 евро не са "бели пари за черни дни", това вече е инвестиция, а който инвестира, трябва да е наясно, че поема риск. Ако купя магазин за 100 000 евро, а той не потръгне, някой ще ми компенсира ли загубените пари - не, рискът си е мой.

- Ясно, но в КТБ са блокирани и пари на общини, болници?

- Трябва да се търсят решения за тях, но не през гарантиране на влоговете. Защото и теорията, и практиката казват, че когато има такъв проблем, говорим все пак за четвъртата по големина банка в България, той може да повлече други, много по-големи. Най-лошото е да създаде заплаха за паричния съвет.

- Доскоро никой не смееше да говори за такава опасност?

- Ако се осигурят пари за покриване на всички депозити и ако държавата се нагърби с това, означава, че държавата трябва да емитира дългове, да разшири чергата. После тези, които имат до 100 000 лева или евро, ще си останат тук, но онези с милионите няма да останат и минутка в тази несигурност.

Всичко, което ни се случва, трябва да е обица на ухото на суверена - българския народ. Защото трябва да е наясно с последствията от решенията си. Да не гледа на изборите като на футболен мач - подкрепяш своите и освиркваш противника. Твърдият електорат е проклятие. Той не мисли, той гласува. Какво гласува - каквото каже лидерът. Без да съзнава, че това бърка в джоба му. Без да се запита кои са причините да живее лошо, бедно. Ако даваш милостиня на просяците, те никога няма да изчезнат. Ако гласуваш за корумпирани политици, вечно ще имаш крадлива и неморална власт.

- И стигаме до въпроса на въпросите - къде да намерим некорумпирани политици?

- Има принцип - в пазарната икономика не съществува "няма", ако нещо липсва, веднага се намира кой да го произведе. Когато хората осъзнаят, че носят отговорност за своите решения, че изборите не са мач, а важно решение. Много ме боли, като чуя мои студенти да казват - "какво да направим, нищо не зависи от нас". Как да не зависи?! Ако позволяваш на политиците да си разиграват коня, ти си виновен, че не реагираш. Щом преценяваме, че политиците не си вършат работата, трябва да ги сменим. Това, че ще гласуваме често, не е лошо. Така ще ги научим, че не може да лъжат и крадат.

15
5940
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
21 Юли 2014 20:37
Моля уважаемия г-н Минасян да напише допълнително за СЕГА как точно са изтекли тези 2.1 млрд.лева, и чии са - на резиденти (разбивка по ю.л. и физически, юридическите по сектори...) и нерезиденти (в същата разбивка)! Тогава ще стане по-ясно дали бягат заради Пацо Орешарецо, или защото друг се кани да заеме стола му премиерски!
21 Юли 2014 22:02
Професорът, изглежда, е врял и кипял в банковото дело, но когато говори за политика, очевидно е лаик. 1. Ако партиите нямат твърди електорални ядра системата неизбежно и бързо се изражда и загива. 2. Пазарът щял незабавно да произведе нещо, което липсвало? Не, професоре, не! Ако става дума за метли или кофи - да, може. Но ако си унищожил науката, а образованието е сведено до купуване на дипломата, пазарът просто ще е безсилен. Т.е. трябва стратегия, планиране, държавни инвестиции. Стига с този елементарен и наивен подход, че пазарът е панацея от болестите на капиталистическата икономика. Последната, поредна световна криза доказва, че това просто не е вярно. Учили сте логика, предполагам?
21 Юли 2014 22:22
И в пазарната икономика лъсват дефицити, но за кратко, веднага се намира кой да печели от недостига.
Обаче в политиката, особено в българската, дефицитът продължава с десетилетия и няма кой да го запълни, дори все по-големи кратуни и търтеи никнат на сцената...
22 Юли 2014 09:04
Професорът, изглежда, е врял и кипял в банковото дело, но когато говори за политика, очевидно е лаик. 1. Ако партиите нямат твърди електорални ядра системата неизбежно и бързо се изражда и загива. 2. Пазарът щял незабавно да произведе нещо, което липсвало?

Това е наистина много наивно твърдение. Което веднага води до подозрения към компетентността на останалите приказки гарабедови.
22 Юли 2014 09:21
За последните 12 месеца по данни на БНБ 2.1 млрд. евро са напуснали страната.
Гарантирано от БСП, с активното съучастие на ДПС.
22 Юли 2014 10:33
Подкрепям първото мнение на ПлесNick. Какво значи "изтекли" 2,1 млрд. лева?? Това е едно, ако са депозити на фирми и хора в чужбина и съвсем друго, ако имаш чужди доставчици и си плащаш за доставките. Ако местните резиденти си купуват автомобили (да речем Пежо), то съответно вносителя им тук си плаща във Франция с евра за доставката. Затова е много важно това "изтичане" да е добре пояснено. А защо купуваме автомобили от чужбина, а не наши е друга тема. Така и много други стоки.
22 Юли 2014 11:09
Затова е много важно това "изтичане" да е добре пояснено.
пояснил е-нискорискови и нискодоходни вложения.Акции и депозити във външни банки
22 Юли 2014 11:11
4 години 3.4 млрд. лева са напуснали страната, инвестирани от фирми и граждани в чужди облигации и акции с малка доходност, но по-сигурни.
и после посочва колко е за 12 месеца.
22 Юли 2014 11:25
"Изтекли", всъщност изтеглени, са влоговете на чуждестранни вложители, "светнали" се овреме че "мандалото" ще "хлопва"!
На тези, същите, дето създаваха впечетлението, че българинът забогатява ли, забогатява, щото влоговете му растат.
Вижда се, разтели са ама на друго място...
22 Юли 2014 12:35
Има принцип - в пазарната икономика не съществува "няма", ако нещо липсва, веднага се намира кой да го произведе
И защо никой не иска да произведе хубавите български розови домати (например), а произвеждат добре изглеждащи и трайни, но боклуци? Тая теория нещо издиша, професоре...

22 Юли 2014 12:57
Проф. Гарабед Минасян
Чест и почитания!
22 Юли 2014 12:59
"Тракторе",
я прочети последния доклад на БНБ за т.нар.брутен външен дълг на България и ми обясни колко доходни (за собствениците им) близо 6-те млрд.евро, депозирани от чужди банки в "нашите" банки? Ниско доходни ли са или ВИСОКО доходни? И дали част от същите тези 6 млрд.еврета не влиза във визирания от Гаро Минасян "отток" извън страната?
(ПП: служих в Горнобанската "тракторна" бригада навремето - имаха 65-ици тогава! Возил съм връз "трактора", голяма емоция беше за мен, тиловака, чието въоръжение бе само ПК-150 и ПК-300...)
22 Юли 2014 12:59
Едно несериозно интервю на Минасян, моля имайте предвид - той (подобно на икономиста Костов) не е работил нито в реалната икономика, нито в банка, той е учен което се вижда - анализира нещата и толкоз.
Изводите за намалени чуждестранни инвестиции и подобни ги има под път във всеки по-сериозен вестник, нищо ново не казва.
След 1990-та започнаха да го назначават в управителни съвети. Очаквах повече подробности от супнята на БНБ, той дава само повърхностна информация какво са правили навремето.

Некоректни са коментирати (от негова страна) на назначения на негови колеги - например посочва Боряна П. (идваща от минфин), но пропуска Бебо Гаврийски, който подобно на Минасян го спуснаха в банката след като цял живот бе работил в министерството, толкоз...
22 Юли 2014 14:02
За мен е загадка.

Мууууууш под полата на жената. На сигурно.
22 Юли 2014 16:15
я прочети последния доклад на БНБ за т.нар.брутен външен дълг на България и ми обясни колко доходни
Минасян фиксира само частна,на БГ граждани "тезаврация" .А инак-според някои оценки 9 от 10 евро брутна печалба се експоприират от банките.В БГ е сигурно същото като в Европа,само дето банките ни са чужди.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД