Актуализация на бюджета на държавата и на Националната здравноосигурителна каса няма да има. Часове след като парламентът - с гласовете на ДПС и ГЕРБ - прие със скандали на първо четене проекта на правителството, Бойко Борисов обяви, че напуска НС. "Дотука беше!", отсече бившият премиер, бесен от коментарите за обвързването на партията му с ДПС. Без ГЕРБ и "Атака" парламентът трудно ще събере кворум, още повече че БСП също е срещу актуализацията на държавния бюджет.
"42-рото Народно събрание приключва работата си и всички политически сили са го приели. Оттук насетне се отива на избори и 43-тият парламент трябва да довърши и да даде отговори на доста въпроси, които не бяха довършени в това Народно събрание", обяви председателят на НС Михаил Миков. Социалисти от ръководството на ПГ декларираха пред "Сега", че ще бъдат на работа и днес, и в понеделник, за когато е насрочено заседанието за двата бюджета, но са скептични, че ще се стигне до гласуване поне на бюджета на здравната каса, по който има консенсус.
Умерен оптимизъм демонстрира само лидерът на ДПС Лютви Местан. "Независимо от заявените позиции на двете основни политически сили - ГЕРБ и БСП, аз мисля, че до понеделник все още има време да премислим тази позиция, все пак да стигнем до решение за приемане на второ четене двата закона, защото в противен случай ще се носи тежка отговорност пред пациентите и лекарите, а и пред цялото българско общество", обясни Местан.
Премиерът в оставка Пламен Орешарски не видя нищо драматично в случващото се и препоръча на следващия кабинет да е по-пестелив. "Не мисля, че е драматично дали ще бъде приета, или не актуализацията. Ако бъде приета, ще даде по-голямо спокойствие на следващото правителство, ако не бъде - трябва да контролират по-ефективно разходите", отговори Орешарски на въпрос на "Сега". Той допълни, че изпълнението на бюджета към момента е в рамките на нормалното. "Има рискове до края на годината, оценени са на около 500 млн. в приходната част, има буфери в разходната част, достатъчен фискален резерв", допълни той.
Социалните партньори реагираха предпазливо на провала на политиците. "Имаме една-единствена позиция - партиите да са достатъчно отговорни и да влязат да гласуват бюджета на НЗОК", заяви шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов пред "Сега". Според него политиците демонстрират пълно безразличие и безотговорност. "Няма значение кой с кого е бил, хората не ги интересува, но ги интересува да са живи и здрави - здравето не бива да се използва за политически сръдни", заяви Райчинов.
"Сега" потърси за мнение и шефа на Надзорния съвет на здравната каса и зам.-министър на здравеопазването в оставка д-р Бойко Пенков, но до редакционното приключване на броя той не бе открит за коментар. Според представителя на пациентите в надзора на НЗОК Иван Димитров, ако спешно не се намерят още пари, 1.5 млн. хронично болни ще останат без лекарства, които се покриват напълно или частично от бюджета на касата. "Съмнявам се, че касата може да покрие до края на годината тези пациенти, НЗОК ще влезе в следващата година с много по-сериозен дефицит от този през 2014 г.", предупреди Димитров.
Работодателите и синдикатите все още не са решили какви общи действия ще предприемат заради провалената актуализация. Преди месец социалните партньори настояха за незабавен ремонт на бюджета на НЗОК заедно с още спешни искания и заявиха, че са готови на "безпрецедентни действия", ако не бъдат чути. "Изчакваме срещата при президента на 1 август и в зависимост от резултатите ще се съберем, за да обсъдим действията си", обясни изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Той допълни, че ще поставят и въпроса за консултативен съвет към БНБ за казуса с КТБ. "Управителят на БНБ Иван Искров на първото искане ни каза да си гледаме работата, защото не може да се създаде такъв консултативен съвет. След това му изпратихме второ писмо, в което се позовахме на член 18 от закона, че може да свика. Оттогава чакаме отговор", заяви Данев. Той подчерта, че е изключително важно да се знае какво се случва с банката, но въпросът изглежда се отлага. "Става дума за много сериозен ресурс и не знам дали служебното правителство има правомощията за него", каза още той.
"Ще поставим най-неотложните въпроси пред президента и служебния кабинет, които са в неговите правомощия", коментира и вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков. Той допълни, че може да се търсят вътрешни резерви за допълнителни пари на касата, без да се налага решение на парламента. "Ние сме за актуализация на бюджета на касата, но не и на големия бюджет", бе категоричен Ненков. Синдикатите не са наясно защо се налага да се поеме още външен дълг и се опасяват, че планът е да се налеят неясно колко пари за гарантиране на депозитите над 100 хил. евро в КТБ.
------ПРОФОРМА----
Формалният повод за отказа на Бойко Борисов от ремонта на бюджета стана интервю на червения депутат Жельо Бойчев по Нова ТВ, който иронично определи взаимодействието между ГЕРБ и ДПС през последните седмици като "Коалиция за КТБ". Рано сутринта вчера бившият премиер влетя ядосан в кабинета на парламентарния шеф Михаил Миков. След срещата Борисов обяви, че партията му напуска окончателно НС. "Депутатите от ГЕРБ са категорично против след година и два месеца, след 4 вота на недоверие, в които БСП и ДПС ръкопляскаха на това правителство, а ние викахме "Оставка", в последните 3 дни да им дадем да се възползват от опорната си точка "ГЕРБ и ДПС" и "Коалиция КТБ", изригна Борисов. И разказа, че на прекия му въпрос към Миков дали червените ще подкрепят предложената от кабинета актуализация на бюджета е получил отрицателен отговор.
----Дупка----
Бюджетът за 2014 г. става все по-неизпълним, показват най-новите данни на Министерството на финансите за изпълнението му към края на юни. За половин година хазната вече е натрупала близо 1 млрд. лева дефицит. Към 30 юни разходите превишават приходите с точно 995.6 милиона лева, което означава, че само за месец бюджетната дупка се е разширила с повече от 106 милиона. Това е повече от половината от заложения за цялата година дефицит от 1.8 милиарда лева. При това трябва да се има предвид, че обикновено най-големите харчове на хазната са към края на годината. Трябва да се отчете и силно отрицателното влияние на политическата нестабилност, която силно влошава бизнес климата и действа като спирачка на икономиката, а това заплашва приходите. Към 30 юни вече се очертава много сериозен проблем с постъпленията, които митниците и НАП трябва да осигурят. За половин година са изпълнени едва 42% от планираните приходи от ДДС, също толкова зле върви и потокът от акцизите. ДДС е основният източник за пълнене на бюджета, а постъпленията от него за първото полугодие са с 4.4% по-малко от същия период на 2013 г. Според закона за бюджет 2014 в хазната трябва да влязат 2 млрд. лева повече от миналата година. Правителството в оставка вече призна, че тази част от бюджета е неизпълнима и само предложи в проекта за актуализация перото ДДС да се намали с половин милиард лева.
|
|