Конституционният съд (КС) отмени вчера таксата от 20%, която се събира от началото на тази година върху приходите от фотоволтаичните и вятърните електроцентрали. Това стана точно половин година след като президентът Росен Плевнелиев внесе искане в най-висшия съд в страната тази такса да бъде обявена за противоконституционна. Решението на съда от 31 юли ще действа занапред, а събраните до момента пари - около 100 милиона лева, няма да бъдат възстановени на производителите.
До редакционното приключване на броя снощи пълният текст на решението на КС не беше качен на сайта му. Според източници на в. "Сега" върховните съдии са решили, че въпросната удръжка е такса по смисъла на конституцията. А срещу такса трябва да се получава някаква услуга. КС има твърда практика, че таксата е плащане в полза на държавния бюджет от физическо или юридическо лице за извършено действие или за оказана му някаква услуга от държавен или общински орган.
"Зелената" удръжка не може да се приеме и за данък, тъй като данъци може да има само върху доходи и върху имущество, но не и върху дейност. При това тя е наложена, без изобщо да се държи сметка дали дейността е печеливша, или не. Конституционните съдии са взели предвид и факта, че за производството на други видове зелена енергия - например от отпадъци или от вода, подобна удръжка не е предвидена. А това поставя производителите в неравностойно положение.
Решението по искането на президента е взето единодушно и без спорове, научи още "Сега". "За" са гласували всички присъствали 10 членове на КС. Двама от съдиите са отсъствали. Няма обяснение обаче защо, след като е безспорно, решението се забави толкова време - искането на президента е от средата на януари, а делото е допуснато за разглеждане още в края на същия месец. Докладчик по казуса е председателят на КС Димитър Токушев.
Това е втори случай, в който съд отменя наложени върху ВЕИ централите такси. През март миналата година Върховният административен съд обяви въведената от ДКЕВР "цена за достъп" за производителите на зелен ток за незаконосъобразна. След отмяната на цената за достъп досегашната такса от 20% бе въведена с преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета, приет в края на миналата година.
"Българската фотоволтаична асоциация приветства решението на Конституционния съд. Чрез него той отправи силен сигнал, че в България има стабилност на договорите и върховенство на закона". Това заяви вчера пред в. "Сега" председателят на асоциацията Меглена Русенова. "Отменянето на наложените такси ще възстанови стабилността в енергетиката и в инвестиционната среда", допълни още тя.
По нейни думи от въвеждането на таксата до сега по нея са събрани около 100 милиона лева, които са довели до отлив на инвестиции в бранша. Освен това производителите на възобновяема енергия са били принудени да съкращават работна ръка. "Ние нямаме право да си възстановим тези средства, но ще настояваме те да бъдат насочени за изплащане на помощи на енергийно бедните социални групи", каза Русенова. От фотоволтаичната асоциация не очакват някакви последващи ограничения от страна на ДКЕВР и апелират при бъдещото развитие на сектора да се следват европейските енергийни практики.
|
|