В родината си вече е американският лекар д-р Кент Брантли, който се зарази с вируса ебола в Либерия. Той бе превозен с военен самолет в специална изолирана кабина и вече е настанен за лечение в университетската болница "Емъри" в Атланта, щата Джорджия. Скоро се очаква в САЩ да се завърне за лечение и другата заразена американска доброволка - Нанси Райтбол.
Здравни специалисти предупреждават, че епидемията се разпространява твърде бързо и усилията за сдържането и овладяването й засега са безуспешни. Инкубационният период на ебола е 21 дни. В Западна Африка заразените са над 1300, а жертвите надхвърлиха вече 700 от февруари, когато заразата се появи в региона, досега. Ебола убива близо 90% от заразените с вируса. Болестта се разпространява чрез контакт със заразени кръв, телесни течности или органи. Симптомите в началото са като при грип, после приличат на хеморагична треска, по-късно се появяват вътрешни кръвоизливи и отказ на отделни органи да функционират. Специалисти от руското Министерство на здравеопазването пристигнаха в Гвинея, за да помогнат на местните лекари в борбата с епидемията от ебола, съобщи прессекретарят на ведомството Олег Салагай. В Гвинея са били изпратени двама водещи руски специалисти вирусолози, които имат опит в разследването на причините на епидемии на тежки вирусни заболявания. Водещи германски болници с високотехнологични инфекциозни отделения са готови да приемат зарази с вируси, но засега нямат пациенти с болестта, съобщи електронното издание "Локал". Нито едно от германските летища обаче не е оборудвано с изолатор.
, става дума за часове до един-два дни, в които се появяват първите признаци на заболяването. И много бързо след това се разгръща и пълната картина на ебола с кръвотечения от вътрешните органи, от гениталиите, от ушите, гърлото, на практика - отвсякъде.
Натисни тук