Месец и половина след наводнението във варненския квартал "Аспарухово" и в Добрич, където загинаха 13 души, ново бедствие, този път във врачанския град Мизия, споходи България, взе най-малко две жертви и причини материални щети за милиони. За 44 дни страната бе застигната от над 10 жестоки наводнения - Варна, Добрич, Велико Търново, София, Ловеч, Габровско, Бургаско, Враца, Монтана, Пловдив, села в Родопите. В бедствието загинаха поне 18 души.
В нощта срещу неделя река Скът излезе от коритото си и заля Мизия и съседното село Крушовица. Като единствена причина за бедствието властите сочат обилните валежи от последните няколко дни. Няма данни за скъсани язовирни стени в района, но седем водоема преляха. Според шефа на пожарната гл. комисар Николай Николов за последните два дни във Врачанско са паднали 94 литра на кв.м. "Това са около 300 млн. куб.м вода, или все едно половин язовир "Искър" да премине за 1-2 дни. Повишавало се е много бързо нивото на водата, но като че ли не е имало приливна вълна. Това е водата, която дойде от целия водосбор на Врачанска област. Тя мина през Бяла Слатина и беше логично да я очакваме и в най-ниската точка - Мизия", коментира той.
Официално бе потвърдено за две жертви - 60-годишен мъж и жена на средна възраст. Според МВР мъжът, чийто син също е служител в системата, е отказал да напусне къщата си, макар че е канен многократно. До редакционното приключване данните за втората жертва бяха оскъдни. Над 800 души са били евакуирани от "Гражданска защита", армията и доброволци.
До късно снощи нямаше точни данни колко хора са в неизвестност. От МВР заявиха, че са достигнали до всички бедстващи. Но още не ясно дали под руините на къщите няма още загинали. Кметът на Мизия Виолин Крушовенски заяви, че в неизвестност са десет души, но от МВР не потвърдиха думите му. По разказ на очевидеца Георги Гечев пред Нова тв само на една улица са паднали 40-50 къщи. Гл. секретар на МВР Светлозар Лазаров заяви, че разрушените къщи са над 20.
Данните за предварителното известяване на жителите на Мизия са противоречиви. На места са оставяни бележки по къщите хората да се готвят за евакуация, другаде са минавали служители на общината и са предупреждавали. В събота на 2 август в Мизия са празнували деня на града. Алармената система не е задействана.
Гечев разказа, че е звънял на телефон 112 многократно, лодките обаче дошли чак в 5 ч. сутринта. "Комшиите дойдоха при нас - добре че дойдоха - къщата им се събори цялата в 3 часа през нощта. Ако бяха там, щяха да са мъртви. Аз се обаждам и казвам - момичето даже чу как пада къщата, силен тътен. Аз се уплаших, защото нашата къща е здрава, но това нищо не значи. По едно време се уплаших, като падна другата къща, да не удари нашата. Водата беше над два метра", разказа мъжът и допълни, че спасителите са рискували живота си, за да ги извадят.
Ситуацията в Мизия се е усложнила около 22 ч. в събота. Преди това в 18 ч. от МВР съобщиха, че обстановката в района се нормализира. В ново съобщение около час преди полунощ от ведомството заявиха, че започва евакуация на жителите на града. Най-сериозно са пострадали живеещите на улиците "3 март", "Сергей Румянцев" и "Любен Каравелов". Около 6 ч. сутринта в неделя МВР обяви, че са евакуирани 400 души от Мизия и 100 от село Крушовица. Според кмета Крушовенски Мизия е поела приливната вълна от източването на множество язовири във Врачанска област. Жители на града разказаха, че е имало предложения част от дигите на реката да бъдат съборени, за да се оттече част от водата, но идеята не е била приета от страх да не бъдат залети земеделските площи.
Около 300 служители на МВР, техника и доброволци бяха ангажирани заради усложнената ситуация в града. Министерството на отбраната изпрати два хеликоптера "Кугър". След обвинения на местни жители, че през нощта в града е имало само три лодки, шефът на пожарната заяви, че са шест.
Вчера от Министерството на околната среда и водите съобщиха, че се очаква значително повишение на нивото на реките Искър, Вит и Осъм. Оттам допълниха, че два язовира във Врачанско - "Гарвански геран" и "Бързина", са в предаварийно състояние, преливат и са под постоянно наблюдение. От сряда над страната се очакват нови обилни валежи.
Поредното наводнение противопостави гражданите и властта - ако преди месец и половина кметът на Варна и министрите от кабинета се караха кой е трябвало да се задейства, сега и централната, и местната власт се обединиха срещу гражданите, че не са искали да се евакуират. Тази версия бе лансирана първо от шефа на пожарната. "Тази нощ (срещу неделя - б.а.) десетки са случаите, при които хората отказаха да се евакуират, въпреки че нашите екипи бяха с лодките там при тях. Това доведе до обстоятелството, че междувременно най-вероятно е имало други хора, които са се нуждаели от евакуация, а ние не сме успели тях да евакуираме. Към сутринта абсолютно всички вече желаеха евакуация", заяви той пред Нова телевизия. И допълни, че хората не са искали да се евакуират, защото поканили гости по случай празника на града 2 август. Николов допълни, че предупреждение за предстоящото наводнение е дадено още преди два дни. Към него се присъедини и кметът Виолин Крушовенски. Той заяви, че дори след като градът е бил залят, институциите са евакуирали хора "насила". Но граждани обвиниха институциите, че не са реагирали адекватно и не са изпратили достатъчно техника в помощ на бедстващите.
Българското правителство и засегнатите от наводненията общини не са подали молба за помощ от европейския фонд "Солидарност". Той оказва техническа и финансова помощ. Според новите правила на фонда, които са по-гъвкави и влязоха в сила в края на юни, Европа има възможност да помага и при регионални бедствия, а не само при национални, при условие че щетите надхвърлят с 1.5% регионалния доход. За Североизточния регион, който пръв пострада, щетите трябва да са около 61 млн. евро. Все още няма обобщени данни за Варна и Добрич. В края на юли бе съобщено, че материалните щети в кв. "Аспарухово" са за 22 млн. лева.
------ПО СВЕТА
Четирима души загинаха, а двадесет други бяха ранени след наводнения в района на Тревизо в Северна Италия, предаде Би Би Си. Двама души са обявени за издирване. Истанбул също пострада от дъждовете, които наводниха голяма част от града, включително централния булевард "Истиклял". Трима души са били ранени в пътни инциденти заради наводнените улици. Торнадо се изви в квартал "Касъмпаша", а трафикът в квартал "Юскюдар" бе нарушен.