:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,792
Активни 554
Страници 13,357
За един ден 1,302,066

Еврокомисията настоява за бързо решение на проблема с КТБ

Според Брюксел българските власти незаконно отлагат достъпа до гарантираните влогове
Архив "Сега"
Преди почти 2 години като министър Лиляна Павлова даде фамозен старт на санирането, което по всичко личи ще завари в изходно положение и наесен.
Европейската комисия настоява България да реши бързо проблема с поставената под специален надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) и в скоро време да се осигури достъп на вложителите до техните гарантирани депозити. За това съобщиха bTV и БНТ през уикенда. ЕК е изпратила писмо до финансовия министър в оставка Петър Чобанов и до подуправителя на БНБ Калин Христов, подписано от шефа на Генерална дирекция "Вътрешен пазар и услуги" Джонатан Фаулс.

Причина за реакцията на Европейската комисия е, че не е ясно кога хората, вложили пари в КТБ, биха могли да ползват гарантираните си депозити до 100 хиляди евро. В края на миналата седмица след публикуването от страна на БНБ на първоначалния доклад на квесторите стана ясно, че процедурата по изплащането на депозитите в банката може да продължи далеч след първоначално обявените срокове и да се проточи дори до 21 декември.

Според еврочиновниците българските власти надвишават правото си да отлагат решаването на въпроса. Те припомнят върховенството на европейското право, което изисква изплащането да започне най-много до 20 дни след като "банката видимо е изпаднала в несъстоятелност". В петък президентът Плевнелиев също подчерта по време на политическите консултации, че ЕК следи внимателно случая с банката, както и че е време да се намери решение на казуса.

Особеното в случая е, че КТБ не е обявена в несъстоятелност. Нещо повече - след като през миналата седмица БНБ разпространи доклада на квесторите на поставения под специален надзор трезор, стана ясно, че той е можел да продължи да работи, ако бе получил подкрепа от страна на БНБ. Въпреки това в писмото от ЕК, цитирано от "Дневник", се подчертава, че дори националното законодателство да поставя като допълнително условие за изплащането на гарантираните депозити отнемането на лиценза на банката, което засега не е факт, европейските директиви задължават държавата да следва по-кратките европейски срокове и изплащането да започне до дни.

Писмото допуска възможността гарантираните депозити да бъдат изплатени частично, ако "поради недостиг на финансови средства в банката или в схемата за гарантиране на влоговете компенсацията не може да се изплати изцяло". Това означава, че към изплащане на части от блокирани суми може да се пристъпи, без да се изчаква евентуална актуализация на бюджета. Българският фонд за гарантиране на влоговете разполага с 2.1 млрд. лв. Сумата на гарантираните депозити в КТБ е около 3.6 милиарда лева.

Изплащането на депозитите до 100 хиляди евро в КТБ бе един от мотивите да се иска актуализация на бюджета. Според експерти е по-разумно да се даде шанс на акционерите в банката да я оздравят. В писмото от Европейската комисия обаче се предупреждава, че ако вложителите не си получат парите, могат да съдят държавата, а това ще я изправи пред по-големи финансови трудности. Със съд в края на миналата седмица заплашиха и инвеститорите, които са закупили облигации от КТБ. Емисията е за 150 милиона долара, които трябва да бъдат изплатени на 8 август.

Затварянето на КТБ блокира окончателно санирането

37 семейства са поискали нисколихвен кредит от банката на Цветан Василев, която управлява 13 млн. лв. от еврофондовете
Щетите от временното затваряне на КТБ, която няма да отвори и през септември, тепърва ще стават ясни, но за проекта за саниране на домовете с европейски средства може да са непоправими. Санирането, което дълго време се бавеше от бюрокрацията на регионалното министерство, сега се спъна и в затворената банка, която държи парите за специалните нисколихвени заеми.

КТБ управлява фонда за жилищно кредитиране с ресурс от 13 млн. лв. 37 семейства са одобрени за нисколихвен кредит от него до затварянето на банката преди месец. 18 имат сключен окончателен договор, а 12 са с предварителен договор, съобщиха от регионалното ведомство след запитване на "Сега". Колко от хората реално са взели парите не е ясно. Кредит са поискали общо 67 семейства. Той покрива до 25% от сумата за обновяване, останалите 75% трябва да се осигурят от собственика.

При провал на кредита пропада и санирането на цялата сграда, което може да започне само при осигурени средства за всички апартаменти. Нови кредити също не могат да се отпускат. Блокирани са и сметките на сдруженията на собствениците, които се откриваха в КТБ, за да се участва в санирането. Това беше негласно условие към кандидатите.

От регионалното министерство са написали две писма до управителя на БНБ с искане да им съдейства "за осигуряване на нормална оперативна дейност на фонда по отношение на разкритите сметки и доверителни сметки в КТБ във връзка с дейността на Фонда за жилищно обновяване, като на КТБ се осигури възможността да разкрива и управлява доверителни сметки на Сдружения на собствениците, както и да продължава безпрепятствено да упражнява задълженията си по договор". БНБ обаче е попарила и двете искания. "БНБ съобщава, че реализацията на проект "Енергийно обновяване на българските домове" може да бъде продължена след възстановяване на дейността на КТБ", обясниха от МРР. Затова от ведомството най-вероятно ще препоръчат на хората да вземат заем от други банки.

Парите по проекта трябва да са усвоени и разплатени до края на октомври догодина, за да не загубим изобщо възможност за финансиране по това перо през 2014-2020 г. от еврофондовете. Положението не е никак обнадеждаващо, защото се санират всичко на всичко две сгради от 200 целеви. Двата блока са в София и се очаква да бъдат готови в края на август.

НЕХАЙСТВО

Не бърза и самото министерство. Оттам още не са направили избор от 91 строителни фирми, които кандидатстват в обществената поръчка за обновяването на домовете в шестте региона и в София. Преди това трябва да бъдат изработени и инвестиционните проекти, което ще отнеме три месеца.
18
3996
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
03 Август 2014 19:21
Да, банката май е в добро състояние...
03 Август 2014 19:31
Еврокомисията настоява за бързо решение на проблема с КТБ
Според Брюксел българските власти незаконно отлагат достъпа до гарантираните влогове


Колкото повече, толкова повече... Ще бавят до дупка, след като с "нормални" средства не успяха да я срутят. Първото действие около КТБ беше "да се търси под воле ТЕЛЕ, което убива прасе". След което нахълтаха джандари, прокурори, полиция и... БНБ, ама с доста ЗАКЪСНЕНИЕ. Последваха несвързани приказки на Искрата за фалит на банката, защото е източена, затваряне, нов закон, незаконни действия чрез дъщерната банка и прочее диветини, достойни за цирк, а не за действия на независимата БНБ, която е призвана да крепи стабилността на банковата система, а не да участва в атаки срещу нея. Вместо свикване на Събранието на акционерите, Искрата ломотеше нещо за ОТНЕМАНЕ ПРАВАТА на мажоритарния собственик. Убеден съм, че ЕК няма как да знае истината за Обира на века, защото или са доста наивни или се правят на такива. Обир, планиран и подготвен от няколко независими държавни институции, според злите езици (Дачков, примерно). Независими една от друга, но дали са независими от хипотетичната мафия, която, разбира се, е само червена?
03 Август 2014 20:13
Българският фонд за гарантиране на влоговете разполага с 2.1 млрд. лв. Сумата на гарантираните депозити в КТБ е около 3.6 милиарда лева.



Серсемите приели закона в този му вид да изплатят остатъка!

*

На снимката някакъв кашалот се опитва да разруши малка къщичка.
03 Август 2014 20:38
Снимката на дебелата талпа съперничи с най-добрите карикатури!
03 Август 2014 21:03
Преди почти 2 години като министър Лиляна Павлова даде фамозен старт на санирането, което по всичко личи ще завари в изходно положение и наесен.


Хубава кочинка, ще й прилича много.
03 Август 2014 21:08
Санирането ли е пряката връзка на Плевньо с КТБ?
03 Август 2014 21:13
На тая фотография Талпата прилича на нещо средно между ескимос пред иглу и персонаж от картина на Ботеро.
03 Август 2014 21:24
Затварянето на КТБ блокира окончателно санирането
37 семейства са поискали нисколихвен кредит

Доста заблуждаващо! 37 семейства е един среден жилищен блок. (Нашият е с два пъти повече апартамента.)
03 Август 2014 21:33
[quoteЕврокомисията настоява за бързо решение на проблема с КТБ][/quote]

защото тиквов каза,че брадатото казало,че ще опъне въжето...
03 Август 2014 21:35
Цяло Чудо е, че Плевнелиев, Борисов, Талпата, Си.Дянков не успяха да завлекат народонаселението в натрапеното "саниране"!

СЕГА Борат и Пеевски щяха да се облизват 100 пъти по доволно, а стотици хиляди клети сиромаси щяха да висят със страшна сила! Има Бог!@
03 Август 2014 21:43
Целият проблем с тази кротка (няма много офиси, не се саморекламира навсякъде) банка стана заради името й. Българското "Б" си е страшно за западняците по начало. Българското "Т" е заприличало на някой стресиран служител на "Г", а това последното няма аналог в латиницата и най-близката асоциация е "Т". За стресираните очи КТБ лесно се бърка с КГБ.
03 Август 2014 23:20
Как може така да говорите за Лилито? Тя е въпросната "балерина", която Тиквата щеше да си прибира в Банкя щом приключи с политиката.
03 Август 2014 23:40
Чудех се защо панически се бори да не приключи с политиката.
03 Август 2014 23:50
Ботеро.
Балерина.
Натисни тук
04 Август 2014 00:08
Т.е. Ще си платим като попове към три милиарда лева гарантирани влогове, и после ще пием по една вода? Май сме си го заслужили.
04 Август 2014 09:20
Писмото на Еврокомисията от ръководството ли е или е на някой чиновник по любезна молба на някоя еврокомисарка?
Еврокомисията ли е ангажирана с текста или само съответния чиновник?
Парите от резерва на валутния борд ли ще се изплащат, та писмото е адресирано до зам. управителя на БНБ отговарящ за борда?
Управителят на БНБ няма ли някакво отношение по въпроса, та писмото не е до него?
Чиновниците в ЕК дето толкова внимателно следят нещата в България знаят ли, че денят на получаване на писмото е пред-последният работен за финансовия министър до когото е адресирано?
Има ли в ЕК някой висш чиновник който много да иска актуализация на бюджета на РБ с 5-6 милиарда?
04 Август 2014 09:39
Дежурния 04 Август 2014 09:20
Правилно си се ориентирал, че това писмо е елементарна комбинация на ГЕРБ за натиск за актуализация на бюджета. Днес няма начин да не го размахват в Народното събрание.
04 Август 2014 10:21
Едно от малкото места, където лъха на нормалност в България, е Еврокомисията. Те напомнят, че може това да стане и частично за начало - за тези дето смятат, че някой се вълнува постоянно от дневния ред на Парламента.
Но в момента дребните вложители са заложници на едрите, докато не се намери схема, чрез която държава да изплати всички депозити, за да няма "сърдити" и по този начин да се унищожат следите на двойния обир /веднъж от активите на КТБ, втори път от джоба на българина/ между папките на квесторите, НАП, БНБ и други държавни институции. Най-вероятно те /дребните/ ще пият по една студена вода, защото няма български политик, който да обича да дава народна пара' без да взима обратно >10%. И това ще бъде поредния урок да внимават с парите си след пирамидите и фалита на банките- БСИ‌ "Минералбанк", "Славяни", ПЧБ.
Единственото ми възражение е, че 100,000 евро са много за България; нормална сума би била 30-50 хиляди.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД