:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,547
Активни 561
Страници 6,477
За един ден 1,302,066

Служебното правителство обяви 6 приоритета

Стратегиите за здравеопазването и висшето образование ще бъдат ревизирани
Във втория ден от съществуването си служебното правителство публикува програма с 6 приоритета и задачи за краткия си мандат. Наред с известните вече намерения, министрите все пак смятат да ревизират и някои стратегически документи и закони на предходната власт.

Като първи приоритет е посочено организирането и провеждането на изборите, където задачите са предимно в реда на нещата, но е записано и сформирането на изборен борд. При икономическите мерки са включени известните вече ангажименти за подготовка на актуализация на бюджет 2014, стартиране на процедура за присъединяване на България към Единния банков надзорен механизъм на ЕС, изясняване на реалното състояние на сектор енергетика, създаване на енергиен борд, както и извършване на одит на първостепенните разпоредители с бюджетни средства за извършените от тях разходи и поети финансови задължения и ангажименти. Новост е обаче намерението да се подготвят промени в закона за енергетиката с цел "създаване на независим, експертен и ефективен енергиен и воден регулатор", както и да се сформира група за ускоряване на реформата във ВиК сектора. Записана е заръката на президента да се ускори въвеждането на е-управление чрез промени в ресорния закон.

В мерките за социална и здравна закрила служебният кабинет се надява да смекчи проблема с високата безработица с "активна политика на пазара на труда и надграждане на сегашните мерки за заетост". Ще продължат и преговорите по пенсионната реформа. Здравният министър Мирослав Ненков ще има грижата да измисли мерки за нормализация в системите на здравеопазването и спешната помощ. Тук новост е идеята да се работи по промени за усъвършенстване на здравната стратегия, която последният парламент прие проформа заради европарите. Просветният министър Румяна Коларова също си е записала намерение за актуализация на проекта на стратегия за висшето образование.

По линия на ЕС основната задача е сключването на партньорското споразумение за 2014-2020 г. Към гражданското общество служебният кабинет поема ангажимент за редовно информиране за текущото състояние в държавата и обществено обсъждане на Закона за референдумите.

Първите коментари на програмата бяха, че тя е свръхамбициозна за краткото време на това правителство. Служебните министри трябва да са свръххора, за да могат да реализират дори и много малка част от посочените от тях приоритети, каза председателят на УС на Българската стопанска камара Сашо Дончев пред БНР. "Очакванията на обществото би трябвало да са свързани преди всичко с провеждането на следващи избори в рамките на закона. Едва ли ще им стигне времето за всичко останало", добави той. Зам.-председателят на БСК Камен Колев коментира пред "Фокус", че основните очаквания на бизнеса към служебното правителство са за подновяване на плащанията по проекти на оперативните програми, както и за възстановяване на ДДС. По данни на стопанската камара близо 1 млрд. лв. са неразплатените средства към бизнеса от страна на държавата заради спрените плащания по програмите.



ПРАВОСЪДИЕ

Проверка доколко са необходими изменения в конституцията за промени в модела на съдебната власт също са сред правителствените приоритети. В тях действията на кабинета са записани като търсене на "експертна оценка за необходимостта от структурни, включително конституционни промени в институционалния модел на съдебната система и гаранциите за върховенство на закона". На няколко пъти през последните години се дебатира дали прокуратурата трябва да е в съдебната власт, или трябва да мине в изпълнителната. Освен това дискусионна е и тезата дали не трябва да има два висши съдебни съвета - един за прокурори и един за съдии. За всички такива промени обаче задължително трябва да има промени в конституцията. Иначе през последните 10 години основният закон бе променян на няколко пъти, и то главно именно в главата "Съдебна власт". Измененията обаче така и не дадоха желаните кардинални промени и резултати. Като цяло правителствените приоритети в сектора "Правосъдие и вътрешни работи" са основно пожелателни и общи. Като например "взаимодействие с местните власти и гражданите във връзка с преодоляване на последствията, възникнали след природни бедствия и аварии" или пък "осигуряване на прозрачност в действията на ръководството на МВР и регионалните му структури".
2
2055
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
07 Август 2014 21:03
Служебните министри трябва да са свръххора, за да могат да реализират дори и много малка част от посочените от тях приоритети, каза председателят на УС на Българската стопанска камара Сашо Дончев пред БНР. "Очакванията на обществото би трябвало да са свързани преди всичко с провеждането на следващи избори в рамките на закона. Едва ли ще им стигне времето за всичко останало", добави той.
По-красноречив коментар за нàпъните на актуалното Чехлюво "Правителство" - здраве му кажѝ
08 Август 2014 22:02
За да случим, ПЛАВЕН преход, Другарю...
Наздраве...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД