Анна Цолова, НТВ: Как четете като политик и човек, който следи политиката през годините, действията на президента по отношение на служебния кабинет и всичко, което последва?
Татяна Дончева, „Движение 21": Президентът демонстрира външнополитически симпатии, прекалено остро и прекалено отчетливо. Мисля, че за един президент, който не е току що встъпил, вече започва да изглежда подозрително. Хубаво е хората заемащи ключовите позиции да бъдат малко по на полусянка, малко по-обтекаеми, малко по-приглушени в симпатиите, за да може да заемат външнополитически ходове, без това да изглежда като драма.
АЦ: Прозападни симпатии.
ТД: Прозападните симпатии не са само „про" и „за" „Южен поток". България - и това смята „ Движение 21" - има огромна нужда от 2-3 големи инфраструктурни проекта... Те (западняците) са „против" самия проект. И са „против" самия проект, защото смятат, че това за пореден път ни обвързва с Русия. Истината е, че нас с Русия ни обвързва липсата на достатъчно сoбствени енергийни източници и обстоятелството, че сме страна, намираща се някъде по пътя на транзита. Това е ключовото обвързване.
АЦ: Понеже става въпрос за прозрачност нас вас ясно ли ви е начинът, по който са избрани например българските фирми, участници в този проект?
ТД: На мен ми е ясно, защото правих едно леко проучване за себе си, което разбира се, не е официално. То показа, че много по-прозрачно и много по-търгово са избрани фирмите изпълнители. Да, между тях се съдържат фирми на Делян Пеевски и няма защо Делян Пеевски пък непрекъснато да си служи с подставени фирми нови и нови и да ги пъха една в друга като матрьошка... Да си направи сметката! Той има право да има фирми, няма право да бъде член на управителния им съвет. Няма право да ги управлява пряко, но той има право да има фирми, и няма нужда толкова много да използва подставени лица. Фирмите, строители по „Южен поток" са избрани с един търг, в който са участвали 11 компании, по-голямата част от които външни... Коя руска фирма ще си избере руската държава, ми се струва второстепенен въпрос и ми се струва претекст - непрекъснато навиране на тази фирма, която е избрана. А какви руски фирми ще ни даде руската държава, според вас? Те или ще са свързани с „Газпром", или с някой подобен на „Газпром". И кой пък освен „Газпром" е най-добрият строител на газопроводи, защото това също би трябвало да има някакво значение... Сега да се занимаваме дали Тимченко е в списъка или не е в списъка... На мен ми изглежда, че ако не се разберат Америка и Русия по отношение на трасето, ние всеки път ще се изправяме пред ситуацията ако този, който сме избрали, не е в списъка днес, утре да бъде вкаран в списъка.
АЦ: Има ли нещо гнило във факта, че в 12 без 30 секунди бившият регионален министър подписва разрешение за строителство и за изграждане на „Южен поток" в онази част до Варна?
ТД: Ще ви кажа откровено - българските политици и държавници, които си сложат главата в торбата да бъдат правени големи инфраструктурни проекти, въпреки международната конюнктура, ще трябва да приемат, че те ще участват в политиката кратко, но може би за добре.
АЦ: Има ли нещо съмнително, че това разрешение за строеж е подписано в последните минути на живот на правителството „Орешарски"?
ТДВсяко правителство, което свършва живота си, подписва едни неща в последния момент.
АЦ: Особено за „Южен поток".
ТД: Особено за „Южен поток" и особено за големите интереси. Сега, да си дадем сметка като българи за следното: Америка държи трасето да не напуска Украйна и синът на Джо Байдън, вицепрезидентът на САЩ ръководи компанията, която е 49% собственик на тези тръби. Ама това нас защо трябва да ни интересува като българи?
...Може би, тук следващите правителства, включително и служебното ще трябва да употребят едни усилия България да бъде вкарана в пакет с още няколко държави. Не върви така ние сами, да вървим сами през едно голо поле и да ни бият от Москва и Вашингтон, и Брюксел.
|
|