:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,363
Активни 536
Страници 14,830
За един ден 1,302,066
Геополитика

САЩ могат да разчитат само на Русия срещу Ислямската държава

Конфликтът в Източна Украйна трябва да се реши чрез преговори, за да не пречи на сътрудничеството между Путин и Обама
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Джихадистите на "халифата" периодично пускат свои снимки и съобщения в социалните мрежи, за да се хвалят с успехите си.
Докато Москва и Вашингтон враждуват заради Украйна, значително по-голямо и дълготрайно предизвикателство им открива възможност за сътрудничество.

За мнозина сривът в руско-американските отношения заради безкръвното нашествие на Москва в Крим и непряката война в Източна Украйна е показател за начало на нова студена война. Но Русия още не е навлязла в необратими промени и не е извървяла пътя от ограничен партньор до непримирим враг. Вашингтон и Москва все още имат много допирни точки от взаимен интерес, които не бива с лекота да се отхвърлят под въздействието на разпалените емоции. В действителност често забравяме, че следкомунистическа Русия участва заедно с Америка в борбата срещу силите на глобалния тероризъм, а също така сътрудничи с нея за предотвратяване на разпространяването на оръжия за масово унищожение и попадането им в ръцете на безотговорни държави. Последните събития на други места на планетата могат да създадат основа за подновяване на това сътрудничество.

Кризата в Украйна се развива стремително, а в същото време шокиращи събития се случват в Близкия изток. Добре организираната и дисциплинирана терористична организация Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ) се опитва да се превърне в истинска терористична държава на части от територията от Ирак и Сирия. Заловила съвременно американско оръжие и разполагаща с огромни финансови средства, крадени в някои части на Ирак, ислямската държава привлича в редиците си хиляди радикално настроени млади мюсюлмани от различни страни. Благодарение на нарастващите ресурси, а също и поради наличието на чуждестранни паспорти у нейни войници, за първи път от години се появи ситуация, при която екстремистка "държава" разполага със значителен потенциал и възнамерява да организира нападения, в която и да е част на планетата. Обезглавяването на Джеймс Фоули от джихадист с британски акцент очертава зоната на действие на ИДИЛ и нейните съюзници, която обхваща не само Западна Европа, но също Америка и даже Русия.

Като се има предвид какво става, и Вашингтон, и Москва в определен момент могат да се окажат от едната страна и не е изключено да заработят заедно, за да намалят възможностите на ИДИЛ, а също и на други групировки като "Ал Кайда" и многобройните й разклонения. Ако се намери решение за Украйна, ще успее ли президентът Обама да премести фокуса на вниманието на Кремъл от Украйна към новата съвместна борба срещу тероризма?



Путин - руски християнски автократ



Най-напред Обама трябва да се опита да разбере какво формира светогледа на Путин и как се е променял. Макар че в гърдите му не бие демократично сърце, все пак той има някои основни ценности, характерни и за много американци.

Много аналитици насочват вниманието си към това, че Путин е бил младши офицер от КГБ и е работил в Източна Германия преди разпада на Съветския съюз, а след това, през 90-те години, е бил на ръководен пост във Федералната служба за сигурност, приемника на КГБ. Но мнозина забравят, че от 1989 до 1994 г. той е бил заместник на реформатора и кмет на Санкт Петербург Анатолий Собчак, а след това министър-председател при президентството на Елцин. Главният архитект на Горбачовите реформи Александър Яковлев в своите мемоари под название "Дълбини на паметта: От Столипин до Путин" отбелязва, че министър-председателят на цар Николай Втори е най-подходящата историческа аналогия.

Пьотър Столипин е бил автократичен, но съвременно мислещ, и по мнението на Яковлев Путин е негово въплъщение в наше време. Путин ни най-малко не е параноик с мания за величие и най-лесно е да бъде разбран, ако бъде смятан за амбициозен технократ, чиято цел е възстановяването на Русия като един от главните играчи на световната политика.

През май 2001 г., когато президентът Джордж Буш младши се срещна за първи път с Путин в Словения, го запита защо носи кръстче. Путин каза, че това кръстче, което получил от майка си, било спасено при пожар във вилата й. Някои възприели тази история като твърде "нагласена", но Буш, който е преживял религиозна трансформация, не бил на това мнение. Когато го запитали на пресконференция дали се доверява на Путин, отговорил: "Да, взрях се в очите му и видях душата му". Дълги години след това специалистите по Русия не одобряваха неговото изказване, защото го смятаха за наивно. И наистина, Путин не тръгна по пътя, предложен от такива привърженици на западното развитие като Андрей Сахаров. Той предпочете антиболшевишката, религиозно-националистическа концепция на другия руски лауреат на Нобелова награда - покойния Александър Солженицин.

При срещата си с папата във Ватикана миналата година Путин спомена страданията на християните в Близкия изток, а също така подкрепи идеята за помирение между западния и източния клон на християнството. Освен това той е единственият в историята руски лидер, посетил два пъти Ерусалим. Безпощадната му борба против тероризма, изглежда, поражда у него симпатия към хората с юдейска вяра и затова е установил приятелски и взаимноизгодни отношения с Израел.



Путин, тероризмът и Русия в обкръжението от НАТО



При една от първите си срещи с Буш Путин настойчиво го предупреждавал за опасните последици от връзките на екстремистите от "Ал Кайда" с разузнавателната служба на Пакистан и съобщил за приближаваща "мащабна катастрофа". За голямо съжаление той разполагал с достоверна информация. Кондолиза Райс ще напише по-късно: "Путин бе прав... и никога няма да ни позволи да го забравим".

Напрежението, за което намеква втората част от фразата на Райс, се оказа реално. За съжаление руският президент започна да охлажда чувствата си към САЩ, откакто на руските граници започнаха да се появяват нови членове на НАТО и провокираха традиционния за Русия страх от обкръжаване. Тези страхове станаха причина за агресията против Грузия през 2008 г., за нахлуването в Крим през 2014 г. и за непряката интервенция в Източна Украйна.

Но той продължаваше да бъде с Америка в борбата с тероризма. През 2011 г., по време на либийската криза, администрацията на Обама убеждаваше Путин да се въздържи при разглеждането на резолюцията на ООН за Либия, защото тя по мнението на американския президент предвиждаше "всички необходими средства" за предотвратяване на клане и гибел на мирни хора. Но руснаците не искаха да се избавят от Кадафи и бяха разтревожени, че убийството му ще отвори път за активизиране на тероризма. Ето как обясни това през март 2011 г. бившият руски президент Дмитрий Медведев: "Ако Либия се срине и "Ал Кайда" пусне там свои корени, никой няма да спечели, включително и ние, защото тези екстремисти в крайна сметка ще се окажат в Северен Кавказ". Путин отново излезе прав и, както в случая с Райс, няма да ни позволи да го забравим.

Той блокира всички възможности за отстраняване от трона на сирийския диктатор Башар Асад. Макар и да има икономически съображения, Русия също така е разтревожена и за религията. Съставеният от алауити шиитски мюсюлмански елит на Башар Асад се обявява в защита на сирийските християни и други малцинства. Ако Асад си отиде, Сирия може да стане следващата Либия - или дори още по-зле, като се имат предвид злодействата на бойците от Ислямската държава, с които се хвалят радостно в социалните мрежи.



Натиск за разрешаване на конфликта в Украйна чрез преговори



За да продължи каквото и да е сътрудничество срещу терористическите сили, трябва да се намери решение на украинската криза в приемливи и за двете страни условия. Това не означава, че Америка трябва да отстъпи пред Москва. За да се реши конфликтът чрез преговори, трябва Обама да продължи да изпраща помощи на Киев, включително и военна, като дори намекне, че тя може да бъде засилена в случай на нашествие. Тази политика трябва да продължава, докато се изпраща руско оръжие в Донецк и Луганск. Но също така Обама трябва да подложи на натиск Киев, за да постигне решение на конфликта чрез преговори със сепаратистите в източната част на Украйна. Президентът на САЩ може да използва финансовата и военната помощ като стимулатор за споразумение.

Бившият държавен секретар Хенри Кисинджър даде следния съвет: при преговори с цел разрешаване на конфликт винаги е по-добре да не се стремите да постигнете безусловна победа, капитулация или пълно унищожение на противника. В този смисъл САЩ трябва да натискат Киев да не си поставя за цел унищожаването на проруските сепаратисти - това само ще засили напрежението в отношенията с Русия - и да настояват за незабавно прекратяване на огъня. Да се надяваме, че дипломатическите инициативи ще убедят Русия и тя ще накара сепаратистите да смирят своя плам. Урегулирането чрез преговори трябва да включва амнистия за сепаратистите, а на източната част на Украйна трябва да бъде гарантирана автономия в рамките на федералните структури. Тя трябва също да бъде напълно представена в украинския парламент. Всяко мирно решение трябва да гарантира неприкосновеност на границите на свободна и демократична Украйна, възможност за влизане в Евросъюза, но не в НАТО, а Русия да прекрати опитите си за дестабилизация на тази държава.

Колкото и да е голямо изкушението да се унизи Путин, опитите ще излязат прекалено скъпи. Той трябва да има възможност да каже, че е направил всичко за защита на рускоговорещото население в Източна Украйна, и да избегне икономическия спад в Русия. В крайна сметка Путин не може да си позволи да се създаде впечатление за негово "поражение" в Украйна. За него това е опасно в политическо отношение - но е опасно също за Америка и Запада.



Русия трябва да се присъедини в борбата срещу ИДИЛ



Най-убедителен аргумент за отслабване на напрежението е необходимостта Русия и Америка да бъдат единни в борбата против дестабилизиращите планове на Абу Бакр ал-Багдади, а също против по-широкото предизвикателство от страна на международния тероризъм. Русия може да помогне на кюрдите, на американските и своите съюзници.

Русия вероятно би могла да помогне да се стабилизира влиянието в Иракски Кюрдистан. През 80-те години съветският лидер Леонид Брежнев, който подкрепяше тогавашния си приятел Саддам Хюсеин, не обръщаше внимание на отношенията с кюрдите. През последните няколко месеца Путин направи няколко първи стъпки за подновяване на отношенията с кюрдите, за да не допусне разпад на иракската държава и за бъдещ отпор срещу халифата ИДИЛ.

Съществува полезна предистория. До съмнителния съюз на Москва със Саддам кюрдите даваха разузнавателна информация на Съветския съюз, ходеха там на обучение и получаваха съветско оръжие. Подобни контакти могат да се подновят. И на Путин сигурно му е известно, че кюрдите дават убежище на много представители от преследваните етнически малцинства. Но докато руската мечка ръмжи по Украйна, той няма да насочи вниманието си за подпомагане на кюрди, йезиди и християни в Ирак и Сирия. Затова дипломатическото решение в Източна Европа може да има влияние върху ситуацията в целия свят.



Путин и американската държавна мъдрост



Най-важният урок, подчерта Робърт Гейтс (доскорошният военен министър, бел.ред.), е, че трябва да се отнасяме сериозно към националните интереси на Русия, а не само към нашите. Гейтс смята, че сме пропуснали своя шанс през 90-те години, когато Русия бе слаба и унижена, и в резултат на това отношенията между двете страни пострадаха. От гледна точка на Путин, отношенията се влошават по същия начин и днес. Макар че Русия и Америка са на противоположни позиции в конфликта за бъдещето на Украйна, не бива да забравят дългосрочните си интереси за унищожаване на онези, които могат да им навредят, и подобна борба може да се води по-ефикасно, ако двете страни си сътрудничат.

Русия и Западът не са главни врагове помежду си - и трябва да осъзнаят необходимостта да се избавят от заплахата от страна на ИДИЛ. (със съкращения)



------

*Иржи Валента е ветеран сред специалистите по Русия; работил е като съветник в няколко президентски администрации и е член на Съвета по външна политика.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Усилията на Запада да изолира и унизи Путин само го лишават от естествен съюзник срещу тероризма.
34
6009
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
25 Август 2014 19:49
Определено си заслужава да се прочете с молив
25 Август 2014 19:54
Статията е писана за средноинтелигентния американец, който не се интересува много от политика - тя е целева... Конфликтът в Украйна няма да се размине просто така - ще има американски самолети много близо до границите на Русия, също и кораби - нещата ще са много по-сложни... А впрочем, никой не пречи на САЩ и Русия да си сътрудничат...
25 Август 2014 20:04
какво формира светогледа на Путин и как се е променял. Макар че в гърдите му не бие демократично сърце, все пак той има някои основни ценности, характерни и за много американци.


С мъка стигнах дотук, но това ми дойде в повече и реших да спра да се изтезавам....
Нахални, високомерни и арогантни !
25 Август 2014 20:21
Дрън-дрън.
Кола и пуканки за американеца и лустросания "европеец ".
Само като прочетох от този "анализатор, че майката на Путин имала вила и кръстчето било спасено там , викам си : По-добре иди на CNN, Fox News или други правилни медии.....
Вила, майката на Путин ?
Големият ви проблем, драги ми демократи е, че не четете Тютчев или поне веднъж на 1 месец не се почерпите с обикновен руснак на входа на кооперацията му . Докато обсъждате цената на водката, сельодката ,иномарката , ремонта на квартирата и терора на тьощята.
Или бабуля ви удари един бастун , че сте пуснали пинчера ви да опикае градинката пред входа . За което вика задължително полицай, и той ви скъсва от глоба.
След което бабуля ви казва , че при Сталину такое хамство невозможно .
25 Август 2014 21:07
Големият ви проблем, драги ми демократи е, че не четете Тютчев или поне веднъж на 1 месец не се почерпите с обикновен руснак на входа на кооперацията му . Докато обсъждате цената на водката, сельодката ,иномарката , ремонта на квартирата и терора на тьощята.
Или бабуля ви удари един бастун , че сте пуснали пинчера ви да опикае градинката пред входа . За което вика задължително полицай, и той ви скъсва от глоба.
След което бабуля ви казва , че при Сталину такое хамство невозможно .


25 Август 2014 21:09
Смислена статия - една от малкото в западната преса, където автоцензурата е пазарна необходимост. Явно авторът е рубладжия и част от онази руска агресия по интернет срещу България, дето ще я бори олигофренът ни министър (от съседната статия).
25 Август 2014 21:10
Путин - руски християнски автократ



Най-напред Обама трябва да се опита да разбере какво формира светогледа на Путин и как се е променял. Макар че в гърдите му не бие демократично сърце, все пак той има някои основни ценности, характерни и за много американци.


Господи, колко мъка има, на този свят.

25 Август 2014 21:43
Никакви допирни точки вече нямат Вашингтон и Москва , драги ми авторе на поредния пасквил за поразените от ГМО, ипотеки, адвокати, транквиланти,фаст фуудс и прочие демократични ценности .
Допирни точки Вашингтонима с петата колона в Кремъл и офшорната аристокрация там , чиито деца семейства и активи са на Запад, и на които не им пука нито за руския свят, нито за проблемите на обикновения руснак.
И слава Богу, че след Сирия, Египет, Крим и Украйна , тяхното влияние в Русия и респективно "допирните точки" с Вашингтон намаляват .
25 Август 2014 21:49
Путин трябва да е пълен глупак за да повярва пак на американците. Запалиха му гражданска война под носа, изиграха руснаците да убиват руснаци, пък сега пишат смехории.
25 Август 2014 22:00
Путин не вярва на американците не от сега. 2008 амбасадата в Москва му спретна "цветна революция" и аха-а-а , да го катурнат от трона в Кремъл , след което най-накрая Путин осъзна ,че Запада е двуличен , и че с него може да се разговаря само от позицията на силата и свършените факти. Така прави Вашингтон. Русия няма да помага повече на щатите безвъзмездно. Всяко действие ще бъде танто за кукуриго. На първо време Путин ще разчисти източна Украйна и ще формира Новорусия - буферът срещу НАТО. На второ време Путин ще продължи да подкрепя лоялните си съюзници като Башар, това са аксиоми ... От там нататък САЩ трябва да предложат нещо в замяна.
25 Август 2014 22:02
Абе на американците вече всеки съюзник им е ценен, само допреди няколко месеца се канеха да нападнат Асад, преди година - Иран, а сега ги търсят за съюзници срещу ислямистите, та камо ли Путин...
25 Август 2014 22:13
Когато не живееш в настоящето, а в миналото - пишеш глупости като този автор. Явно си вярва, че Путин ще върви по гайдата им подобно на Горбачов и Елцин. Американците ще създават чудовища като ИДИЛ и другите им събратя, а други да им вадят кестените от огъня. И защо руснаците трябва да им помагат? Може би за да продължават да точат нефта на Ирак и Либия. Така наречения анализ е писан май само за американци.
25 Август 2014 22:26
Ето как всъщност стоят нещата в световен мащаб:
«Гусиная хуйня захватывает мир». Ржу аки конь

Натисни тук
26 Август 2014 00:24
Лилибей
25 Август 2014 22:26
Ето как всъщност стоят нещата в световен мащаб:
«Гусиная хуйня захватывает мир».

Много добро!!!
26 Август 2014 00:54
"Ислямската държава" разбира се е проблем, но не е чак такъв проблем за САЩ, иначе нямаше да оставят идиотът Малики насила да тласне иракските сунити обратно към радиалния ислямизъм. Там е работата че и великоруският "имперски" идиотизъм не е особен проблем за САЩ, даже донякъде ги устройва.

И двата проблема засягат Европа и разбира се България много повече отколкото САЩ. За съжаление ЕС не е организация която може да предприема бързи и решителни мерки, но да се надяваме че поне е в състояние да следва дългосрочни цели. България уви не е в състояние дори да вгидне една ограда по границата с Турция, а рубладжиите нямат търпение да навредят на националните и европейските интереси в угода на Москва.

Няма нищо християнско у чекистката шайка на власт в Кремъл, пък ако ще и с 20 сантиметрови кръстове да търгнат...
26 Август 2014 00:57
Лилибей
25 Авг 2014 22:26

Чудесно четиво за малките часове, благодаря, Лилибей!
26 Август 2014 01:02

Oraсle
26 Авг 2014 00:54
"Ислямската държава" разбира се е проблем, но не е чак такъв проблем за САЩ, иначе нямаше да оставят идиотът Малики насила да тласне иракските сунити обратно към радиалния ислямизъм. Там е работата че и великоруският "имперски" идиотизъм не е особен проблем за САЩ, даже донякъде ги устройва.

И двата проблема засягат Европа и разбира се България много повече отколкото САЩ. За съжаление ЕС не е организация която може да предприема бързи и решителни мерки, но да се надяваме че поне е в състояние да следва дългосрочни цели. България уви не е в състояние дори да вгидне една ограда по границата с Турция, а рубладжиите нямат търпение да навредят на националните и европейските интереси в угода на Москва.

Няма нищо християнско у чекистката шайка на власт в Кремъл, пък ако ще и с 20 сантиметрови кръстове да търгнат...

Нещо ми убягва логиката: ЕС не може да си мръдне глутеуса, България не може да си защити границата сама, но по някаква причина за това са виновни нетърпеливите рубладжии, които спят и гледат как да продадат националните и европейски интереси на Москва.
Значи Москва трябва да си купи главоболието да издигне защитна стена на българската граница и да пази недееспособния ЕС, като при това пари даде на рубладжиите (предполага се, рубли), които какво ще ги правят - изобщо не ми е ясно.
Оракуле, ти бетер делфийските си посестрими си, нищо се не разбира! "Велика армия ще бъде разбита!", ама не рекли чия. И ти така!
26 Август 2014 02:12
Oraсle
26 Август 2014 00:54

Това в някой белоемигрантски вестник в Париж от 1921 г. ли го прочетохте?
Да бе, да. Никакви проблеми няма САЩ с нищо и никого. Нищо, че фалираха и скоро ще спрат и грантовете за НПО, че няма откъде. Нищо, че 1/4 от американците са мюсулмани.
Свалете си розовите очила, че лоши времена настанаха.
26 Август 2014 02:40
Това в някой белоемигрантски вестник в Париж от 1921 г. ли го прочетохте?


Виж Ильф и Петров - фейлетона "Россия-Го" Натисни тук Въведение:

Сказать правду, русские белые - люди довольно серые. И жизнь их не бог весть как богата приключениями. В общем, живут они в Париже, как в довоенном Мелитополе. Это не так уж легко - устроиться в Париже на мелитопольский манер. Но они сумели, не поддались губительному влиянию великого города, устояли, пронесли сквозь испытания и бури все, что там полагается проносить.

Есть даже две газеты. Ну что же, в любом уездном городке тоже было по две газеты. Одна называлась, примерно, "Голос порядка" и делалась людьми, близкими к кругам жандармского управления, другая была обычно безумно левая, почти якобинская, что не мешало ей, однако, называться весьма осторожно - "Местная мысль". Это был отчаянный рупор городской общественности. Не столько, конечно, общественности, сколько владельца местного конфекциона мужского, дамского и детского платья или каких-нибудь мыловаров, объединившихся на почве беззаветной и беспринципной любви к прогрессу.

Значит, есть две газеты: "Возрождение", так сказать, "Ля Ренессанс" и "Последние новости", так сказать, "Ле дерньер нувелль".

Казалось бы, обоим этим печатным органам давно следует объединиться, назвавшись, как это ни покажется обидным нашим автодоровцам, "За рулем", потому что читают их преимущественно шоферы такси - эмигранты - на своих стоянках.

Но этого никогда не будет.

Газеты непримиримы. Никогда прямолинейный "Голос порядка" не опозорит себя соглашением с "Местной мыслью", мягкотелой и грязно-либеральной...
26 Август 2014 03:01
Нищо, че фалираха и скоро ще спрат и грантовете за НПО, че няма откъде.

Hallmark за надишал се с руска пропаганда - бръщолеви за непеота и грантове.
Нищо, че 1/4 от американците са мюсулмани.

Това пък е някакъв абсолютен шедьовър. В реалната Вселенена, под 1% от населнието на САЩ изповядва исляма. За сравнение мюсюлманите в руската федерация са 11-20%.
26 Август 2014 03:07
2008 амбасадата в Москва му спретна "цветна революция" и аха-а-а , да го катурнат от трона в Кремъл ,
Сигурно пак са раздавали курабийки и банички и тъй са вдигнали на крак протестите в Москва? Серьогата Лавров е добре дошъл да направи същото - и да спретне революция на Обама. Курабийките може да ги раздава на Times Square в Ню Йорк, или в градинката пред Белия дом.
26 Август 2014 07:38
Заловила съвременно американско оръжие и разполагаща с огромни финансови средства, крадени в някои части на Ирак, ислямската държава


Ба, добре че е установено, че оръжието е заловено. Инак някой би могъл да си помисли, че докато халифатаджиите са били от "добрите" американското оръжие им е било доставяно.
26 Август 2014 07:45
че докато халифатаджиите са били от "добрите" американското оръжие им е било доставяно.

Барабар с огромните финансови средства, очевидно държани под възглавниците из иракските села и паланки.
26 Август 2014 08:04
Барабар с огромните финансови средства, очевидно държани под възглавниците из иракските села и паланки.

Превземането на Мосул се оценява на около половин милиард долара - в брой.
26 Август 2014 10:21
Ето как обясни това през март 2011 г. бившият руски президент Дмитрий Медведев: "Ако Либия се срине и "Ал Кайда" пусне там свои корени, никой няма да спечели, включително и ние, защото тези екстремисти в крайна сметка ще се окажат в Северен Кавказ".
Именно. Докато има конфликт в Бл. Изток, тези екстремисти ще са далече от Кавказ. Ерго, Русия има интерес от разрастването на този конфликт, за което пиша от доста време. Интерес от него имат и САЩ, защото така ще могат още дълго да прокламират и осъществяват новата си битка на ХХІ в. - тази със "световния тероризъм". Следователно, недалеч от България в продължителен период от време ще се разгаря един жесток сблъсък, който ще пропъжда милиони бежанци на запад.
26 Август 2014 10:43
Простете ми за малоумието, но някой може ли да ми обясни, поради что се срина цената на нефта, има ли исторически аналогии с близкото минало и като как ще отрази това на великата Раша? А що се отнася до това на кого могат да разчитат САЩ, какви са тези гнусни инсинуации, че ИДИЛ е била нападната от някакви си съседни Мюслимански самолети?
26 Август 2014 11:49
Тези страхове станаха причина за агресията против Грузия през 2008 г.


Имам спомен, че Грузия нападна, а пък Русия се защити. Ама така е в тези статии: комбинация от истини - Путин ги е предупреждавал за Пакистан и Либия, полуистини и заедно с това откровени лъжи, та дано минат всичките (обемът лъжи, разбира се, е доста по-голям). Те така се прави пропагандата.
26 Август 2014 11:57
Защо се споменава този Александър Яковлев. Че той беше противник на преустройството, с което де факто обрече юдеите на още мъка и несгоди.
26 Август 2014 12:15
Имам спомен, че Грузия нападна, а пък Русия се защити.
Както сега в Украйна ли?
26 Август 2014 18:25
Бегъл опит да се покаже реалната обстановка на обикновения амекиранец....и все пак е добро начало.
26 Август 2014 19:39
hubavetza
25 Авг 2014 19:54 Конфликтът в Украйна няма да се размине просто така - ще има американски самолети много близо до границите на Русия, също и кораби ... ...


Абсолютно вярно .. и от корабите никой няма да се завърне ...
Всъщност, според Атонските старци ( а те са автори на Пророчеството за 2014 и Украйна) именно, когато видим огромен флот в Средиземно море, ще знаем,че наближава възстановяването на кръста над Света София в Константинопол!

А скоро ли, ще е това време, питат. Не, не скоро - още Сирия не е паднала!
26 Август 2014 19:44
pl_dichev
26 Авг 2014 10:43 А що се отнася до това на кого могат да разчитат САЩ, какви са тези гнусни инсинуации, че ИДИЛ е била нападната от някакви си съседни Мюслимански самолети?

Аз знам, че тя- ИДИЛ и другите ислямски терористи - неколкократно бяха нападани .. ама от въртолети ...

18 ноября сирийская армия провела вертолётную атаку приграничного ливанского города Арсаль. Этот населённый пункт давно уже превратился в крупную базу для терроритсов

Ама самолети, въртолети .. важното е, че САЩ имат съюзници - демократичното секуларно управление на Асад , би могло да бъде подпомогнато и с американски средства и с оръжие .. що не???
26 Август 2014 19:54
Rakita
26 Авг 2014 12:15Мнения: 19,243
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Имам спомен, че Грузия нападна, а пък Русия се защити.(

Както сега в Украйна ли?

Дали е както СЕГА - ти приятелю, Ракита, трябва сам да прецениш .. явно нямаш спомени, от събитията в 2008 и нямаш и знания, та се налага да ти се обясни ...
На незнаещите - трябва да им се даде Богатството на Знанието, на Жаждущите за Истина, да им се отворят очите .. на Ракитите - да им се пише бавно и напоително ..

Ето ти за 2008 ...

.... "Georgian ground troops entered the city on early 8 August 2008, after an extensive artillery barrage. Their advance was stopped by South Ossetian militia and members of the Russian peacekeeping force stationed in the city. Russian combat troops began entering South Ossetia through the Roki tunnel ..."

Па ТИ си помисли, дали е както СЕГА ..

Поздрави
27 Август 2014 05:40
Някои компании от САЩ са зинали да превземат газопреносната мрежа на Украйна, да добиват шистов газ там и да получат нови пазари. От друга страна ястребите от НАТО искат да покажат колко са важни и необходими и за това им е нужен враг. Има ли начин Обама да се справи с това? Може би не. Дори някои анализатори го съветват, че САЩ може да си реши дълговата и икономическата криза само с война. С кого друг, освен с Русия?! Има ли други начини? Определено има. Но няма да му позволят да ги използва. Той е сложен там да прокарва интересите на американските компании, които имат нужда САЩ да останат световен хегемон, налаган със сила. На кого му пука колко милиарди отиват за военни действия и колко жертви се дават и че всъщност тези разходи и действия загробват САЩ?! Обама не може да си озапти милиардерите и ястребите, както направи Путин с неговите подопечни. И се оказа, че Русия има полза от това, че не харчи толкова пари за въоръжаване и не изнася революции. Може би Путин се е поучил от опита на Китай, които завзеха всички пазари и имат растеж без да пратят нито един войник някъде, една бомба да пуснат. Явно онези управници, които се грижат за собствените си държави, постигат успехи. А другите, които постоянно гледат към чуждите и искат да налагат ред и правителства там, търпят огромни загуби. Това последното важи не само за САЩ, но и за ЕС, уви!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД