Тази седмица френският президент изигра последния си коз, като назначи третото си правителство, в което бивш банкер на Ротшилд стана министър на икономиката. Ходът му бе ясен, но крие рискове за прекъсване на връзката на Оланд с левите в партията си.
Като замени левия бунтар Арно Монтебур с бившия банкер Еманюел Макрон, президентът Франсоа Оланд "либерализира изпълнителната власт", както написа един коментатор тези дни.
В кампанията за президентските избори през 2012 г. Оланд предизвика буря в банковия свят, когато обяви за свой "истински враг света на финансите".
Сега нещата вече са се променили.
Изненадващият ход да назначи бившия си съветник и банкер в кабинета като икономически министър може би е предизвикало въпросително повдигане на вежди и радостно ликуване в парижкия финансов квартал Дефанс, както и в Брюксел и Берлин.
Както изтъкна в. "Монд", назначението на Макрон е забележително заради това, което символизира и посланието, което изпраща към левите в партията.
"Сигналът е ясен", написа в редакционната статия "Паризиен". "Оланд и Валс заличиха всички съмнения... Завоят от социалдемокрация към социален либерализъм вече е факт от вчера".
С назначението и на лоялния му Мишел Сапен за финансов министър Оланд очерта ясно курса до края на мандата си. Макрон, Сапен и новото правителство, което е съставено изцяло от съюзници на Оланд, сега ще получат задачата да прокара мерките на икономии, които според Монтебур са съсипали Франция и Европа. Ключовата реформа е "Пактът на отговорността" - водещият законопроект на президента, който би трябвало да задвижи икономиката и да съкрати рекордната безработица.
Макрон бе един от авторите на този закон и според източници на "Паризиен" той има "уши в Брюксел" и много контакти в света на бизнеса. "Като обедини последните си верни хора, Оланд изигра и единствения му останал коз, преди да изпадне в политически импас", писа "Паризиен".
Проблемът пред Оланд е, че въпреки че новото правителство вероятно ще действа по-синхронизирано по пътя, който той и Валс му сочат, и ще говори по-малко, то със сигурност ще е по-слабо от всякога.
С отказа да включи в кабинета хора от левия фланг на партията си, за да гарантира някакъв баланс, и след като Зелените очевидно отказаха да влязат в управлението, подкрепата му в парламента и сред обществото е доста слаба.
Лявото крило на партията, в което вече има 40-ина бунтари, гласували "въздържал се" по някои въпроси, вероятно няма да хареса назначението на младия мъж от финансовия свят. Попитан за назначението на Макрон, Валс отговори: "И какво от това? Не може ли в тази страна някой да бъде предприемач или банкер?"
С премахването от изпълнителната власт на левичари като Монтебур всичко опира до подкрепа за Валс и Оланд, чиято популярност според сондажите продължава стремглаво да се топи.
Валс обяви, че ще иска вот на доверие в Националното събрания през септември или октомври, и призна, че с кабинета ще е свършено, ако не получи подкрепата на депутатите. "Ще видите, че ще имаме мнозинство. Няма друг начин. Ако нямаме мнозинство при вота, ще е свършено. Няма да можем да довършим работата си", заяви той в тв интервю.
В този случай Оланд ще бъде принуден да разпусне парламента и да свика нови избори - перспектива, която се подкрепя в момента от 63 на сто от французите според анкетите. Друга анкета установи, че 80 на сто нямат доверие на правителството.
Малко е вероятно парламентът да бъде разпуснат, но всичко ще зависи от това дали Оланд и правителството му могат да прокарат новия курс, който той налага. Или пък съпартийците му от левия фронт ще успеят да го изхвърлят, като не гласуват вот на доверие на кабинета в парламента.