:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,157
Активни 766
Страници 29,722
За един ден 1,302,066
Интервю

С бюджет под 200 млн. лв. няма как да правим шосета за милиарди

Собствениците не печелят, ако спорове за обезщетения спрат строежа на голям път, казва председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“:
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Лазар Лазаров
Инж. Лазар Лазаров се върна отново като шеф на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) точно година след като при управлението на кабинета "Орешарски" напусна системата на пътищата. През този период беше главен директор на "Международен панаир Пловдив" АД. Завършил е пътно строителство в УАСГ. Кариерата му е преминала в Централния институт на пътните технологии, национални и европейски норми и стандарти към АПИ - по-известен като института по асфалта.



- Инженер Лазаров, от две седмици обикаляте пътните обекти. Какво видяхте?

- Проверих трасетата на големите обекти. На някои се работи много добре, ударно, на други - не толкова.

- Предупредихте за забавяне на автомагистрала "Струма" - лот 4, Сандански-Кулата. Срещнахте ли се със строителната фирма - гръцката "Актор"?

- С мениджърския екип от гръцка страна през последните две седмици сме разговаряли два пъти. Има раздвижване след първата ни среща, но напредъкът досега не е достатъчен. Цялото трасе е изградено на ниво насипи, продължава производството на греди. За съжаление мобилизацията е слаба, а по договор обектът трябваше да е готов към 15 октомври тази година.

- Но имаше проблем с неописана в проекта подземна инфраструктура, изместване на жп линия, което бавеше изпълнителя? Това твърдяха и държавата, и строителят...

- Да, но нищо не се прави. И там е до насип, не е изместена спирката на жп линията. Имат претенции, че нямало камъни. Е, не са само камъните проблем, не се прави и монтажът на греди по графика.

- Пари ли не достигат?

- Проблемът е комплексен. Преди година гарантираха, че обектът ще е приключен до отбивката на движението за Петрич. Казваха, че ще го направят за 3 месеца. Е, и за една година не са стигнали дотам.

- Какво ви обясняват?

- Нищо не обясняват.

- Накъде върви този договор? Към прекратяване?

- Няма как агонията да продължи. Наказваме хиляди шофьори да пътуват в затруднения, жителите в района на Петрич са подложени ежедневно на натоварен трафик, превозвачите търпят несгоди. Недопустимо е една компания да прави държавата заложник на проблеми, които тя самата трябва да реши. Оферирали са дадена цена, поели са ангажимент и ако не го изпълнят, в крайна сметка договорът може да се прекрати.

- Не може ли държавата да предотврати тези чести провали и да направи "черен списък" с некоректни фирми? Неотдавна вие казахте колко пропуснати ползи и щети търпим.

- Не може, понятието "черна референция" не съществува в нормативната база. Правили сме предквалификация за големи обекти, въпреки че това утежнява процедурата. Но и в такива случаи големите фирми успяват да докажат капацитет, а реално на обекта не се справят по-добре в сравнение с наши или други чужди по-малки фирми.

- Другият голям европейски пътен проект е строежът на "Марица"...

- По първия участък работата е разгърната мащабно. Преди моста на Ябълково работата е спряна заради археологически проучвания. Изчакваме, защото са намерили още един обект и той трябва да се изследва от археолозите. На 1 август трябваше да приключат, но заради новата находка завършването на разкопките се отлага за ноември и това ще удължи срока. Асфалт е положен почти до археологическите обекти. Усилено се работи и на втория участък. Молим се за хубаво време, защото, когато вали пороен дъжд, трасето се наводнява. Очаквам за участъка от Димитровград до Харманли срокът за пускане на обекта - 15 ноември, да бъде спазен, ако няма изненади...

- Какви още могат да са те?

- Освен археологията вторият проблем на големите обекти са отчужденията. С решението на Конституционния съд за прекратяване на предварителното изпълнение на обекти при обжалване на обезщетението инвестиционната дейност на държавата буквално спря. Изпълнението на големите инфраструктурни обекти стана много трудно, а това е свързано с усвояването на европейските фондове. Много от обектите забавят темпото, което може да ги направи рискови. Надявам се да се справим. Апелирам към хората да проявят разбиране, защото отчуждението няма как да се спре и парите няма как да не ги получат. За размера на обезщетенията и преди, и сега отговорният фактор е съдът. Той определя кой крив, кой прав - той решава дали определената цена на имота ще е 50, или 5000 лв. Хората ще си получат справедливата цена - след обжалването на нашата оценка и постановлението на съда. Когато обектът не се изпълни навреме, влизаме във взаимно неизгодна позиция - прекратяваме обекта и спираме да изплащаме обезщетения, защото е отпаднала необходимостта от това. Това може да се получи със Северната скоростна тангента. Нито те ще получат нещо възмездно, нито ще има облекчение за трафика.

- Какво е решението? Споразумение?

- Да, когато са по-малко хора, постигаме споразумение и проблемите се решават. Но там, където има много наследници и имоти, изпадаме в безизходица. Тогава проектът спира по обективни причини и губим възможността за строеж с европейски пари. Трябва да търсим алтернатива. Имайки предвид финансовото състояние на държавата, не виждам как с държавен бюджет за пътища под 200 милиона лева годишно ще направим обекти за няколко милиарда в следващите 25 години. Звучи смешно. Това са пропуснати ползи за държавата, загуби за собствениците.

- Очевидно държавата е загубила доверието на хората. Те си казват - пусна ли ги в имота си един път - край, няма да си взема парите.

- Сигурно и ние имаме вина, но затова има съд - и той се произнася. Държавата няма как да абдикира от задължението да плати. Въпросът е да не се губи време. Ако се направи голям инфраструктурен обект като Северната скоростна тангента в тази част на София, районът може да получи т.нар. икономически тласък - да има инфраструктура, която бързо да го развие. Иначе аз не виждам как земеделските земи ще се развият там в близките години.

- Какво показва ревизията на проектите по публичната инвестиционна програма на правителството "Орешарски"?

- Голяма част от тях - основно второкласни и третокласни пътища, са изпълнени. Аз не мога да се произнеса по отношение на целесъобразността. Всеки има право на хубав път, но мисля, че е по-правилно първо да пренасочим тировете по големи трасета, за да не ги оставяме да рушат малките пътища. Опитът показва, че почнем ли строежа на голямо трасе, всички по-малки пътища в района около големия обект рухват от тежките камиони. Затова според мен държавнически е по-правилно да хвърляме усилия върху по-големи трасета. След това и парите за малките пътища няма да са толкова много, защото щетите ще са по-малки.

Същото е и в човешкото тяло - като не функционира главната артерия, голяма работа, че сме направили връзка с капиляра. Дори и преди 50 години приоритет номер 1 на държавата е бил изграждането на магистралния пръстен. Досега от този пръстен имаме само една завършена магистрала. Затова предстоят "Струма", "Марица", стъпка по стъпка да работим за "Хемус", София-Калотина, Видин-Монтана, Русе-Велико Търново, магистрала "Черно море"...

- Загубено ли е време през последната година?

- Не искам да правя сравнения за предишно, по-предишно и настоящо управление на сектора. Аз лично видях свои грешки, които се надявам сега да се избегнат, но всичко е свързано с пари. Новото строителство е много скъпо и когато парите са влагани неефективно, тогава ефектът е още по-минимален. Какви ли не проблеми и критики имаше за "Тракия" - но ето, вижда се ефектът.

- А къде е грешката с разминаването на парите за ремонта на "Тракия", къде са отишли те? В крайна сметка ремонтът се отложи.

- Никъде не са отишли. За ремонти има около 100 милиона лева. Министерството на финансите е поело ангажимент да осигури средства за рехабилитация на старите участъци на "Тракия", но това не е станало. Финансовото министерство само е обещало, но не е осигурило средствата. Ако аз хвърля парите към този голям ремонт, остават неизпълнени редица други планирани вече дейности на отсечки, които са в тежко състояние.

16
2322
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
29 Август 2014 08:10
Първия ден, първото нещо.
Баш калинката на ГЕРБ, любовта на живота на облото Лиле (подир Него, разбира се), меганекадърникът Лазарчо бе върнат в АПИ от независимото експертно служебно правителство.
Ашколсун.
Освен археологията вторият проблем на големите обекти са отчужденията. С решението на Конституционния съд за прекратяване на предварителното изпълнение на обекти при обжалване на обезщетението инвестиционната дейност на държавата буквално спря.

Т'ва е, мъртви и живи в единен строй Му пречат да опаше планетата с магистрали.
Затова Лазарчо чат-пат нарежда да се поизгребат археологически обекти. Глобата за юридически лица не е страшна - до 50000 леналеза, пък ако вината я поеме някой я багерист, я тракторист, става до 15000. Очаквам скоро така да се процедира и с частните имоти на живите. Така де, ще ми обжалват те!
29 Август 2014 09:02
Толкова могат, толкова правят, какво се чудите......
29 Август 2014 09:08
Що е леналез? Мразим да не знаем. Молим за осветление на термина.
29 Август 2014 09:15
Не се четем, колега!, както казваше покойният Александър Николаевич.
Леналез е неизвестен вид българска (?) валута, въведена в обращение - според Редакцията на СЕГА - преди няколко дни от Великия (Ди)ктитор Боку Блажени.
Бойко Борисов: Не съм виждал по-некоректен човек от Орешарски

Фискалният резерв реално има 3.8 млрдн. леналез

29 Август 2014 09:52
Колеги, "налез" просто замества "ва" в "лева".
29 Август 2014 09:58
Фискалният резерв реално има 3.8 млрдн. леналез


Ужас, пропуснала съм колосален бисер от гигантска тридакна!

Дали няма нещо общо с "лен, ленно владение" - в монетарен вид? "Фео́д (лат. feudum от древненемец. fe – верность + od – владение), также фьеф, лен — зе́мли (реже — фиксированный доход или право на получение дохода), пожалованные вассалу сеньором в наследственное владение, пользование и распоряжение на условиях несения вассалом военной, административной или придворной службы в пользу сеньора."

Лъха си нещо медиевално от термина... Отговаря на някои съвременни обстоятелства, особено за военната, административна и придворна /брюкселианска/ служба и за ползите на сеньора.
29 Август 2014 10:19
ИлияНиколов
29 Август 2014 09:52

Г-не, в немския език хора като Вас се означават като Spiel- bzw. Spaßverderber.
29 Август 2014 10:47
На команчите пътища не са ли им нужни?
29 Август 2014 10:50
Предводителю, бихте ли ми го превел, че не знам немски? Благодаря.
29 Август 2014 10:59
ОК, извинявам се, че Ви развалих кефа от играта.
29 Август 2014 11:06
На команчите пътища не са ли им нужни?


Мога ли да излъча предположение? На команчите, мохиканите, апачите и пр. шосета не са нужни. Те се придвижват по бойните пътеки в индианска нишка. Във "Винету" без съмнение явлението е отразено художествено! Но нема па́ре и за свястна пътека, камунезите и пенсионерите /често едни и същи лица/ ги разхитиха... Дори последен Мохиканин не остана, освен Моканина - пак в литературата.
29 Август 2014 11:07
29 Август 2014 11:39
Реки, не се хили, положението повече е за скептична муцка - имаме Син на Велика мечка! Баш ктиторът, а в близко бъдеще и епитроп на Пернишкия у-т, навремето разправяше по телевизора, че хортувал майце си с обръщението "Мама Мецана".
29 Август 2014 11:44
Но нема па́ре и за свястна пътека, камунезите и пенсионерите /често едни и същи лица/ ги разхитиха... Дори последен Мохиканин не остана, освен Моканина - пак в литературата.

Е, щом е така, може да го ударим на сеир...
29 Август 2014 12:42
На команчите пътища не са ли им нужни?

Нужни са пътища на команчите, както слънцето и въздуха на всяко живо същество.
Това, което не ни е нужно, са тъпи управници и мазни безскрупулни кариеристчета като това на снимката, дето една пътека до външна тоалетна в селски двор не може да проектира и изпълни, но пък гушата му е по-обемна от всички пеликани в "Сребърна" ведно.

ИлияНиколов, , надявам се, разбрал сте, забележката бе с най-добри чувства!
29 Август 2014 13:32
Всичко е ОК, Предводителю, няма проблем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД