"Въпреки че малкият растеж е по-добър от това да няма никакъв, възпиращият ефект на икономическата и геополитическата несигурност на производителите става по-видим", казва икономистът от "Маркит" Роб Добсън. Според проучването бизнесът страда главно заради напрежението между ЕС и Русия. Индексът за растеж на Германия, която е най-големият руски търговски партньор в ЕС, спада за 11-и пореден месец и достигна ниво от 51,4. "Франция ни тревожи сериозно, както и спадът на Италия от сериозно разрастване до стагнация. Индустриите на Германия, Холандия и Испания дават знаци, че бързият растеж практически е спрял. Това не е обнадеждаващо", допълва Добсън. Позитивно развитие се наблюдава в Ирландия, чийто растеж достига най-високите си нива от края на 1999 г.
На срещата на Европейската централна банка днес финансистите ще обсъдят конкретен план как банките да преодолеят забавено възстановяване на еврозоната и заплахата от дефлация. Инфлацията в зоната все още е 0,3% и далеч от целевата стойност от 2%, изисквана от Европейската комисия. Смята се, че шефът на ЕЦБ Марио Драги ще предложи нови финансови облекчения за ударените от кризата страни, подобни на тези, които Великобритания и САЩ въведоха.
РАЗНОГЛАСИЕ
Според Драги наливането на пари в икономиките ще даде тласък на растежа в Европа, съобщи германското сп. "Шпигел". Наскоро той заяви, че подобни реформи биха били "от полза за цялостната политика" на ЕС. Подобна позиция застъпва и италианският премиер Матео Ренци. Той призовава за увеличаване на възможността на маневриране по отношение на бюджетните правила на ЕС. Немският канцлер Ангела Меркел обаче не е доволна от идеята за по-силно финансово стимулиране и по-малко икономии. Тя и финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле са критикували Драги, пише сп. "Шпигел". В телефонен разговор миналата седмица Меркел е попитала Драги дали ЕЦБ ще промени курса си на действие и ще се възпротиви на позицията на Германия за политика на икономии в еврозоната. Той обаче е отрекъл подобна възможност.