:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,649,825
Активни 201
Страници 20,235
За един ден 1,302,066
Разселване

Младите емигрират в Лондон, възрастните избират Германия

Днес към Германия се отправят източноевропейци, които доскоро са били в Испания и Италия
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Бюро по труда в Мадрид. Испания е страна с рекордна безработица и заради кризата повечето източноевропейски имигранти я напуснаха.
Напоследък Германия стана любима страна за преселниците. Особено активни са гражданите на другите страни-членки на ЕС, които емигрират в страната след началото на кризата в еврозоната. Но младите и добре образовани хора се отправят в други посоки.

След началото на кризата в еврозоната испанци, португалци и гърци напускат родните си страни и се отправят към Централна Европа. Това е широко разпространено мнение, но е погрешно.

В крайна сметка за това свидетелстват и данните от последното съвместно изследване на Института за световна икономика в Хамбург и на банка "Беренберг", чиято цел е да се проследят измененията на посоките на имиграционните потоци в ЕС през последните години. При изследването стана ясно също, че броят наемни работници, стремящи се към Германия, действително рязко е нараснал. "Но не става дума за италианци и испанци", пояснява икономистът на банка "Беренберг" Йорн Квитцау. "Първи към Германия се отправят граждани на Централна и Източна Европа, които преди са работили в Италия и Испания".



Съотношението се е изменило



През 2007 г. в Германия пристигаха средно по 0,5 души на всеки жител на страната, което означаваше приблизително 40 000 души. Колкото повече хора пристигаха в страната, толкова повече я напускаха. За сравнение в Испания по същото време пристигаха 17,2 души на всеки 1000 местни жители, тоест към 800 000 души, тоест 20 пъти повече, отколкото в Германия. При това населението на Испания е 47 млн. души, което е с 40 на сто по-малко от населението на Германия.

6 г. по-късно, през 2013 г., Испания преживя отлив на около 250 000 души. В Германия пък пристигнаха 400 000 души, тоест 10 пъти повече, отколкото през 2007 г.

Така съотношението се промени почти огледално - от страна, желана от имигрантите, Испания се превърна в държава, изправена пред проблема с отлив на население. А пък Германия се превърна в желана страна за емиграция.

По подобен начин се развиха нещата и за Гърция, Португалия и Ирландия. До началото на кризата тези страни привличаха много имигранти, на първо място от източните страни-членки на ЕС. Сега на тези страни, най-силно засегнати от кризата, им се налага да се борят и с отлива на население.



Източноевропейците напускат страните, преживяващи криза



Местното население на тези страни не бяга. На първо място си тръгват хората, които са пристигнали там няколко години по-рано. Така между 2010 и 2012 г. от Испания се върнаха в Румъния 38 процента имигранти. Други 7 процента се върнаха в България.

Така че основателно може да се говори за обратна имиграция - когато в Испания се живееше добре, гражданите на източноевропейските страни отиваха там да търсят работа, основно в строителството. Когато се разрази кризата, им се наложи да се върнат в родината.

Но не всички се връщат по родните си места, много се местят в други страни, в частност в Германия. Източноевропейските страни и без друго не могат да се похвалят с прираст на населението, пък и много техни граждани са напуснали Испания или другите страни, обхванати от криза. Това означава, че тези хора отиват от тези в трети страни или че успоредно с това други граждани емигрират.

Числата свидетелстват за това, че най-силно желана за емиграция е станала Германия. Освен това привлекателни са още Великобритания, Белгия, Финландия, Австрия и Люксембург. Но в абсолютни числа безспорен първенец е Германия.



Мигрантите са все по-образовани



През последните години се забелязва още една промяна - повече имигранти са с все по-висока степен на образование. През 2008 г. едва 27 на сто от тях бяха с университетска диплома. Сега техният дял стигна 40 на сто. През 2008 г. едва 14 на сто от румънците и българите, пристигнали в страната, можеха да се определят като висококвалифицирана работна сила. През 2011 г. те са вече 24 процента.

Аналогична е картината и сред емигрантите от други региони - през 2008 г. 60 на сто от португалците, преселващи се в чужбина, са с ниска образователна степен и едва 14 на сто са с висше образование. 3 г. по-късно картината е напълно различна - вече 27 на сто от емигриращите португалци са с висше образование и само 41 на сто са нискообразовани. Както преди кризата, така и сега имигрантите от Испания, Италия и Гърция са предимно добре образовани хора - около 50 на сто от пристигащите от тези страни.



Висококвалифицираните специалисти често получават по-достойна работа



"Нискоквалифицираната работна сила, основно хора, загубили работа в родината си, с определени ограничения се поддават на преквалификация за работа в по-стабилни страни", отбелязва Томас Щраубхаар, оглавявал Хамбургския институт до август т.г.

От една страна, това е свързано с различната икономическа структура в различните страни. В Испания в годините на строителния бум имаше нужда на първо място от специалисти в строителството. Германия пък се нуждае преди всичко от висококвалифицирани специалисти в производствената сфера или в сектора на услугите.

Но има връзка и с общите структурни изменения в Европа. "Спадащото търсене на нискоквалифицирана работна сила е свързано с икономическите изменения в полза на наукоемките отрасли. Тази тенденция се наблюдава във всички европейски страни", отбелязва Щраубхаар.

Фактът, че висококвалифицираните специалисти напускат дадена страна, не означава автоматично, че страните, в които искат да отидат, задължително ще си намерят работа, съответстваща на образованието им. Изследването показа, че около една трета от образованите мигранти заемат длъжности, които изискват по-ниска образователна степен или квалификация.

"Това е цената, която мигрантите трябва да платят, за да си намерят работа в новата "родина", казва Щраубхаар. "Впрочем повечето от тези хора са готови за това - по-добре е да имат по-малко престижна работа в чужбина, отколкото да са безработни у дома".



Великобритания е все по-привлекателна



за високообразованите мигранти

Независимо от общата тенденция за отлив на високообразовани хора от страните в криза, делът на такива имигранти в Германия е съществено по-нисък, отколкото например във Великобритания или в други класически страни на преселници - например САЩ, Австралия и прочее. Така във Великобритания средният имигрант е млад, образован и по правило идва от града, докато към Германия се насочват по-възрастни хора, с по-ниска квалификация и идващи от провинцията.

Според Щраубхаар това е свързано на първо място с факта, че в Германия на имигрантите им се налага да преодоляват повече препятствия, отколкото в другите страни. Езиковата бариера естествено е проблем, но по-често пречка е непризнаването на чуждестранните дипломи, пък и имиграционните власти по-скоро пречат, вместо да помагат на имигрантите. Всичко това означава, че германските власти могат да повлияят в бъдеще на това кой емигрира в страната.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Германия се нуждае преди всичко от висококвалифицирани специалисти в производствената сфера.
23
4736
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
04 Септември 2014 19:51
А дъртите българи си остават в родната земя...
----------------------------
Сайтът на Генек
04 Септември 2014 21:09
През 2007 г. в Германия пристигаха средно по 0,5 души на всеки жител на страната, което означаваше приблизително 40 000 души


Журналята пак изнасилват математиката.
04 Септември 2014 21:52
А дъртите българи си остават в родната земя...

За да тежат като воденични камъни на младите...
04 Септември 2014 21:55
Енгелс,
ха прочети пак цитираното...
Е, не те карам чак да се засрамваш, знам, че не бива да се иска невъзможното...
---------------------
Сайтът на Генек
04 Септември 2014 22:04
Статията няма нищо общо с действителността!

Образованите мигранти са се образовали в техните страни. Трудно е да започнат в новата страна подобна работа.
Езикът е много голяма пречка особено за образованите защото за тези дейности се изисква много добре владеене на местния език, което трудно може да се научи за година-две. Особено ако изобщо не го знаеш!
Давам пример с двойка българи на видима възраст около 35 години, които живяли 10 години в Америка. После се преместили в Лондон и се наложило да ходят на курс по английски!
Осем месеца им отнело това (добре, че са имали спестени парички) та после започнали работа като брокери на недвижими имоти.
Когато отиваш в чуждата страна не познаваш условията, законите, нравите... Отделно си принуден да работиш каквото намериш за да се издържаш. Малко време ти остава да научиш нещата, които местните жители са учили десетилетия. И за капак трябва да си по-добър от тях за да те наемат на работа!

Така, че който не разбира от тези проблеми да не пише за тях или да ги коментира.

04 Септември 2014 23:51
Камъка си тежи на мястото ...
05 Септември 2014 07:12
Младите емигрират в Лондон, възрастните избират Германия
А защо не процъфтелите Курск, Самара и Башкортостан?
А тавагишчи?
05 Септември 2014 07:25
Въпрос на широта на възгледите, хер грюпенфюрер.
Да не говорим че младите винаги си мислят че точно те ще са в този 0.1% успели ...
05 Септември 2014 07:51
Давам пример с двойка българи на видима възраст около 35 години, които живяли 10 години в Америка. После се преместили в Лондон и се наложило да ходят на курс по английски!
Осем месеца им отнело това (добре, че са имали спестени парички) та после започнали работа като брокери на недвижими имоти.


Ама,Марийке ... ти тва сериозно ли ?
Верно,че мое и да има бели ластовици,ама я за пръв път чувам за ретарди,де за десет лета у Америка не научават бъкел англичанский,а после само за осем месеца у Лондон го изяждат тоз язик барабар с парцалите.
Сигур ги е ударило некое провидение.
Или па се записали у онез курсове на Розета Стоун,дет в най-кратки срокове ти набиват у тиквата секи чуждестранен език бетер от майчиния.
А,Марийке ?
05 Септември 2014 10:07
Тази статия вероятно е платена от САШ и ЕС. Никой не емигрира ното в Англия нито в Германия. Зад океана пък да не говорим. Защо? Ами защото всеки иска в суперсилата РАША. Ей затова са опашките пред руските посолства в цял свят!
05 Септември 2014 10:28
Въпрос към радио "Ереван":
- Какво е носталгия?
Отговор на радиото:
- Желание да се върнеш в Родината за малко и да се убедиш, че не си заминал напразно...
05 Септември 2014 10:43
А защо не процъфтелите Курск, Самара и Башкортостан?
А тавагишчи?


Имаме двама само във форума тъдява... е, не баш... ама то голема държава... Единият из Далечния изток, в Сибир, забравих града, другият /напоследък не го чувам, да не би да е в отпуск в Окраина/ май в Москва или Питер.

Провери руските статистики, или ако те те лъжат специално теб, провери тези на ЦРУ, не може да бъде да не водят на отчет българите в империята на къде по-грандиозното от исляма зло и заплаха!...
05 Септември 2014 11:00
Абе, кокони задокеански, да не си мислите, че е лесно да се емигрира в Русия. Имам познати, които не само пробват, а и не могат да пратят децата си да учат там, таксите в някои университети са по-високи от съответните на запад. Отделно стандартът на живот в Моска и Ст Петербург е такъв, че е по-лесно финансово да се отиде в някъде в Европа, в подобен голям град.
Руснаците не бият тъпана как може да се живее у тях, но фактите говорят друго. А в момента руските университети на могат да поемат всички желаещи студенти от Бразилия.
05 Септември 2014 11:06
Хасане, не мислех, че си толкова...
Всички по света не говорят като ББС Лондон.
Акцентите и диалектите са толкова различни, че повече няма накъде.

Една моя позната се срещнала с англичанин, който не живее в Лондон, писали си само.
Когато се качили в автобуса шофьорът казал нещо, което англичанинът не разбрал, та моята позната му го "превела" за да разбере!
Толкова различни са диалектите!
Моята съседка от София, която е преводачка от английски дойде тук на някакъв курс за седмица. Каза, че много трудно ги разбирала тези, дето преподават!
Едно е да пишеш, друго - да говориш!
Ама като ти гледам правиписа на български си ми до болка ясен!
Замълчи поне да не се излагаш!
05 Септември 2014 11:50
Абе, кокони задокеански, да не си мислите, че е лесно да се емигрира в Русия.



Я, да се обадят тия, дето са опитвали да емигрират в Русия - без значение, дали са успели или не.
Да ги преброим колко са във форума...
05 Септември 2014 11:56
mary1001, няма курсове, които могат да те научат да разбираш или говориш диалект, още повече, че като брокери на недвижими имоти ще се срещат с всякакви хора. На мен скауза ми звучеше като холандски, и след почти година работа все още трудно разбирам някои от местните, особено като включат на високи обороти.
05 Септември 2014 12:27
Weed361,

Остава да напишеш, че по цял свят се говори на един и същи английски език - от Лондон през Ню Йорк до Пекин.
Аз имах различни учители и всеки си говореше с неговия диалект.
Най-много разбирах сръбкинята, най-малко полякинята. Имаше още испанец, бангладешка, еврейка и един от централна Африка, не зная точно от коя страна. И една англичанка, но по счетоводство, нея вече си разбирах защото материята и ми беше понятна.



05 Септември 2014 12:29
Спайске, не знам какви твои приятели се опитвам да уредят децата си, но да знаеш, че дипломите от руските вуз-ове не се признават автоматично в ЕС, което е голяма пречка! Малко е странно, при положение, че МГУ е някъде на 50-то място в световната класация на университети, но е факт!
05 Септември 2014 12:41
Да оставим диалектите настрана,то там -ясно...
Да вземем разликата между бритиш и американ английски:познавам жена-дългогодишен преподавател по английски в престижна английска гимназия в Бг ,която като дойде тук тръгна на курс за езика.Познавам дете,което след 4 години отличник в Първа английска във Варна след пристигането си тук след 1 седмица тръгна на училище -последна година в гимназията и се оплакваше първите 3 месеца,че разбира много трудно учителите си,а на съучениците си в междучасието-почти нищо...Познавам младо момче,родено и израстнало тук,което накарах малко да послуша отстрани хора разговарящи на английски,но явно бе бритиш -каза ми,че ги разбира,но малко... Bay Hasan,

05 Септември 2014 13:35
mary1001, казвам че е няма курсове за определен диалект.

Аз имах различни учители и всеки си говореше с неговия диалект.
Най-много разбирах сръбкинята, най-малко полякинята. Имаше още испанец, бангладешка, еврейка и един от централна Африка


Извинявай, но тези не са говорили на диалект. Те са говорили английски със сръбски, полски, испански и т.н. акцент. Това е нещо съвсем различно.
То е същото, както англичанин да говори български - той говори не на диалект, а с английски акцент.

Българин, живял 10 години в Щатите и преместил се в Англия може и да има някои затруднения с диалекта, но едва ли се нуждае от курс по английски. По-скоро му трябва повече практика, общуване с местните. Трудно ще усвои диалекта в група чужденци и преподавател чужденец.
05 Септември 2014 14:48
Абе, кокони задокеански, да не си мислите, че е лесно да се емигрира в Русия. Имам познати, които не само пробват, а и не могат да пратят децата си да учат там, таксите в някои университети са по-високи от съответните на запад. Отделно стандартът на живот в Моска и Ст Петербург е такъв, че е по-лесно финансово да се отиде в някъде в Европа, в подобен голям град.
Руснаците не бият тъпана как може да се живее у тях, но фактите говорят друго. А в момента руските университети на могат да поемат всички желаещи студенти от Бразилия.

Скоро не бях чел из форумите подобно мнение заредено с експлозива на революционния подем и правилната насока. Предполагам, че е написано, за да се завърже разговор или да се доизкажат красотите и предимствата на Русия пред тези на гниещият капитализъм, в който живея с отвращение и от който не мога и не искам да се отърва по финансови валутни причини.

Относно студентите. Прииждат на тумби от Бразилия, от Индия, но има и "бели хора" от Южна Африка. Китайците нещо не искат да ги спохождат, но карай. Три държави от иБРИК-а са достатъчни. Като завършат в Русия ще могат да развият съветското планово стопанство и икономическо развитие в световен мащаб.
05 Септември 2014 15:18
Извинявай, но тези не са говорили на диалект. Те са говорили английски със сръбски, полски, испански и т.н. акцент.
Българин, живял 10 години в Щатите и преместил се в Англия може и да има някои затруднения с диалекта, но едва ли се нуждае от курс по английски. По-скоро му трябва повече практика, общуване с местните.

Така е колега. Няма американски английски, британски английски, новозеландски английски, австралийски или канадски английски, полски, чешки, български или хонгконгски английски! Има АНГЛИЙСКИ, който се знае и английски, който не се знае, или хора, които са си научили английския и се оправят, и други, които никога няма да станат нещо повече от общи работници, поради нежеланието им да го научат.

Действително при слушането в британския английски, най-често R липсва в повечето случаи, но това въобще не променя състоянието знаене и незнаене на английски. Акцентът е това, по което винаги се отличава един лондончанин, от един нюйоркчанин или един сърбин от един руснак.

Това, което разправя вашата ориентирана преса за безработицата в Лондон е пълен майтап. Безработните в Кралството са чернилки, пакита, чешити от Северна Африка, амигоси от Бразилия, индийски раджи, тумби пияна руска сволоч с отчайващ английски, пияни поляци, крадливи румънски и български цигани и разни малоумници от неизвестен микс произход.

Мисля, че отговорих достатъчно детайлно защо младите Имигрират в Лондон. /(ПРИселват се) в Лондон/

Журналистите, коректорите и редакторите от СЕГА най-после да си научат английския, за да не стават за пране пред читателската публика, тъй като това не им е за сефте.

Заглавие: "Младите е-мигрират в Лондон, възрастните избират Германия"

"Младите Имигрират в Лондон, възрастните избират Германия"

Съвсем друг нюанс би имало заглавието, ако беше конструирано така: "Младите Емигрират /се ИЗселват/ от България, за да Имигрират /се ПРИселят/ в Лондон, а възрастните в Германия"

А още по-сложно е да се обясни на закърмените с пролетарските идеи съписвачи, че живеещите на територията на Евросъюза НЕ могат да емигрират или имигрират в самия Европейския съюз, а могат да мигрират от едно населено място в друго или от една държава в друга.

Thank you for your time.


05 Септември 2014 15:48
von_Newmann
05 Сеп 2014 15:18
Мнения: 112
От: United Kingdom

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД