:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,965
Активни 264
Страници 21,375
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Мизийска елегия

Калин Донков
Изгубили вяра и надежда мъже и жени от Мизия заплашват, че ако властта не им предложи опора и изход в тяхното нещастие, няма да гласуват на близките избори. Заплахата им, ако това въобще е заплаха, звучи по-скоро жално, отколкото гневно. Вероятно тези жители на прокълнатия български северозапад отсега подозират, че изборното им отсъствие не заплашва никого. (За сравнение - засегнатите от другото бедствие, катастрофата на КТБ, изобщо не обелват дума за бойкот на вота.) За четвърт век и пометените от природата хора са осъзнали, че колкото по-малко граждани гласуват, толкова повече се увеличава тежестта на купените от политиците или добавени по други начини гласове в националния вот. Малцина между тях днес ще си спомнят чувалите с бюлетини, внасяни и изнасяни от ЦИК в една съвсем не толкова отколешна изборна нощ - показваше го телевизията. А още по-малко ще са онези, които ще свържат въпросните срамни чували с трагичното състояние на властта сега, в злощастните за Мизия месеци. Жителите на потопения град просто не вярват, че на избори ще постигнат разрешаването на своите грижи - да се изберат хора, които да работят и за тях. Мисля, че те навярно искат да се разграничат от този вид избраници, от този вид държава. Жестът им да обявят този възможен бойкот за мен крие повече презрение, отколкото каквато и да е надежда.

С Кирил Катунски, приятел от младини, паметлив и възторжен читател на дебели книги, пихме кафе в заведение зад парламента. С кафето дават малки листчета, навити на тръбичка, с написано върху тях... предсказание ли, пожелание ли, кой да ти каже? Някога това го правеха папагали или морски свинчета - по пазарищата, по сборове и влакове избираха късметчета на доверчивия българин. Днес го вършат кафеджиите. На Киро му се падна любов, на мен - благоденствие.

Удивих се - има ли я тази дума още в речника? Според мен изчезна отдавна, при социализма я търкаляха често-често, но после се изгуби. Не съм я срещал десетилетия. Няма я дори в предизборните обещания. И сега изведнъж - в "късмета" ми. Видя ми се смешно и нелепо, даже саркастично. После се досетих - все пак, току до парламента ставаше това, там думата сигурно си е в обращение. Там тя си е съвсем на мястото. Нормално. Дума от местно значение. Гласуват, не гласуват в Мизия, в парламента тя си остава валидна. Благоденствието там е норма, не мечта.

Из руините на българската демокрация сега отвсякъде се стичат претенденти за парламентарно благоденствие. Те не се вълнуват ще гласуват ли в Мизия. Често не ги тревожи дори какво партийно знаме ще ги води в щурма на парламента. Партиите отдавна не са това, което бяха. Заприличаха на днешните футболни клубове: останали са имената, фланелките и значките, но на игрището ритат някакви чужденци, анонимници и откровени гурбетчии. Публиката не ги разпознава, те са далече от сърцето й. Да би могла, ще ги разгони, но клубовете не са под неин контрол.

Така се случва и с партийната маса. Е, грубичко е това "маса" за хората, които плащат членски внос, вълнуват се на избори и уж избират партийно ръководство. В основата си това са хора честни, земни, вдъхновени от добри идеи и надарени с разум и добродетели. Но те са незнайни, безименни за света, безгласни вътре в партийния живот и са "маса" преди всичко за своите водачи. Когато гласувате за някоя партия, вие не гласувате за тях.

Познавам много "червени" българи. Те живеят от честен хляб, свързват двата края с пот на чело, искат, както е казал поетът, "вечна правда, вечна обич на света".

Познавам и много "сини" граждани. Те ратуват за пазарна икономика, за върховенство на закона, за разцвет на способностите, на свободния труд.

Познавам немалко хора от ГЕРБ, от "Атака", от ДПС. В мнозинството си те са също честни, земни и разумни, достойни мъже и жени, лишени от истерия и ярост, предани на общоприети ценности - патриотизъм, европейски облик на живота, свобода на мненията, словото и религиите. Никой от тях не проповядва омраза, потисничество и експлоатация. Няма да го чуете това в "масата".

Но за която от тези партии да гласувате, в края на краищата получавате демагогия и корупция, търговия с националния интерес, предателство и към миналото, и към бъдещето на страната, пореден погром в здравеопазването, пренебрежение към културата и образованието, бездарно и откровено подбудителство към омраза разцепление. Получавате и трайно отвращение към българската действителност. Малка утеха е това, че също тъй ги получава и "масата" на партията, която се е добрала до властта.

Отказът на гражданите на потопена Мизия да гласуват за благоденствието на партийния каймак не е само жест на отчаяние и протест. Той е и израз на едно опасение, не, предупреждение, че някой път неизбежно ще посочим хора, които поради безнаказаност и безгрижие може да потопят и страната. И тогава ще се окаже, че и тя, според баналната българска традиция, не е застрахована...



29
5681
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
04 Септември 2014 19:48
Руините на българската демокрация? Не тъгувайте за рухнала колибка...
----------------------------------
Сайтът на Генек
04 Септември 2014 20:10
Той е и израз на едно опасение, не, предупреждение, че някой път неизбежно ще посочим хора, които поради безнаказаност и безгрижие може да потопят и страната. И тогава ще се окаже, че и тя, според баналната българска традиция, не е застрахована...


Тази банална българска традиция се превърна в Съдба!

04 Септември 2014 20:36
Познавам много "червени" българи

А аз не познавам. Нито сини, нито червени, нито пембени... Познавам лъжите на една върхушка. И унижените и уморените, които не вярват, но продължават да гласуват, защото не знаят какво да правят друго или защото някой така им е казал.
Трагедията в Мизия е голяма, но трагедията в България е двадесет пъти по-голяма. И нищо. Само празни приказки.
04 Септември 2014 22:20
Не се среща тая дума "благоденствие" по съвсем друга причина - стана "просперитет". Както и хиляди други думи, които децата ни едва ли ще употребяват.
Някой да е виждал думата "започвам"? Аз поне от година не съм - като им "стартира" една карта на новинарите, та досега.
04 Септември 2014 23:40
А защо ли никой "известен,честен,трудочовеколюбив" джурналист,поет,писател,политикант и дума не обелва за думата ЗАСТРАХОВКА ?!??
05 Септември 2014 03:55
партийния каймак

Не съм много сигурна, че всичко, що е изплувало отгоре е точно каймак... В Мизия знаят по-точно.
А за благоденствието - зависи къде са печатани късметчетата. Струва ми се, че преводачите в Китай имат особено отношение ли, стари речници ли, но в техните словореди се срещат думи, които не съм виждала от десетилетия. Нито в българския, нито в английския. Покрай откровените лапсуси се промъкват отломки от един някога красив и богат език, като парчетата от мраморни колони в стената в Истанбул.
05 Септември 2014 04:24
зависи къде са печатани късметчетата.


Знам едно със защитено авторско право, печатано от /в?/ Спетема кафе:Натисни тук



05 Септември 2014 04:30
А защо ли никой "известен,честен,трудочовеколюбив" джурналист,поет,писател,политикант и дума не обелва за думата ЗАСТРАХОВКА ?!??


В колонката е обелена, и Последна по-горце е цитирала думата:

...И тогава ще се окаже, че и тя [България], според баналната българска традиция, не е застрахована...


А политикант що е, молим, - праправнучка на философа Кант??? - и що ще сред творческите професионалисти?
05 Септември 2014 07:43
Когато хората са добре, никой нищо не иска да дава на държавата, на общината.. "щото нямал пари". Не иска да дава пари за инфраструктура, не иска да дава пари за поддържане на улиците.. "щото нямал пари", нищо че повечето хора има къщи на по няколко ката, че и по няколко коли.

Обаче, когато стане проблем - наводнение, земетресение, или нещо друго - всички скачат и искат пари от държавата и общините.

Защо е така? Защото хората не разбират какво е държавата, какво е общината. Мислят си - че това е един чувал в който пускаш колкото можеш по-малко пари и после чакаш да получиш колкото се може повече облаги. Да ама така не става. Реално държавата, общините - това са уголемен модел на една етажна собственост. Ако искаш да имаш хубав и добре поддържан блок - трябва да се събират достатъчно пари, трябва и своевременно да се поправя и поддържа всичко. И най-важното няма кой друг да даде пари - все някой от етажната собственост трябва да го направи. Дали само 1 от 20 или и 20те пропорционално на собствеността им.. все някой трябва да даде пари и после някой друг да свърши работата.

Та Мизия е просто резултатът от това в което сме се превърнали и в което сме превърнали държавата и общините. Свили сме всички разходи.. нищо не поддържаме.. и после когато стане проблем се оплакваме и искаме държавата да ни помага.

Натисни тук

Ето ви вариант, при бедствие държавата/общината да помага на всеки според това колко данъци е платил за последните 10 години да речем на държавата/общината съответно. Като разбира се да има и някаква минимална социална помощ. Но не е нормално, човек да е платил за последните 10 години 100 лева данъци да иска държавата да му прави нова къща за близо 100 хил. лева. Така както беше в с. Бисер. Ако искаш държавата да ти направи такава къща трябва много много повече данъци да си платил преди това. Щото, ако разгледаме една етажна собственост... ако човек закъса от съседите - трябва ли съседите да помогнат на закъсалият и с колко пари? Т.е. ако в една група, човек закъса - с колко трябва да помогне групата на такъв човек? Ако винаги помагат с една и съща сума.. дали пък след време самите хора в групата няма да намалят приноса си към групата?





05 Септември 2014 07:49
Калин Донков е прекалил с мазното при описанието на "партийните маси"! Сладникави и благородни чак до "байгън". А има поговорка, че народът си заслужава управляващите го, че не сме народ, а мърша и т.н... Айде стига с "Където народът - там и ние!"
05 Септември 2014 09:18
А защо ли никой "известен,честен,трудочовеколюбив" джурналист,поет,писател,политикант и дума не обелва за думата ЗАСТРАХОВКА ?!??


И за КТБ е обелено...и тя беше гарантирана, застрахована и презастрахована...
05 Септември 2014 09:19
Mick,
а ти приравняваш държавата към банков депозит. Всеки тегли само толкова, колкото е внесъл.
05 Септември 2014 09:30
Mick
Има една приказка "орташкото магаре вълците го яли". Което иде да рече - ако не са ясно очертани границите на правата и отговорностите на всеки човек - не става работата. Получават се едни мътни вирове, дето се ловят такива шарани ...
Та кой казвате че е отговорен за наводнението в Мизия ?
И колко беше глобен ?
05 Септември 2014 10:09
Както от години пиша:
Партии много, няма за кого да гласуваш!
Но така е при демокрацията и пазарната икономика.
В случая Калин Донков го е написал дълго и по-интересно.
05 Септември 2014 10:10
krivata_krastavitsa
05 Септември 2014 09:19

Като се замисля - за държавата трябва да се мисли точно като за банков депозит и даже като застраховка - даваш едни пари и получаваш насреща услуги за тия пари. Много по-добро е това приближение, отколкото да се мисли за държавата като чувал в който всеки внася колкото се може по-малко, а иска да вземе колкото се може повече.

05 Септември 2014 10:14
За mick
mick отдавна си повтаря едно и също - хората трябва да плащат повече данъци и такси, но винаги забравя, че в България не размера на тези данъци и такси е проблемът, а как те се използват и колко от тях се крадат. Примерно, ако сега се събират 100 единици данъци и такси, от тях по предназначение се използват да кажем 20 единици, а останалите 80 се присвояват от мафията. Ако послушаме mick и започнем да плащаме не по 100, а по 1000 единици, то по предназначение пак ще се използват същите 20 единици, а останалите 980 единици ще се присвоят от мафията. В това е проблема, но mick отказва да го разбере.
05 Септември 2014 10:26
XYZxyz
05 Септември 2014 10:14

Когато се събират мижави пари за поддържане и изграждане на инфраструктурата, както и да се използват парите не стигат.

Просто погледнете бюджета и вижте колко пари на година отиват за капиталови разходи на година. Погледнете по министерства, колко пари отиват за ядене и колко за останалите дейности. Вече 25 години все на помощи разчитаме. А една държава трябва да може сама да се издържа. Толкова зле никога не сме били.
Без европейските помощи в момента сме 'зели'дали. Макар, че това меча услуга, щото свикнахме все някой да ни дава наготово.

Опитайте елементарна сметка - вземете един квартал в София и сметнете всички имоти в кварала по пазарни цени. След това сметнете инфраструктурата по пазарни цени. След това сметнете данъците които се плащат в момента от собствениците и ми кажете за каква част от инфраструктурата ще стигнат и за какво? Ама включете всичко - улиците, канализацията, детските градини, и т.н. училищата.

Същото може да се направи и за Мизия. Даже сметката за Мизия е по-лесна - колко струват имотите там, коко са събраните данъци, колко е необходимо за поддържане на инфраструктурата..



05 Септември 2014 11:29
mick 05 Септември 2014 10:26
Продължаваш да отказваш да разбереш, че по-голямата част от изразходваните средства се присвояват от мафията, а по предназначение отиват едно минимално количество от средствата, колкото да продължи да фукционира нещото, за което се дават тези средства. Така и не те разбирам - защо искаш мафията да присвоява много повече?! Всъщност ти точно за това пропагандираш. Съвсем очевидно е, че ако сега за инфраструктура съвсем примерно се дават 1 милиард годишно, ако почнем да даваме 10 или 100 млрд. годишно инфраструктурата не само че няма да се подобри, а може би ще се влоши, за да може да се искат още и още средства за "оправянето" й. Това е част от модела Мафиянски и е добре познат в България през последните 25 години.
05 Септември 2014 11:31
Изключително добре написано.
Поздравления.
05 Септември 2014 11:34
mick, да не си Дончо Барбалов? От два месеца следя по интернет една жалба и като виждам през колко резолюции минава и резултат няма, си мисля колко данъци трябва да се плащат? Склонен съм към редуциране в минус!
05 Септември 2014 11:46
XYZxyz,
нали виждаш, че Mick усърдно налива вода в мелницата на неолиберастите. За всички проблеми - едно решение: по-голямо скубане на бедняците.
05 Септември 2014 11:52
krivata_krastavitsa
XYZxyz,

Ето един пример - вижте бюджетите на МВР или на МО. И вижте колко пари отиват само за заплати и други бонуси - т.е. за ядене. И колко остава за всичко останало. И ми кажете, даже и да не се краде биха ли стигнали тия пари за да си вършат министерствата работата както трябва? Полицаите някъде сами си купуват канцеларски материали, другаде имат лимит на бензина и т.н. военните пък имат раздрънката техника и почти никакво гориво за машините.

Същото е навсякъде другаде - даже и в съдебната система и в общините/помощите отделно/. Парите отиват най-вече за ядене и пиене, т.е. заплати и бонуси.

Парадоксът е, че колкото повече се набляга на доходите, толкова по-малки те стават.. щото доходите идват от активите и тяхната поддръжка, идват от добрата инфраструктура и поддържането и. А когато това се спестява.. ами няма доходи, колкото и да се мисли за тях.

05 Септември 2014 11:54
Има една приказка "орташкото магаре вълците го яли". Което иде да рече - ако не са ясно очертани границите на правата и отговорностите на всеки човек - не става работата. Получават се едни мътни вирове, дето се ловят такива шарани ...


Освен права и отговорности, трябва да има солидарност и преразпределение.
05 Септември 2014 11:57
Същото е навсякъде другаде - даже и в съдебната система. Парите отиват най-вече за ядене и пиене, т.е. заплати и бонуси.


Значи предлагаш да им подобрим менюто - по-мазничко и сладичко.
05 Септември 2014 11:58
krivata_krastavitsa

Прекалено много гледате в чуждите канчета. Вярно е, че трябва преразпределение, но това не значи един да работи за да може друг само да яде. На първо място трябва да има справедливост.
05 Септември 2014 12:06
Mick,
ти и аз разбираме различно справедливостта. За теб тя е всеки за себе си. Ако ти се наложи свръхскъпа операция, тогава ще смениш мерките и теглилките. Не ти го пожелавам.
05 Септември 2014 12:07
За менюто нищо не каза.
05 Септември 2014 12:40
krivata_krastavitsa 05 Септември 2014 12:06

Свръх-скъпа операция .. може да се случи на всеки за съжаление. Но, ако 10 човека имат нужда от нея а има пари само за 3ма, кои трябва да я получат? В момента няма значение кой колко данъци е платил.. всичко е до връзки и случайност. После защо никой не иска да плаща данъци... просто защото няма връзка между това което човек дава на държавата и какво получава насреща. Може да се случи така, че тоя дето дава парите, образно казано, за издръжката на X да остане без операция, а Х да я получи.

.. и ако това е прекалено рядко, то какво да кажем за поддържането на инфраструктурата около имотите или някакви общински услуги/например детски градини/ - сега всеки дава някакви данъци/мижави или не/ обаче кой получава хубави улици? Първо ресурсът е много ограничен и само някои улици се оправят - на какъв принцип? пак връзки и случайност. Е как хората да си плащат данъците? След като няма връзка между дадените пари и получената услуга?






05 Септември 2014 13:42
както винаги дописникът от всичко разбира но някак си загърбва собственото си минало и липса на биография..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД