:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,709
Активни 566
Страници 4,612
За един ден 1,302,066
КАПКА ПО КАПКА

Сметките за вода затънаха в объркващи клиентите подробности

Поне 20% от водомерите не са проверявани и не е ясно какво точно отчитат
БГНЕС
Въпреки че ВиК фирмите декларират непрекъсната работа за смяна на тръбите и ремонти на мрежата, загубите на вода у нас са огромни.
Сметките за вода, ток и парно най-често изправят един срещу друг съседите. Разпределението на плащанията и това кой какво е изразходвал и какъв е делът му в общата фактура са били обект на не една и две кавги на общите събрания. И това е нормално, когато човек дели общ покрив с повече или по-малко хора. Въпросът е как да се спестят тегавите разговори с досадните съседи, а в същото време и потребителите, и фирмата за комунални услуги да останат доволни.

51 водоснабдителни дружества се сдобиха с нови общи условия, по които ще работят през следващите 12 месеца. Те влизат в сила 30 дни след одобрението им от регулатора. Общите условия са вид колективен договор с клиентите и са направени, за да не се налага фирмите да сключват контракти с всеки един индивидуален потребител. В тях са описани правилата и задълженията на двете страни, като всяка година те се "освежават" с решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Новите общи условия на ВиК дружествата не засягат единствено "Софийска вода". Столичният концесионер все още не е внесъл своите предложения, които да бъдат одобрени от ДКЕВР. Най-вероятно обаче те няма да бъдат много по-различни от тези, по които работят техните колеги в страната.

Новите условия предвиждат потребителите да получават от ВиК месечна справка в случаите, в които се разпределя така нареченото "общо потребление". В момента отчитането се прави на няколко месеца и често става



повод за междусъседски войни



Причината е, че домакинствата с водомери плащат според техните показания, а останалите - на база, която зависи от броя на обитателите на жилището. Често пъти съседите декларират, че в апартамента живеят един или двама души, докато всъщност обитателите са повече и използват много повече вода от "базата". Тогава тези разходи се прехвърлят пропорционално и натоварват допълнително сметките на всички във входа.

Издаването на справката за това кой колко е харчил ще бъде безплатно. Ако възникне спор за изправността на водомерите, и абонатът, и фирмата може да поискат проверка. Ако уредът се окаже наред, плаща този, който е поръчал теста - както се прави и в момента за електромерите. Предвижда се и възможност за дистанционно отчитане на разхода на вода. Но ако местната ВиК фирма не разполага с необходимите за такъв контрол устройства или софтуер, абонатите ще трябва да монтират обикновени водомери.

Новите условия уточняват и реда за погасяване на задължения при наличието на няколко просрочени задължения, които потребителят



не може да погаси едновременно



Тук обаче няма промяна и както и досега закъсалите с парите абонати ще могат да избират коя от забавените сметки да погасят. Ако не са заявили своя избор, първо се погасява "най-обременителното задължение", т.е. най-голямото. При няколко еднакво големи сметки за вода първо ще се погасява най-старото, предвиждат общите условия.

С новите правила много по-подробно е регламентиран начинът, по който се разпределя разходът "общо потребление" на водата в сградите в режим на етажна собственост. Въвежда се задължение на оператора най-малко веднъж годишно да отчита общия и индивидуалните водомери, като на място освен инспекторите ще присъстват и представители на домсъвета. За резултатите от проверката се издава обобщена месечна справка за това кой точно колко вода е ползвал. Ще бъде дадена и разбивка за това на кого какво количество вода ще се разпредели при изравняването между показанията на индивидуалните водомери и общия.

Изчислената и разпределена разлика, т.е. общото потребление, ще намери



отделен ред във фактурите



В зависимост от това дали разликата е повече, или по-малко, стойността й ще се добави към сметката или ще бъде приспадната от нея. Яснотата за разпределението на вода е добра идея, но за съжаление тя не решава един от най-големите проблеми на домсъветите - жилищата, които ползват вода "на база". Причината е, че никъде няма законово изискване домакинствата без водомер да бъдат задължени да си монтират уред. Това е важно, тъй като така ще се постигне точно отчитане на изразходваната вода, което е гаранция за справедливи сметки. Така например в наредбата за ползване на водоснабдителните услуги на строителното министерство е записано, че водомерът се поставя от всеки един потребител. Там обаче не е уточнено дали това е задължително, т.е. дава се възможност на тези, които не искат да поставят измервателен уред, да останат да плащат на база.

В такива случаи например "Софийска вода" начислява по 6 кубика на човек на месец и по още 1 кубик на всеки три месеца при изравняването на сметките. Това важи само за жилищата, които са топлофицирани. За тези, които не са, се начисляват по 5 кубика вода на човек месечно и по още 1 на всеки три месеца. Звучи справедливо, но всъщност хитрите потребители



са намерили начин да плащат по-малко



Макар да има изрядни платци, случаите на измами не са един или два. Често пъти в апартаментите живеят по 7-8 души, но пред домоуправителя са заявени само двама. Така домсъветът подава към дружеството по-малката бройка, а след това разликата в изразходваната вода се разпределя между останалите апартаменти. Проблемът до голяма степен не засяга самото дружество - то така или иначе събира парите си, макар и от изрядните абонати. Проблемът е най-вече за самите домакинства, които на всеки три месеца получават значително по-високи сметки за вода.

Затова и жалбите в дружествата и в енергийния регулатор се трупат. Те не са толкова много, колкото са оплакванията от високи и неразбираеми сметки за ток, но все пак не са и малко. ВиК и топлофикациите също често предизвикват потребителското недоволство - най-често жалбите от тях са свързани с прекалено големи сметки на общите водомери в сградите и за нереално голям отопляем обем при парното. На същото мнение са и експертите от "Активни потребители" - парното, водата и токът са сред топпроблемите, заради които хората търсят помощ. Оплакванията са около 60% от всички жалби, които постъпват. През миналата година например



жалбите са близо 5000,



което е с 10% по-малко в сравнение с предходната 2012 г. Основната причина за спада е, че хората са загубили доверието във възможностите за решаване на проблемите им, смятат експертите, вероятно донякъде с право. Оказва се, че водомери със съмнителна изправност са били засечени при проверка на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Съмнителните уреди наред с неизправни асансьори и продажбата на некачествен бензин са сред най-честите нарушения, откривани от надзорниците. Нещо повече - според шефа на контролния орган Стефан Цанков фирми са давали фиктивни доклади за проверки, които изобщо не са се случвали. Ситуацията с измервателните уреди дори граничела с драматизъм. Около 20% от водомерите не са проверени за това дали работят правилно. Само в София в момента има 40 000 такива водомера, заяви наскоро шефът на агенцията.

Това обаче е само един от проблемите. Другият са загубите по мрежата, липсата на инвестиции в мрежата и лошото управление на сектора. Резултатът е, че средно 60% от питейната вода у нас изтича по старите водопроводи, които не са виждали подмяна от близо половин век.

Колкото до общите условия на ВиК дружествата - те са важни и нужни, за да могат компаниите и потребителите да работят в ясно регламентирани отношения. Но те не могат и няма как да решат основните проблеми в сектора, за които са нужни спешни и неотложни мерки. Закъснялата водна реформа може да постави под риск парите по програма "Околна среда" и за следващия програмен период. Точно както се случи и в изтеклия програмен период, в който парите по програмата просто бяха спрени от Брюксел.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Скъпият ток предизвика серия от протести в началото на м.г. Недоволните от сметките си за вода също се обявиха срещу високите цени и неяснотите във фактурите.
1
2763
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
05 Септември 2014 17:03
Че къде пък са останали още жилища без водомери? Между другото, има промяна от 2012 г в наредбата: апартаментните водомери са на собствениците, общият- на ВиК. На 10г- задължителна проверка. Плаща собственикът.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД