:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,035
Активни 601
Страници 3,600
За един ден 1,302,066

Хората от Мизия чакат новия кабинет за помощи

Социалният блок в "Аспарухово" ще е само за хора от квартала
СНИМКА: БГНЕС
Повечето от бедстващите, останали без дом след наводнението във варненския квартал "Аспарухово", все още отказват да бъдат настанени в предвидените за тях фургони. В селището за временно настаняване има места за около 150 души, но до този момент са се настанили едва няколко семейства.
Пострадалите хора от Мизия, които останаха без домове, ще изчакат съставянето на редовно правителство, за да могат да възстановят домовете си след опустошителното наводнение в началото на август. Дотогава временно ще живеят във фургони или при близки и роднини. Това се налага, защото ако сега хората получат помощи от междуведомствената комисия, те ще са в "смешни размери" заради условията, записани в правилника на комисията, обясни пред "Сега" зам.-кметът на града Николай Нековски. В началото на годината кабинетът "Орешарски" въведе горен праг за възстановяване на щети в размер на данъчната оценка на имота, което обаче означава сумите да са нищожни на фона на щетите.

От местната управа настояват помощите да се изчислят на база пазарната оценка за района, за да могат хората да възстановят домовете си. "Дадохме на хората два варианта. Първият е да вземат сега пари, но много малко, а другият - да почакат и да вземат повече", обясни пред "Сега" Нековски. Повечето хора са готови да почакат, а дотогава ще бъдат настанени във фургонното селище, което вече се изгражда. Общината събира заявления от хората, които искат да бъдат настанени там, и след това да пуснат заявка колко фургона да бъдат доставени. Те ще се осигурят от пожарната и се предоставят за временно ползване, докато отпадне нуждата от тях.

Пострадалите хора в Мизия са разделени на две групи - хората, чиито къщи не стават за живеене, и тези с къщи, които се нуждаят от конструктивни укрепвания. Около 100 души попадат в първата група. Те ще бъдат настанени за постоянно в общежитие в града. В сградата вече е започнал ремонт, който най-вероятно ще струва около 20 хил. лв. Останалите хора ще изчакат помощите от междуведомствената комисия, а през това време ще живеят във фургонното селище. Служебното правителство отпусна авансово 1 млн. лв., но парите ще са именно за изграждане на фургонно селище и ремонт на обществени сгради.

Междувременно от Варна дойде новината, че новият блок, който ще се строи в пострадалия кв. "Аспарухово", ще подслони хора, пострадали от юнското бедствие. Както "Сега" писа, за социалния блок има спечелен проект по ОП "Регионално развитие", но досега община Варна не можеше да намери място, където хората да са съгласни да съжителстват с роми. След наводнението от кметството решиха да построят блока на наводнената улица. Сега Управляващият орган на програмата е одобрил предложението той да бъде само за хора от квартала. В жилищата ще бъдат настанявани хора с постоянен адрес, които нямат собствено жилище или са загубили жилището си при бедствие, и хора, живеещи при много лоши битови условия. Строителството трябва да бъде завършено до 31 октомври 2015 г., за да не се загубят европейските средства.

На въпрос не може ли и в Мизия да се построи нов блок за останалите без дом, зам.-кметът Николай Нековски коментира: "По нашите географски ширини и финансови възможности е невъзможно да се изградят нови къщи или да се построи блок за хората."



ОЩЕ НАВОДНЕНИЯ

Началото на септември донесе нови порои. Бедствено положение беше обявено в златишкото село Петрич и частично в Златица. Река Тополница е наводнила къщи в центъра на селото. Отнесен е и малък мост. Силна буря и проливен дъжд се изля и в панагюрското село Поибрене, където са били наводнени ниви, дворове и мазета.
1138
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД