Служебното правителство вероятно ще осигури на съдебната система само половината от парите, които са й нужни, за да закърпи бюджета си до края на годината. От проектопостановление, публикувано на сайта на правосъдното министерство, става ясно, че министърът на правосъдието Христо Иванов иска да бъдат отпуснати 9.2 млн. лв. допълнително към бюджета на системата. Ден по-рано системата на затворите получи допълнителни 8 млн. лв., за да покрие разходите си.
С поисканите за третата власт пари ще се платят заплати и осигуровки на младши съдии и прокурори, ще се покрият сметки за вода, ток и консумативи, както и експертизи. От тази сума трябва да се отделят и пари за обезщетения на хора, осъдили прокуратурата, за пенсионери от системата. Иванов предлага държавата да даде допълнително пари и за ремонта на новата сграда на Софийския районен съд на столичния булевард "Цар Борис III". Сагата с това здание се точи от години. Пред няколко месеца председателят на съда Методи Лалов отказа да започне преместването там, защото въпреки десетките милиони, дадени за ремонт, то се наводнява. Според постановлението парите по тази линия трябва да отидат за "изграждане и монтаж на подиуми в съдебните зали и укрепване на основата на пода в административна сграда".
Искането на Иванов е в унисон с изказване на финансовия министър Румен Порожанов, който миналата седмица заяви, че през септември ще има финансова инжекция за съдебната власт, но не всички искания ще бъдат удовлетворени. Дори предлаганите 9.2 млн. лв. да бъдат отпуснати обаче, те няма да стигнат според сметките на Висшия съдебен съвет (ВСС), които сочат, че са нужни поне 19 млн. лв. Около 100 съдилища вече били свършили парите.
Според председателя на бюджетната комисия във ВСС Михаил Кожарев системата е изправена пред фалит. Той прогнозира, че съдилищата ще влязат в дългове, ако държавата не даде още пари. Кожарев дори заподозря, че изпълнителната власт е част от заговор срещу съдебната и затова не се отпускат пари. От съвета все пак признаха, че носят част от вината за лошото финансово състояние на системата. Кожарев заяви, че обмислят обучение по публични финанси на част от ръководителите на структури, защото имало места, където дори не се сещали да намалят парното през зимата.
|
|