Служебният кабинет е категоричен, че цената на тока ще расте плавно, но и вчера в тристранката не се разбра нищо по-конкретно по този въпрос. |
20 на сто от домакинствата потребяват 80% от електрическата енергия - "това са богатите домакинства с топлите басейни и какво ли още не", посочи лидерът на КНСБ. А 80% от семействата, които са бедни, потребяват останалите 20%. Тях очевидно не може да подпомагаме с пари от социалното министерство, защото няма да стигнат, коментира Димитров. Той даде пример с Малта, където има шест различни цени за домакинствата - от 6 до 60 цента в зависимост от потреблението и от доходите.
"Ще трябва да извървим път на плавно покачване на цените на тока. Този експеримент да се задържат цените на електроенергията се оказа изключително вреден, създадоха се илюзии в обществото", заяви пред синдикатите и бизнеса служебният премиер Георги Близнашки. Министърът на икономиката Васил Щонов отново обяви, че цената на тока би трябвало да се покачи драстично, за да се балансира системата, но това няма как да се случи. Щонов не спомена конкретен процент и каза, че ще трябва да се изчака ДКЕВР да обяви поскъпването през октомври. ЕВН например вече поиска поскъпване на тока с почти 20%.
Пред синдикати и работодатели Щонов заговори за създаване на енергиен фонд, който да подпомага енергийно бедните българи. "Не можем да увеличим цената на тока, без да помислим за защита на бедните семейства", заяви той, но не доразви идеята си. И в момента най-бедните получават помощи за отопление. За миналия сезон - от ноември до края на март, по 328.60 лв. взеха 251 876 лица и домакинства.
ПРИОРИТЕТИ
Удължаването на срока на експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" е приоритет за служебния кабинет и в момента се правят анализи колко ще струва това, обясни икономическият министър. Лицензите на двата блока изтичат съответно през 2017 и 2019 г. Въпреки че предишният кабинет е забавил с 9 месеца подготовката на това решение, министърът обясни, че удължаването ще се случи навреме и ще е за още 20 г. за всеки от двата блока. Щонов определи постигането на баланс в системата сред важните си задачи. До 2015 г. пазарът трябва да е либерализиран - няма да има гарантирано изкупуване на енергия, доставките ще трябва да се планират и производителите сами ще трябва да търсят купувачи. Според синдикатите трябва държавата да си плати дължимите 1.5 млрд. лв. за "Цанков камък" и АЕЦ "Белене", "защото не е честно гражданите да поемат на гърба си всичко". Щонов припомни, че до юни догодина дефицитът в енергетиката ще стигне 4 млрд. лв. На въпроса на синдикатите дали в бюджета за 2015 г. се предвиждат пари за НЕК, Щонов не даде ясен отговор, но от думите му се разбра, че не вижда смисъл в това, защото в нереформиран сектор като енергетиката дефицитът пак ще се натрупа за отрицателно време.