Европейската организирана престъпност напълно е променила облика си и вече е доминирана от малки групи, които обаче са по-мощни и гъвкави. Това твърди пред електронното издание "ИЮ Обзървър" Ернесто Савона, преподавател по криминология и директор на "Транскрайм" - център към университетите на Милано и Тренто, - който от десетилетие се занимава с изследване на организираната престъпност в Европа. Заключенията на изследователите от центъра се базират на "открити източници" като полицейски и правителствени доклади и журналистически публикации. "Транскрайм" приключва работа върху двугодишен проект, наречен "Портфейлът на организираната престъпност", за инвестициите на престъпни групи в Европа. Докладът ще бъде представен в Брюксел до края на този месец. Той е подготовка за друг проект, чиято цел е да се събере информация за организираните престъпни групи във всичките 28 страни - членки на ЕС.
По данни на Европол едва една четвърт от общо 3600 организирани престъпни групи в Европа могат да се определят като национални, всички останали са трансгранични. Според "Транскрайм" престъпниците в 7 европейски страни - Франция, Италия, Финландия, Ирландия, Испания, Великобритания и Холандия - генерират около 40 млрд. евро годишно от наркотрафик, фалшиви стоки и сексуална експлоатация. "Ако погледнете цялата картина на организираната престъпност, ако се вгледате в типологията на групите, има малки, средни и големи, точно като в нормалните компании", обяснява Ернесто Савона. Той твърди, че един от най-големите проблеми се състои в това, че мафията "замърсява" нормалната икономика, като "пере парите" си през нея. Според Савона престъпните банди в Европа превъртат 150 млрд. евро годишно през узаконения си бизнес. Сред някои от най-фрапиращите примери е инвестицията на сицилианската мафия в най-голямото сметище в Румъния и кетъринг услугите за италианското посолство в Испания, осигурени от фирма, зад която стои неаполитанската мафия Камората.
"Бандитите не инвестират във високотехнологични индустрии, защото нямат ресурси и ноу-хау за това", казва Ернесто Савона. Вместо това обаче престъпни групировки на италианци, руснаци и китайци избират да наливат парите си в строителството, барове, ресторанти, недвижими имоти. Китайските банди проявяват изключителен интерес към облеклото и текстилната индустрия.
ОБРАТ
Италия традиционно е смятана за център на европейската организирана престъпност заради местните мафиотски структури. Влиянието им обаче намалява, отчита Ернесто Савона. Той подчертава, че все още годишните приходи на Коза Ностра, Камората и Ндрангета надхвърлят 10 млрд. евро. "Италианските групировки бяха много могъщи през 80-те и 90-те години на ХХ в., но сега те са по-малки и не толкова силни", казва Савона.