:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,879
Активни 448
Страници 27,444
За един ден 1,302,066

Държавата подгони общините заради наводненията

Вътрешният министър отказва да даде информация колко пари има във фонда за възстановяване
Пострадали от наводненията в Мизия отнасят последните помощи от БЧК на 28 август.
Поредната водна трагедия, която взе три жертви в Бургаско, мобилизира държавата да търси вината в местните власти. МВР иска да санкционира общините, а прокуратурата започва пълна проверка на кметовете.

От държавното обвинение съобщиха вчера, че Върховната административна прокуратура започва пълна проверка на кметовете, в чиито общини имаше наводнения. Ревизията обхваща периода от 1 януари до последното бедствие, което взе три жертви в Бургас. Ще се проверява дали има аварийни планове и дали хората са уведомени навреме. От басейновите дирекции пък са изискани документи, които да удостоверяват дали е извършена предварителна оценка на риска от наводнения, дали са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и дали са информирани хората, както и дали са поддържани водните съоръжения. Крайният срок за завършване на проверката е 24 октомври. До момента ВАП е извършила две проверки по реда на надзора за законност за състоянието на язовирите в страната - през 2012 г. и през март 2014 г. През 2012 г. е установено, че масово язовирите са отдавани под наем вместо на концесии. От извършени 146 проверки са установени 1809 административни нарушения. Районните и окръжните прокурори са внесли 279 протеста в съдилищата.

Освен проверките някои кметове понесоха и критики от шефа на МВР Йордан Бакалов. Вчера той дори лансира идея за санкции срещу общините, които не вземат мерки срещу бедствия. Преди повече от седмица Бакалов е изпратил писма до общините да почистят дерета, канализации и шахти. "Има общини, които са си свършили работа, защото водата се поема от шахтите, но има и такива които не са я свършили. Затова пуснах втора заповед, с която моите инспектори да проверяват и да правят предписания", обясни Бакалов. Той коментира, че дори да не са изпълнени предписанията, общините няма как да бъдат санкционирани и затова трябва да се направят законодателни промени в тази насока. Вътрешният министър е поискал от секретаря на междуведомствената комисия по бедствия да изготви справка за това колко пари са били похарчени през последните 10 г. за финансиране на щетите от бедствията. Според него сумата надхвърля 1 млрд. лв. В същото време той отказа да даде информация колко пари има във фонда за справяне с бедствията, с които трябва да се подпомогнат общините. "Не искам да съобщавам ресурса. Той е публично известен - от миналогодишния бюджет сумата е изразходвана и сега има от актуализацията. Не става въпрос за средства, а е важна цялата система", коментира лаконично Бакалов пред БНТ.

Става въпрос за актуализация, която правителството на Пламен Орешарски направи в последните си дни, с която прехвърли 50 млн. лв. допълнително на комисията. Парите дойдоха от незаконните ВЕИ такси, които бяха отменени от Конституционния съд. Най-вероятно сумата е именно толкова, защото, когато служебното правителство пое властта, ресурсът на фонда беше малко над 65 млн. лв., а междувременно то отпусна близо 16 млн. лв. на наводнените общини. Именно след това заседание Бакалов обеща, че протоколът от него ще бъде публикуван, но това така и не се случи.

Искри прехвърчаха и между министъра и местните власти в Мизия, която получи 1 млн. лв. авансово за посрещане на първите разходи след наводнението. Бакалов коментира вчера, че от общината още не са осчетоводили парите и не са предоставили справка пред междуведомствената комисия. МВР е дало срок на Мизия да внесе доклад за размера на щетите в комисията до вчера. Зам.-кметът на Мизия Николай Нековски коментира пред "Сега", че това няма как да стане. "Ние бяхме 17 дни под вода, нямаме ресурс да направим оценка на щетите. А и според правилника на комисията срокът е 6 месеца", обясни той.

ПОМОЩ

Общият брой на доброволците, регистрирани у нас, е 2283 души. Това каза инж. Петър Тосков от пловдивската пожарна. Пловдивска област е с най-много регистрирани доброволци, обучени за реакция в екстремни ситуации - 234 души. Само за 2014 г. в областта са обучени с около 50 доброволци повече, отколкото през предходната година. Според него хората, които искат да се включат в такива формирования, са с различни професии - има водолази, алпинисти и други. За общата им подготовка се отделят 200 часа, разделени в три модула. Организират се и курсове за водачи на специални автомобили и придобиване на по-специализирани умения. За обучението на един доброволец държавата отпуска 1110 лв. на година.

Мизия остана и без полева кухня

На фона на продължаващите наводнения обстановката в един от най-засегнатите градове - Мизия, става все по-тежка. "Хората нямат нищо, обстановката е тягостна, идва и зимата", каза пред "Сега" зам.-кметът на града Николай Нековски.

Бедствието в града съвпадна с поемането на властта от служебния кабинет и тогава правителството на Георги Близнашки даде категорична заявка, че няма да остави хората сами. Повече от месец след това обаче реална помощ няма. "Истината е една - никой не е дошъл, идват за по един час, а аз от един месец не съм се прибирал вкъщи", емоционално коментира Нековски. "Положението при нас не е като в Берковица, където трябва да се вдигне една къща. Ние нямаме оценители и поискахме помощ от сдружението на общините, но нали разбирате, че не всички работят с едно темпо и дават навреме протоколите", обясни Нековски. В интервю за БНТ Бакалов обвини общината, че все още не е представен и проект за фургонното селище. От общината пък заявиха, че това също няма как да стане толкова бързо, защото се чака ЧЕЗ, и това са неща, които не зависят от местната власт.

Безизходицата става още по-голяма с изтеглянето на военнополевата кухня. Нея вече я няма от вчера, въпреки че обещанията бяха да работи до средата на септември. От пресцентъра на Министерството на отбраната обясниха, че кухнята се е оттеглила, защото е отпаднала необходимостта от нея. Това обаче съвсем не е така, защото в града има 600 души, които се нуждаят от храна, а общината няма възможност да им помогне. "Откъдето намерим, ще ги храним. Пращаме счетоводителката да купува консерви и от БЧК ни обещаха, че още няколко дни ще ни дават храна, но какво ще правим след това", риторично попита Нековски.

Положението в града се оказа удобно за политиците в предизборната кампания. "Идваха кандидат-депутати, но беше забранено да влизаме при тях. Хората се разочароваха и си тръгнаха, а останаха само тези, които бяха докарани от други населени места", разказа зам.-кметът. Вчера в градчето бяха кандидат-депутати на ДПС и ББЦ.
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Дигата на река Марица край димитровградското с. Райново се скъса вчера по обяд. Пороите събориха и пътя за Симеоновград, между селата Брод и Злато поле, като от общината ще обсъждат с АПИ какво може да се направи. От ЕВН са спрели тока на Райново, което е и без вода заради залятата помпена станция.

В Бургас събориха 13 незаконни постройки

Кметът на Бургас Димитър Николов е издал вчера заповед за премахване на 13 незаконни постройки на ул. "Опълченска" и част от ул. "Тамара" в кв. "Победа". Те са на роми и са били вдигнати през последните седмици, а вчера са били махнати. Причината за спешното им разрушаване е, че заради обилните дъждове през последните дни в периферията на квартала се е образувало значително по размер сметище. В района има заблатяване и наводнени помещения, до които общината няма достъп, за да почисти и дезинфекцира. Именно незаконни постройки и непочистени дерета са една от версиите за наводнението в Бургас, което взе три жертви в петък срещу събота.
2
2135
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
08 Септември 2014 20:03
Е, пооткраднали са малко кметовете - сега сигурно някои от тях ще бъдат съдени...
09 Септември 2014 10:17
Това "действие" от страна на държавата се очакваше от години , защото по друг начин няма как да се скрие вопиющата й некомпетентност по въпроса .В общините от години алармират , че липсват финансови средства за назначаването на хора , които са компетентни по поддръжката на хидромелиоративната мрежа и съоръженията й .Едно престъпно поведение на държавата / управлението й / през последните 25 години, защото наводнения винаги е имало и ще има и за напред , но да разбираш материята се иска и образование, и отговорност , и ....по-малко да се краде! Интервюират се хора , които с приказките си замазват причината за потопите и пораженията , а не се покани някой от стотиците подготвени български хидро -инженери , я им обяснят , че този проблем е комплексен и зависи изцяло от готовността на цялостно обвързаната с него хидромелиоративна система , не с локални въпроси. Изобщо не е за коментар....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД