На фона на всеобщите бюджетни ограничения заради острия недостиг на пари в здравеопазването президентството изненадващо ще получи извънредна субсидия от правителството в размер на 980 000 лв. Малка част от парите - 179 000 лв., ще отидат за заплати, а останалите 801 000 лв. - за международната програма на президента и вицепрезидента.
Това става ясно от публикувано на сайта на финансовото министерство проектопостановление за отпускане на извънредни бюджетни средства на президентската институция. До редакционното приключване на броя от администрацията на Плевнелиев не отговориха на въпросите на "Сега" какво включва тази международна програма и защо се налага спешно да се финансира.
С извънредната субсидия президентската институция ще си компенсира напълно предвиденото орязване на средства заради проблемите с изпълнението на държавния бюджет и проблемите в НЗОК. С гласувани в края на 42-рото народно събрание промени в държавния бюджет президентската институция, заедно с още 44 ведомства, бе задължена да харчи бюджета си на 90%. Оставащите 10% са буфер, който ще се ползва за недостига в НЗОК и за компенсиране на слабите приходи в бюджета. При президентската институция тези 10% се равняват на 544 450 лв. С отпускането на извънредна субсидия от 980 000 лв. президентството ще компенсира това ограничение и ще излезе дори на малък плюс. Първоначално одобрените разходи на президентската институция за 2014 г. преди залагането на ограничение от 10% възлизат на 5.569 млн. лв.
Това не е първият случай, в който администрацията на Плевнелиев настоява за извънредна субсидия. През 2012 г. президентството отново поиска 980 000 лв. с цел изпълнение на международната си програма. Искането на допълнителна субсидия идва на фона на голяма активност на президента на полето на държавните финанси и закани да се изобличат всички лоши практики в областта на управлението на бюджетните пари.
Самото завишаване на бюджета за заплати със 179 000 лв. се налага заради законодателни промени - решението на парламента да размрази депутатските заплати, които бяха замразени на ниво от 2009 г., и вдигането на максималния осигурителен праг от 2200 на 2400 лв. Размразяването на заплатите на депутатите е пряко свързано с възнаграждението на президента, който взима два пъти повече от народните избраници. Те на свой ред се разписват месечно под тройния размер на заплатата в обществения сектор. Към края на юни тя възлиза на 862 лв.
ХАРЧОВЕ
Служебното правителство прави жест и към БНТ. Националната телевизия, чийто бюджет също бе орязан с 10%, или 6.4 млн. лв., ще получи допълнителна субсидия от кабинета в размер на 5 млн. лв. Съветът за електронни медии, при който буферът от 10% възлиза на 127 375 лв., ще получи извънредно 105 000 лв. за осъществяване на дейността си. Завишаване на бюджети на други министерства вероятно ще има и през октомври при задаващата се актуализация на бюджет 2014. Не е ясно доколко недостигът в тях не се дължи и на неефективно разходване на ресурсите. За одобрение в правителството чакат още две постановления за отпускане на средства на София и Пловдив - 8 млн. лв. за удължаване на метрото от "Джеймс Баучер" до Хладилника и 5.63 млн. лв. за довършване на спортната зала в Пловдив. Линията на метрото ще се довършва по Оперативна програма "Транспорт", но общината е решила да започне дейност със собствени средства. Пловдив получи нула лева от публичната инвестиционна програма на предходния кабинет, а спортната зала бе един от предложените проекти.
ВОАЯЖИ
Искането на допълнителни пари за международната програма на президентската двойка идва на фона на разразил се в края на юли скандал около командировки в лично качество на вицепрезидента Маргарита Попова. Разследване на "Офнюз" показа, че от юни 2013 г. до май 2014 г. Маргарита Попова е пътувала 5 пъти зад граница в качеството си на юрист и председател на Международната академия за борба с корупцията. Разходите й по тези пътувания - общо 31 000 лв., са платени от бюджета на президентството. Това е и основната причина Попова да излиза зад граница - на участието й в академията се дължат 5 от 9 командировки за този период.
Пред Би Ти Ви в края на юли Попова потвърждава информацията, но не вижда нищо нередно във факта, че президентската институция заплаща пътувания, извършвани в лично качество. Според нея всяка една държава била щастлива да подкрепя представителя си в академията, която била много интересно структурирана организация. Попова хем признава, че няма как да участва в тези заседания в качеството си на вицепрезидент, хем недоумява кой друг би могъл да плати разходите й по тези пътувания освен президентството. "Не, не, няма как да отивам аз в качеството на вицепрезидент", възклицава тя на въпрос защо пътува като юрист. А на последващ въпрос защо тогава плаща президентската администрация, отвръща: "Няма от кой друг да бъдат платени". Въпреки че Попова не намира проблем, според конституцията президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат народни представители, да изпълняват други държавни, обществени и стопански дейности и да участват в ръководството на политически партии.
|
|