:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,205
Активни 689
Страници 2,672
За един ден 1,302,066

Бизнесът иска минималните осигуровки да зависят от региона

Същите правила могат да се приложат и за най-ниското възнаграждение, смятат от Асоциацията на индустриалния капитал
Спорът за бъдещето на минималните осигурителни прагове навлезе в нов етап, след като вчера Асоциацията на индустриалния капитал представи предложенията си за промени в системата. Както "Сега" писа, Европейската комисия настоява да преразгледаме праговете, за да гарантираме, че системата не оскъпява наемането на нискоквалифицираните работници. Засега обаче правителството се въздържа да предлага промени.

Системата за определяне на праговете трябва да отчита съществуващите различия на трудовия пазар в регионален план и разликата в икономическите възможности на големи и малки предприятия, посочват от АИКБ. Шефът на асоциацията Васил Велев предложи регионите да бъдат разделени на три според средната заплата в тях - на бързо развиващи се, на региони със средни и с ниски доходи. "Договорените прагове трябва да важат за регионите със средни доходи, за тези с високите доходи да се добавят 10%, а за регионите с ниски доходи - да се извадят 10%", обясни Велев. Сега праговете са еднакви за цялата страна, докато в София-град средната заплата за последното тримесечие на 2013 г. е била 1215 лв., а във Видин по същото време - 543 лв.

Същите условия могат да бъдат заложени и за минималната заплата, смята пък проф. Стефан Петранов, експерт в проекта на АИКБ. Васил Велев стигна дори по-далече и отново повдигна въпроса трябва ли въобще да имаме минимална заплата. "В 7 от 28-те страни в ЕС няма минимална заплата и статистиката сочи, че там безработицата е с 50% по-ниска, отколкото в останалите 21 страни", посочи Велев. Според него най-ниското възнаграждение също трябва да бъде договаряно или поне да се определя въз основа на данни за икономиката.

От 2003 до 2014 г. минималната заплата е увеличена с 209% - от 110 на 340 лв.,а средният минимален осигурителен доход е нараснал със 169% - от 180 на 485 лв. Тези темпове значително изпреварват темповете на икономическия растеж, производителността и инфлацията, посочват в свой доклад по темата АИКБ. Така се стигна дотам в редица дейности нискоквалифицираните работници да получават реално по-малко от определения за тях осигурителен праг. Изследването на асоциацията показва, че по-високото съотношение на праговете спрямо средната заплата води до увеличаване на сивата икономика в сектора - повече хора работят без договор, повече преминават на непълно работно време и на срочни договори.

Ефектът на праговете върху осигурителната система е значителен. М.г. например са били осигурени средногодишно 2 729 800 души, а общият им осигурителен доход е бил 20.4 млрд. лв. Ако тези хора бяха осигурени на минимална заплата, каквато масово беше практиката до 2003 г., осигурителният им доход щеше да бъде с 9.3 млрд. лв. по-малък, което щеше да доведе до нарастване на дефицитите в осигурителните системи с 2.8 млрд лв. 11.2% от близо 2 млн. българи, осигурени от работодател, внасят на нивото на прага или под него.

Изследването посочва още, че през годините има постоянна тенденция за намаляване на броя на отраслите със сключени споразумения. Например за 2014 г. действащи споразумения са постигнати в 43 икономически дейности от общо 85, т.е. само за половината. За 2015 г. към момента има подписани споразумения в 41 икономически дейности, в които са заети около 1 млн. от осигурените работници и служители. Крайният срок за договарянето изтича в петък, а служебният вицепремиер и социален министър Йордан Христосков вече предупреди, че ще наложи административен ръст в секторите без споразумение.

Синдикатите реагираха негативно на предложенията. Според КНСБ обвързването на праговете с големината на предприятието и особеностите на региона ще доведе до дискриминация на хора, работещи един и същ вид труд.

ВАРИАНТИ

АИКБ предлага пет модела за нова система за определяне на праговете, като тя само има за цел да допълни с обективни данни договарянето на ниво синдикати и работодатели. Единият модел е праговете да се обвържат с производителността на труда. Има вариант и директно да се смятат според нуждите на пенсионната система, като тогава ще се вземат предвид инфлация и среден осигурителен доход, т.е. праговете ще вървят синхронно с индексацията на пенсиите по швейцарското правило. Трети вариант ги обвързва с прогнозни данни, а другите са различни комбинации между тези три. Примерните разчети показват, че ако се избере един от тях, догодина праговете трябва да се увеличат в интервала 0.55-3.6%. Към момента средният договорен ръст за 2015 г. е 4.2%.
20
2524
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
16 Септември 2014 20:16
Няма причина минималните осигуровки да зависят от региона...
16 Септември 2014 20:50
Много добра идея. Не може МОП за София и Долно Нанагорнище да е еднакъв. Сега МОП и МРЗ направо унищожават провинцията, прекалено високи са за там, особено за селата. Само за София са добре. Е има например атомна енергетика дето само на едно място я имаме, но за повечето професии има голяма разлика в заплащането в София и провинцията. Всъщност има значима разлика между отделните райони в провинцията даже.

Според мен обаче МОП и МРЗ не трябва да важат за фирмите с 2-3-4 служителя, или за там да важат някакви минимални прагове. Идеята е да не се спъват малките предприемачи да назначат първите си работници, че в момента назначаването на първите няколко работника води до здрави разходи и задължения. И много хора просто се отказват да назначат когото и да било. А бюрокрацията е просто убийствена за хората в селата и да искат да назначат някого... бюрокрацията ги отказва.

16 Септември 2014 21:43
Не ми стана много ясно как точно ще се реализира идеята - по място на регистрация на фирмта ли, или как? Ако аз си регистрирам строителна фирма в Чипровци, а градя затворен комплекс в "Малинова долина" и хотелски комплекс в "Слънчев бряг" и менкам работниците по 2 пъти месечно, като за кой регион ще ми зачослят да плащам осигуровки?
16 Септември 2014 21:49
Няма причина минималните осигуровки да зависят от региона...
Разбира се, че няма такава причина. Здравеопазване, образование, пенсии и социални плащания не са с различни разходи за отделните региони, за данъчните ставки да не говорим. Разлика в осигурителната тежест за бизнеса и работещите няма да стимулират развитието на икономиката. Най-много да доведат до дребни тарикатлъци - назначаване във фирма от регион с преференции, а "командироване" на работници и служители в регион без такива.
16 Септември 2014 21:50
Evasion, писали сме едновременно. Mick, прощавай за личния въпрос ти какво и в кой бранш работиш? Моля, отговори, ако желаеш, при това без лични подробности, не желая да нарушавам правилата на форума, не искам да и те засегна, но мисля, че от реалността си доста далеч.
16 Септември 2014 22:35
Здравка
16 Септември 2014 21:50

Компютри.
16 Септември 2014 23:01
"Бизнесът" в най-бедната и негодна за живот "държава" в Европа, се прави на смесица от Доналд Тръмп и Бил Гейтс, само дето много ги превъзхожда с балканската си натуралност. Същото се отнася и за набедените "политици", които помежду си снизходително подиграват Обама, Путин и Далай Лама, Папата, че са толко прости и се скъсват от работа, без да са тарикати като тях. По тази причина набедените политици трябва да започнат война с набедените бизнесмени и да смажат всички с по-големи доходи, приходи и привилегии от тях самите. Вместо да приемат куфарчета и пластики на разните видове дебитни карти, чийто ПИН се получава след извършване на поредната "услуга" във вреда на електоратя, разбира се.
16 Септември 2014 23:05
Mick, благодаря за отговора.
****
Има различни видове договори граждански, трудови срочни и безсрочни, с различни срокове на изпитване и различна продължителност на работния ден.., Точно малките фирми в малките населени места най-често си правят каквото си искат. Там поминъкът зависи от една шивашка фабричка, цехче за преработка на нещо си и подобни, а шефовете на местните поделения на НАП, ИТ, НОИ и пр. ведомства са ни братовчеди. Помниш ли трагедията в мина "Ораново" край Симитли миналата година май беше. Загинаха трима миньори. Там се стовари половината правителство от ресорния до социалния министри. Установиха се драстични нарушения в изискванията за безопасни условия на труд, формални проверки от ресорните институции и затвориха мината Най-разтревожен беше кметът на Симитли, че градецът остава без поминък. Хората са готови да работят при крайно опасни условия на труд, но да има с какво да нахранят, облекат и изпратят на училище децата си. Не гледай на живота от камбанарията на чистичкия и "богат" IT бизнес. Познавам младо семейство "тестери", които живеят и работят в своя роден тих малък град и използват всяка възможност да пътуват за почивка и развлечение из белия свят от Варна до Бангкок. Буквално.
Малеййй, к'во става в Ливърпул. Отивам да видя.
17 Септември 2014 08:18
Какво е това МОП? Къде в България има закон, който да дава право да получиш пари като трудово възнаграждение и да не платиш върху тях осигурвки и данъци? И обратно, как ще плащаш осигуровки за заплата, която не получаваш?
17 Септември 2014 08:41
Така ако разсъждаваме, то и пенсиите трябва да зависят от региона...
17 Септември 2014 08:57
Завимостта на МОП от региона би довело до допълнителна бюрокрация.
Комисия за определяне степента на развитие.
Работна група за определяне на... и т.н, и т.н.
17 Септември 2014 09:10
Минималните осигурителни прагове имат отношение към минималното заплащане а не към средното. Законовото задължение е за осигуряване върху цялата заплата а не върху минималния осигурителен праг. В кой бизнес, къде в страната и за кои позиции праговете са по-високи или равни на реалното заплащане?
17 Септември 2014 09:31
Предлага се да се забие още един пирон в ковчега на България.
Може да предложат и различни минимални прагове и минимални работни заплати за всяка фирма, бригада или работно място. Резултатът няма да е много по-различен.
Минимална работна заплата малко по-висока в друг регион на България, веднага ще доведе до още по-голямо изтичане на работна сила от по-западналия регион. Би трябвало да е точно обратното на това, което предлагат от АИКБ, т.е. в по-изостаналите райони минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове да са по-високи в сравнение с по-напредналите райони, иначе тези райони ще продължават да западат. Ако не е това, поне да са еднакви за цяла България, както е сега, което на този етап изглежда най-разумно.
17 Септември 2014 09:33
Най-добре данъците да се плащат на общините. Всичките!
17 Септември 2014 09:36
Подобни промени може би биха имали смисъл, ако заплащането в България беше нормално, е не както е сега - мизерно, изоставащо може би 10 пъти от нивото на заплащане според производителността на труда в България.
17 Септември 2014 09:41
Здравка
16 Септември 2014 23:05

Каква е причината в малките населени места да има само по една, две фирми в които собствениците се държат като феодали? Не е ли една от причините МОП, МРЗ и цялата бюрокрация която е създадена и която е пречка да има малки фирми? Кога обикновени хора ще назначат 1, 2ма свои съселяни да речем да им помагат в стопанството? Теоретично може и сега, но - то счетоводство, то декларации всеки месец, то МОП и МРЗта.. получава се така, че дали човек ще назначи 2 или 20 човека разходите по деклариране и счетоводство са почти еднакви/но сметнати на назначен човек.. са космически за 1-2ма работника/, кой ще ходи да ги подава в съседния град? Или ще използват ел. подпис?? За да се назначат 1-2ма човека? Глобите за нарушения също. Всичко в държавата се прави в интерес на големите фирми и назначените капиталисти/феодали. И се слагат големи бариери пред най-малките. Сякаш големите никога не са били малки... всъщност май в България е така - големите фирми са направо големи.. изникват от "нищото", но само по една две в малките населени места..
17 Септември 2014 12:46
Ако на великите бизнесмени им пречи минимална работна заплата колкото струва смяната на маслото на колите им, как тогава в Германия успяват при доста по-високи заплати да се спукват да изнасят?

Само че великите бизнесмени имат огромна нужда от нещо, което да покрие загубите от неефективно управляваните от тях ресурси, и това е най-лесно да бъдат заплатите на хората.

Когато не можеш да управляваш добре собственост, потърси вината в първо себе си и вземи мерки за по-добро управление.

17 Септември 2014 14:12
Така ако разсъждаваме, то и пенсиите трябва да зависят от региона...
Също така и синидкатите, и работодателските организации - наличните се разтурят поради липса на предстватилство в съответния клас регион. А пък Васил Велев и оня мухльо Божидар Данев, като улезнат у Монтанско, Видинско, слизат от лимузината, обуват цървулите и яхват магарето ... за да са в зависимост от региона.
Европейската комисия настоява да преразгледаме праговете, за да гарантираме, че системата не оскъпява наемането на нискоквалифицираните работници.
Това не е вярно! ЕК няма такива правомощия. Може да изисква информация дали твърде ниските социално-осигурителни прагове и минимални заплати не се явяват държавна помощ за определени предприятия. Щото се била нарушавала конкуренцията - един плаща, а друг се скатава.
Системата за определяне на праговете трябва да отчита съществуващите различия на трудовия пазар
Щото осигуровките нямат нищо общо с пенсиите!? Тия прагове бяха въведени от "царското правителство", не за да се регулира/стимулира пазара, а за да се съберат средства за недъгавата пенсионна система. Десет години по-късно, вместо да се променят социално-осигурителните системи (здравна, пенсионна, общо заболяване), седянката на уж работодатели, прост-синдикати и "усвояващи" чиновници продължава в пълна сила.
17 Септември 2014 14:28
Европейската комисия настоява да преразгледаме праговете, за да гарантираме, че системата не оскъпява наемането на нискоквалифицираните работници.

Това го има в т.нар. "специфични препоръки" на ЕК, които нямат задължителен характер за държавите, към които са отправени.
17 Септември 2014 18:50
Защо държавата не им каже на тези работодатели да идат да си правят бизнес в Турция, че като свалят минималната работна заплата нали ще ликвидират НОЙ. Какво стана с приемането на почасовото заплащане. Неможе в едно село където един Трендафил е жзел всичката земя да обработва и ти дава надник от 15лв да се свали осигуровката и ти да очакваш че пак ще ти дава 15лв надник.
Как може да има такива болни мозъци в тази ДЪРЖАВА дори да допуснат да се дискутира това. България отдавна не е между развитите страни това е единственния механизъм да се осигури някакъв минимален доход на хората. Неможе в една Малта където всичко им е внос да са по добре от България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД