:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,553
Активни 662
Страници 3,020
За един ден 1,302,066

КТБ и "Виктория" остават затворени още 2 месеца

Централната банка ще чака оферти за спасяване на двата трезора от 1 до 20 ноември
СНИМКА: БГНЕС
Цветан Василев
Управителният съвет на БНБ реши вчера да удължи с два месеца срока, в който Корпоративна търговска банка (КТБ) и дъщерната й "Виктория" ще останат под специален надзор. КТБ ще е затворена до 20 ноември, а "Виктория" - до 22 ноември.

Решението се основава на междинен доклад на квесторите Елена Костадинчева и Станислав Лютов. Между 1 и 20 ноември акционерите в двете банки, както и други потенциални инвеститори, заявили желание за преструктуриране на КТБ АД, ще имат възможност да отправят предложение, съдържащо конкретни финансови ангажименти за предоставяне на капитал и ликвидност.

БНБ изтъква, че банковата група на КТБ продължава да изпитва остър недостиг на ликвидност за изпълнение на задълженията към депозантите си. Към септември той е 6. 2 млрд. лв. за КТБ и 285 млн. лв. за "Виктория". От БНБ припомнят, че тримата външни одитори, които бяха пратени в банките - "Ърнст и Янг Одит" ООД, "Делойт одит" ООД и "Афа" ООД, трябва да внесат цялостна оценка за активите на КТБ до 20 октомври, а до края на октомври - и отчет за капиталовата й адекватност.

От съобщението на БНБ става ясно още, че започва подготовка за тръжна процедура за продажба на активи от кредитния портфейл на "Виктория". "Независимо от факта, че оценката на активите и надзорните отчети на "Виктория" показват, че към този момент банката посреща регулаторните изисквания за капиталова адекватност, тя не може да получи държавна помощ", е становището на БНБ. Аргументът е, че при разрешаването на такава помощ от ЕК "Виктория" трябва да се разглежда като част от групата на КТБ и изискванията за държавна помощ трябва да са изпълнени от групата като цяло.

Окончателното решение за съдбата на двата трезора ще бъде взето в периода от 1 до 20 ноември. По закон надзорът може да трае до 6 месеца - тоест максималният срок на евентуално ново удължаване е 20 и 22 декември. В началото на ноември БНБ ще оцени резултатите от проверките, както и заявените намерения от инвестиционния фонд EPIC. Миналата седмица стана ясно, че от EPIC са предложили на БНБ да сключат договор за неразкриване на информация, както и за достъп до непублична информация за КТБ. Това би им дало възможност да водят разговори за изготвяне на план за преструктуриране на банката. EPIC е финансов консултант на консорциум между Фонда на Генералния държавен резерв на Султаната на Оман, други непосочени акционери и потенциални инвеститори, сред които е мажоритарният собственик на банката Цветан Василев. Конкретно финансово предложение обаче не е отправено.



В ТАНДЕМ

Според БНБ заявеният интерес за оздравяване на КТБ от EPIC дава основание да се очаква, че предложенията могат да се отнасят и за "Виктория". Затова е възможно сега да няма окончателно решение за продажба на кредитния портфейл с цел "Виктория" да бъде третирана като част от групата и да се търси цялостно решение. От БНБ изтъкват, че това е причината срокът на специалния надзор, наложен върху нея, да се удължи.

Цветан Василев се предаде след месец издирване

Мажоритарният собственик на поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев се предаде малко повече от месец след като прокуратурата официално му повдигна обвинения за присвояване на 206 млн. лв. от финансовата институция. Банкерът, който първоначално бе в Австрия, се е предал на полицейско управление в един от големите квартали на сръбската столица - Нови Белград, около 11 ч. във вторник. Василев е бил придружаван от сръбски адвокат. "Аз избрах най-лесното решение в случая", заявил той на влизане, съобщи БГНЕС. По информация на агенцията искането за неговия арест е пристигнало в Белград в понеделник и тогава банкерът решил да се предаде. Все още не е ясно дали сръбската страна ще предаде Василев на българските власти. Решението трябва да се вземе от съд.

Българските власти не потвърдиха официално тази информация. От МВР заявиха, че не могат да говорят по темата, защото разследването се води от прокуратурата. Наблюдаващият обвинител по делото Иван Гешев също заяви, че знае за случая само от медиите. Все пак от прокуратурата потвърдиха неофициално информацията. Според източници от разследването на банкера не са давани никакви гаранции в замяна на завръщането му. Прокуратурата ще настоява, че Василев трябва да бъде арестуван.

"Моят клиент се е явил със сръбски колега в полицията в Сърбия", заяви пред Нова телевизия адвокатът на банкера Константин Симеонов. По думите решението е свързано с оздравяването на банката. "Моят клиент иска да направи всичко възможно да се рестартира КТБ, тъй като не счита, че тя е в такова състояние, каквото много хора говорят", заяви той. По думите на Симеонов в момента тече подготовка за съдебно заседание, в което трябва да се определи мярката за неотклонение на Василев. Срещу него има издадена европейска заповед за арест, а прокуратурата му определи 72-часов арест. Адвокатите му вече опитаха да обжалват тази мярка, но съдът отказа да разгледа искането им. Предстои то да се гледа на втора инстанция утре.



ПРОЦЕДУРА

"Технологично трябва да постъпи официално съобщение от сръбските власти за това, че лицето е установено, с което се определя срок, в който да представим допълнително документи. Това е технологичен процес от минимум 18 дни", обясни Гешев, който вчера настоя съдът да отстрани от длъжност друг обвинен по същото дело - подуправителя на БНБ Цветан Гунев. Той получи обвинения в длъжностно престъпление за това, че като шеф на направление "Банков надзор" в БНБ не е упражнил контрол върху КТБ. Съдът обаче отказа да го отстрани.
6
2759
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
16 Септември 2014 21:03
Ха! Трите месеца станаха четири.... Фокус! Чудно дали балонът ще се спука накрая от толкова "доверие"... Натисни тук
17 Септември 2014 00:12
Налага се да изясня нещо важно - много и разни корифей пховтарят като мантра от месеци насам, че лихвите по депозитите в КТБ били "нереално високи". Няма да ви занимавам с икономическа теория, само ще дам пример с моментните нива на лихви по кредити и депозити на водещи световни банки:
1. HSBC - лихви по кредити (personal loan) - 3,9%; лихви по депозити - от 0.75 до 1.6%
2. Barcleys bank - лихви по кредити (personal loan) - 4.3%; лихви по депозити - от 0.31% до 1.49%
3. ABNAmro - лихви по кредити (20 years mortgage loan) - 4.1%; лихви по депозити - 0.30% до 1.70%
Тоест една съвсем груба сметка показва, че лихвите по кредитите са средно с около 3% по-високи от лихвите по депозитите.
Следователно ако вземем грубо осреднената лихва по кредитите в България от около 12% и извадим от нея 3% остават 9%, колкото би трябвало да бъде грубо осреднената лихва по депозитите.

Разбира се същите корифеи ще кажат, че рисковете в България са много големи и затова има такава разлика между лихви по кредити и по депозити.

Тук мога само да цитирам Държавен вестник, бр. 75 от 27 август 2004 г.Натисни тук: " А) Политически риск: Отразява вероятността провежданата икономическа политика да доведе до влошаване на инвестиционния климат. Ориентацията на страната към ЕС и НАТО н еминуемо води до законодателни промени в посока на хармонизиране със законодателството на ЕС. Системата на валутен борд ще се запази до присъединяването към ЕС, което свежда този риск до минимум. Б) Инфлационен риск: Рискът от увеличение на инфлацията е свързан с намаляването на реалната покупателна способност и евентуалната обезценка на активите, деноминирани в левове. Курсът към присъединяване към ЕС и евентуалното стабилно представяне на икономиката ни ще окажат натиск към доближаване на лихвените нива до тези на ЕС. В) Валутен риск: Валутният риск се изразява във вероятността от негативни влияния върху инвестициите в национална валута, вследствие на промените във валутния курс. Системата на валутен борд е едновременно политически и икономически стабилизатор в икономиката. Фиксираният курс на лева към еврото приближава параметрите на валутния риск до стойности, близки до тези от страните на ЕС." и още "

Добре, след като рисковете са в близки стойности до тези в ЕС, защо и лихвите да не са??? На това политиците не искат да отговорят. Е, отговорете си сами!
17 Септември 2014 00:29
Кой му пука въбоще му пука за тая банка?
Веждито, Костов, Делян, Цецо Мустака си играели на бизнис и въртяли някви парета.
Едните влагали, другите крали.
Някви държавни директори бутали мънита, друг дребосък се натискал на държавна работа да си клати краката за пестен кинта и открадне хилада на месец.
Ами опрлавяйте се бе пичове.
На вашта схема и се вижда края-
Ако ще бачкаш - ще си искаш цената на труда и държиш на правата.
Ако имаш паре излишни - ами мисли къде ще ги вкараш.
Е ми писна ви от вас баламурниците. Оправяйте се някак си.
Ние се имаме по-важни работи да се занимаваме баш сега.
17 Септември 2014 01:53
Шако
17 Септември 2014 09:02
Палавник,
През 1996 ли, 97-ма ли някакъв пич бе написал в седмичника на банкерите БАНКЕРЬ, че формулата на банковото предприятие била 9-3-6-3, където цифрите означават следното: отваряш банката в 9 часа, събираш кинтите на хората на влог при 3% лихва, така събрания ресурс раздаваш като кредити при лихва 6%, с трите процентни пункта финансираш разходите на самото банково предприятие (заплати, провизии срещу т.нар. "лоши" кредити, ток, вода, парно, коли и прочие благинки) и в 3 ч.следобед отиваш да играеш голф! Виждаш, че цитираните от теб банки я карат според тази формула - гледат разликата между лихвите по влоговете и лихвите по кредитите да не е повече три процентни пункта... (Апропо, името е BarclAys, а не BarclEys!) Защо у нас не е така ? Ами защото почти всички банки в България не са БЪЛГАРСКИ (като собственост), а ЧУЖБИНСКИ! Печелят непомерно от повечето процентни пунктове разлика между депозити и кредити, печелят от плоския 10% данък печалба, и цялата тази СВРЪХпечалба си я ИЗНАСЯТ за "майките" си в чужбина!!!! Ако бяха български НЯМАШЕ да я изнасят! Това обяснява защо първото нещо, което Западът ни ОТКРАДНА, бяха банките! После започна да ни краде реалния сектор - всички "перли" от короната на българската индустрия отидоха в чужди собственици! И накрая, ни откраднаха най-ценното - ЧОВЕШКИЯ капитал! 2 млн. млади прави работливи българи и българки заминаха да правят БВП за чужди държави! Като измрат родителите им в България ще спрат да пращат по автобуси и по Western Union ежемесечните парични суми (долари и евро), благодарение на които България все още връзва платежния си баланс!

ПП: шефовете на онези дузина и половина банки, които бяха затворени през '96 (или пък '97-ма беше) по настояване на МВФ, баха разменили местата на втората и третата цифра във формулата! Събираха с примамливи лихви по депозитите парите на хората и си ги раздаваха на себе си БЕЗ ЛИХВА! И тогава като сега БНБ ги закриляше до момента, в който работата съвсем се размириса и МВФ трябваше да се намеси!!! Е тогава проф. Вълчев като lender of last resort безпроблемно рефинансираше въпросните банки, докато сега Искров не може да го върши, и затова предложи специален закон за КТБ, чрез който държавната хазна да рефинансира откраднатите от КТБ пари! Тогава на БНБ не й трябваха спец.закони - печаташе мангите, даваше ги на банкSTeрите, ръководещи въпросните банки, и развихряше инфлацията, която пък й помагаше да прикрива ролята си в целия този процес на флагрантно ограбване на българските спестявания! Затова аз, оттогава до ден-днешен, не отлагам потреблението си (т.е. не спестявам) и не слагам така отложеното си потребление в "българска" банка, каквито и примамливи да са лихвите й по депозитите! "Стига" ми, че ме ограбват чрез цените (ДДС-то) и другите косвени данъци и такси, защо и разни крадливи банкSTeри да ме крадат!
17 Септември 2014 11:48
По информация на агенцията искането за неговия арест е пристигнало в Белград в понеделник и тогава банкерът решил да се предаде. Все още не е ясно дали сръбската страна ще предаде Василев на българските власти. Решението трябва да се вземе от съд.

Ами сръбският съд е отсъдил, че Цветан Василев е "много по-опасен", отколкото смятат българските "власти", и затова го е пуснал срещу подписка. И като знам, как са си подготвили документите и доказателствата за екстрадиране, сръбските власти най-вероятно ще се изсмеят на съчиненията на българската прокуратура. Това беше неочакван ход от страна на Мустака, да се предаде в друга страна, където ще решава тамошният съд, а не нашите продажни твари.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД