Италия губи 91 милиарда евро всяка година от укриването на данъци, или около 6% от брутния вътрешен продукт на страната, заяви министърът на икономиката Пиер Карло Падоан, цитиран от агенциите. Данъчните измами се смятат за един от най-големите проблеми на третата по големина икономика в еврозоната. Министър Падоан обеща, че никога няма да използва данъчна амнистия, за да запълва дупки в бюджета, въпреки че в последните години страната е в рецесия и е принудена да предприема сериозни мерки за орязване на разходите си. Данъчната амнистия бе често използвана мярка в миналото, но не се смята за продуктивна в дългосрочен план, тъй като обезкуражава гражданите и компаниите да плащат данъци, защото си мислят, че все някога ще дойде поредното опрощаване на задълженията.
Министерството на икономиката публикува доклад, от който става ясно, че властите са постигнали успех в борбата с укриването на данъци в последните няколко години. Според данните в документа в периода между 2007 и 2012 г. укритите данъци са с 2.3% по-малко в сравнение с периода 2001-2006 г. Властите са провели над 713 000 проверки на самонаети лица и на различни по големина компании, като при 94.2% от случаите е било установено укриване на данъци под някаква форма.
Междувременно стана ясно, че по време на управлението на бившия премиер Силвио Берлускони италианското разузнаване е плащало на намиращи се в затвора мафиоти, за да получават информация. Тайната договорка бе разкрита от депутата Клаудио Фава, който е заместник-председател на парламентарната комисия за борба с мафията. Според него тя била описана в писмен протокол между несъществуващата вече Служба за информация и сигурност и Националната служба за управление на затворите и излязла наяве през юли, когато документът бил разсекретен по нареждане на премиера Матео Ренци. Договорката е действала от 2003 до 2007 г. Предстои да се разбере дали информацията, предоставена от мафиотите, е била полезна. Депутатът Фава изрази подозрения, че информацията може да е била използвана за осуетяване на разследвания за откриване на евентуални връзки между политици и мафията.
Демек, в Италия са победили окончателно демократичните ценности ?
Днес в Неапол хиляди на протест срещу мизерията и ареста на кмета на града , който като бивш прокурор разкри корупция в огромни размери.