Дългоочакваният закон срещу дискриминацията ще бъде приет от парламента през януари, съобщи зам.-шефът на групата на ДПС Лютви Местан вчера. Той съобщи новината в Момчилград пред възпоменателния митинг за жертвите на тоталитаризма и т. нар. възродителен процес.
"Миналата година на същия ден и на същия митинг ви обещах този закон. Тази година той е факт и ще бъде приет през следващата сесия на Народното събрание", каза депутатът.
Минути преди голямата петъчна молитва човекът на Ахмед Доган се обърна към мюсюлманите с уточнението, че бъдещият закон ще направи невъзможни рецидивите на насилието отпреди 18 години. "Днес не е достатъчно само да осъдим т. нар. възродителен процес, по-важно е как с политически действия и със законодателни инициативи ДПС ще предотврати повторенията на подобни актове", обясни Лютфи Местан.
По-късно той посочи, че най-хубавото на новия законопроект срещу дискриминацията бил фактът, че той не е внесен от парламентарната група на ДПС, макар да нямало нищо по-естествено от това. Далеч по-добре било, че автор и вносител на проект е Министерският съвет.
Местна съобщи, че има решение на правителството законопроектът да бъде предложен за приемане от парламента след ваканцията. "Има някои детайли за доуточняване и аз очаквам, след като той постъпи в деловодството на Народното събрание още през януари, да бъде един от приоритетите ни през зимната пленарна сесия", каза депутатът. Според човека на Доган законът срещу дискриминацията няма прецедент в правната практика у нас досега и точно фактът, че представлява нещо съвсем ново, е породил разгорещени спорове преди влизането му в пленарна зала.
В отговор на въпрос къде потъна делото за възродителния процес, Местан изрази недоволството на ДПС. "Естествено ние не сме очаровани от факта, че това дело е в задънена улица. Имаме уверенията на съответните правозащитни органи, че продължават да работят по него", каза той. Заместникът на Сокола призна, че не е наясно до какво ниво е стигнала работата по скандално забравеното дело. Той оставал с впечатлението, че вече са минати всички етапи, но делото непрекъснато се връщало на изходна позиция.
"Прякото участие на ДПС в управлението не го превръща в лост за влияние върху работата на съдебната система. А от друга страна, това е и недопустимо", каза депутатът. "В България правораздаването върви твърде бавно. А случаят с делото по "възродителния процес" е още едно доказателство, че забавеното правосъдие е отказ от правосъдие. Щом след 13 години на преход все още няма никакви практически резултати от това дело, да се надяваме, че няма да съм наивен оптимист", заяви той.
|
|