Коалицията между ГЕРБ и Реформаторския блок е под въпрос, докато не бъдат изгладени 10-те процента недоразумения. |
ГЕРБ прие априори единството на ПФ. Докато въпросителните за Реформаторския блок се оказаха от решаващо значение за изхода на преговорите. "От Патриотичния фронт изразиха сериозното си отношение към нас. Още в началото изяснихме характера на тяхната коалиция, начина, по който там вземат решенията. За нас това е гаранция за едно стабилно участие в евентуално бъдещо управление", коментира след срещата вчера Румяна Бъчварова. Тя обобщи, че ПФ ще подкрепи при гласуването председател на парламента, посочен от ГЕРБ, както и премиер. Двете партии са единодушни и по хоризонта на едно бъдещо правителство - за цял 4-годишен мандат.
Реформаторите и ГЕРБ ще направят втори опит за дясноцентристка коалиция след провала на преговорите в сряда. Всяка една от двете формации посочи различни причини за това. След взаимни нападки Бойко Борисов влезе в ролята на арбитър и даде втори тото шанс на реформаторите като ги покани на нова среща следващата седмица на ниво лидери. РБ пък наблегна на предварителното нежелание на ГЕРБ да управлява с блока, но прие поканата.
След рекордно дълго продължилите разговори двете страни обявиха, че имат няколко различия и 90% съвпадение във възгледите си. Въпреки това представителките на Борисов отказаха по-нататъшен диалог, докато реформаторите не дадат гаранции, че са стабилен и единен политически субект, на който може да разчита. "Не е ясно дали, ако утре се гласува решение на мнозинството, можем да разчитаме на всичките 23 депутати от блока", изведнъж се притесниха от ГЕРБ. Съмненията подкладе лидерът на НПСД Корман Исмаилов, който се обявил против участие на Патриотичния фронт в бъдеща обща коалиция заради националистическия характер на тази формация. След срещата Исмаилов настоя ГЕРБ да гарантира, че в бъдеще ще възпира опитите на фронта за етническо противопоставяне. Отговор така и не получи, а от позицията му видимо се разграничиха коалиционните му партньори от РБ като го зарязаха сам да отговаря на журналистите. Вчера Исмаилов потвърди пред "Сега", че няма да отстъпи от искането си и ако ГЕРБ не даде гаранции, той няма да е част от поддръжниците на кабинета. "Искат от мен да стана Ратко Младич", бе краткият коментар на Бойко Борисов по този повод.
Представителите на най-голямата партия обаче бяха най-скандализирани от платформата, с която РБ влезе на преговорите и в която се настоява за изолиране от властта на четири партии - БСП, ДПС, "Атака" и ББЦ. Според определението на реформаторите това са носителите на модела "Кой", за чието демонтиране РБ настояват. Ако към листата се добави и ПФ, на ГЕРБ бе оставена единствено възможността за съюз с АБВ. "За нас това е неприемливо", реагира Цецка Цачева.
Реформаторите настояха ГЕРБ публично да осъди модела "Пеевски", което хората на Борисов отказаха да направят, тъй като според тях този модел не може да се персонифицира, а е проблем на системата. "Те споменават сега един човек, утре друг. И ще направим списък от хора, които да бъдат низвергнати и унищожени? Това не е политически стил," посочи Румяна Бъчварова.
Крехкото примирие бе взривено вчера сутринта от нова порция остри реплики между ГЕРБ и РБ. "Отдавна е ясно, че ГЕРБ няма голямо желание да управлява с Реформаторския блок и би било честно да го заяви направо", коментира лидерът на ДСБ Радан Кънев, който не присъства на преговорите в сряда. Той упрекна отсрещната страна, че просто не желае да се бори с мафията и модела "Пеевски", затова търси претекст за прекратяване на разговорите.
Самият Борисов подхрани съмненията, че има намерение да се върне към старата формула за коалиция на малцинството. "Ще им дам възможност (на РБ) и ще направим още един кръг на преговори, но ако не настъпи промяна в поведението в посока на стабилност и отговорност, отиваме на избори! Другият вариант е да предложа в парламента правителство на ГЕРБ, пък който го подкрепи, подкрепи", обяви той пред "Преса". Засега безусловна подкрепа за такъв кабинет на малцинството даде само ДПС.
----------НЕЯСНОТИ
На фона на цялата тази разправия и ГЕРБ, и РБ потвърдиха, че по съществените въпроси на управлението нямат особени различия. Не стана ясно обаче какво точно смятат да правят с КТБ, с актуализацията на бюджета, с реформата в съдебната система, въпреки обещаната "пълна прозрачност". Не се разбра и дали има пълно припокриване на позициите по искането на РБ за преразглеждане на отношенията с Русия. По въпроса за актуализацията на бюджета и двете страни смятат, че трябва да се направи, но реформаторите не приемат безусловно предложението на служебния кабинет за увеличаване на дефицита с 4% и нов дълг от 4.5 млрд. лв. Разминаване има и по съдебната реформа, за която РБ най-силно настоява. От ГЕРБ твърдят, че тя предвижда прехвърлянето на прокуратурата към изпълнителната власт, от РБ отричат. Борисов вече обяви, че реформа по модела "Филчев" от времето на Иван Костов няма да прави.
В понеделник Борисов свика на съвещание целия актив на ГЕРБ - ръководство, депутати, евродепутати, кметове и местни председатели, за да ги информира за хода на преговорите и да ги пита как да продължат нататък.