:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 207
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Дългът на държавата към строителите достигна 1 млрд. лв.

90% от фирмите са свили дейността си, 15% от малките компании направо са я замразили
СНИМКИ: СЕГА
Иван Бойков
Всяка втора фирма в строителния сектор има просрочено задължение към друга. Близо 70% от сделките се плащат със закъснение, има сериозно увеличение и в срока на разплащанията. Това са последните данни от наблюденията на Камарата на строителите в България (КСБ) за деветмесечието, изнесени вчера.

Браншът е разочарован от празните обещания на политиците и от лошото управление на еврофондовете. Заради корупция и бюрокрация в обществените поръчки две от европрограмите - "Околна среда" и "Регионално развитие", са блокирани. По оперативни програми се изпълняват дейности за 1.429 млрд., а от бюджета - за 900 млн. лева.

"През август неплатените пари към строителите бяха 1 млрд. евро. После бюджетът преведе по екологични и регионални проекти съответно 244 млн. и 70 млн. лв., но въпреки тази глътка въздух за последните два месеца, през които фирмите работят, отново са натрупани към 1 млрд. лева задължения към бранша", обясни изпълнителният директор на камарата инж. Иван Бойков. Вицепремиерът Екатерина Захариева обяви вчера, че се надява до края на месеца да бъдат възстановени плащанията по двете програми.

90% от строителите отчитат сериозно намаление на оборотите, а над 15% от малките фирми са замразили дейността си. В момента в професионалния регистър има 4202 предприятия. Новите попълнения са малко, а през 2013 г. са отписани близо 500. Много от тях пак работят, но вече в сивия сектор.

Камарата вчера лансира авангардно решение на проблема с отчужденията, които блокират пътни проекти и създават риск от загуба на средства. "Ще предложим процедурите с отчужденията да преминат от държавата към изпълнителя. Строителят най-добре познава ситуацията на трасето и може да отчуждава последователно с напредването на строежа", каза инж. Светослав Глосов, председател на КСБ. От камарата намекнаха, че и сега строител се заел с отчужденията, за да върви голям обект.

В момента не може да бъде получено строително разрешение например за една магистрала, ако не е приключило отчуждението на терените. По тази причина е блокиран проектът за северната скоростна тангента на София.

Според камарата трябва да има и регистър с цените на вече извършени сделки и отчуждения за всеки район на страната. Друга препоръка е цените на имотите да се определят от административния съд, а не от оценители на възложителя, които обичайно се обжалват и тогава отиват на съд.



ПАЗАР

Строителният пазар е разпределен равномерно - 83% от обществените поръчки се изпълняват от малки и средни фирми, останалите 17% са в дейностите на гигантите. На голям обект подизпълнителите достигат до 50, дори 70 фирми, сред които и доставчици. При оборотите обаче данните сочат, че при сключени 18 474 договора за 9 месеца на стойност над 2.3 млрд. лева големите държат над 31%.

 За големи обекти все по-често ще се обединяват няколко строителни фирми.
7
3630
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
16 Октомври 2014 19:28
Къде е клиринговата къща?

Ще предложим процедурите с отчужденията да преминат от държавата към изпълнителя.
Всеки да си знае работата, отчуждаването е работа на държавата. Не искам пътища по 50-100 милиона километъра.
16 Октомври 2014 20:09
Да видим как се правят дефицити и дълговe с крехко мнозинство и настръхнали избиратели...

За коалициите Натисни тук
16 Октомври 2014 21:21
***
16 Октомври 2014 21:32
Орешарски знае как да "съживи" икономиката, дааа....
16 Октомври 2014 22:13
пазара се е свил и никои не купува нови жилища защото е по добре под наем с голяма спестителна сметка отколкото да дьлжиш пари за апартамент в които не познаваш сьседите и се набутваш в етажна собственост
под наем си избираш според местоработата и транспортните комуникации и не носиш никаква отговорност за имота
17 Октомври 2014 05:49
ГЕРБ се връщат и ще ви осигурят пак работа и печалби за сметка на бюджета и еврофондовете, ако дадат. Този път ще санираме сградите? Велико!!!!!!!! Спрете да ревете, че не са ви платили! Държавата пари няма за нищо, а вие чакате постоянно да ви храни. Откъде да ги вземе тези 1 милиард, а? Всички са се наредили на опашка с паничката пред нея и чакате подаръци. Къде е онзи бизнес, който работи самостоятелно, печели и внася данъци?????????? Ако имаше такъв, в държавата щеше да има пари. Сигурно щеше да има и за пътища, и за други обекти. Но сега ще чакаме подаяния от ЕС, ще вземаме кредити, за да осигурим печалбите на строителите. За сметка за всички други. Защото от строителтвото най-лесно се краде и всички дават комисионни на кметове и министри.
17 Октомври 2014 09:32
От една страна, този дълг, ако е вярна сумата, опровергава и обезличава всякакви хвалби към правителството на Орешарски от сорта на как върнало ДДСто.
Тепърва и още подобни изненадки предстоят.
От друг аспект, толкова ли са зависими строителните фирми от държавата като клиент и възложител и нормално ли е това?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД