:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,819
Активни 779
Страници 28,384
За един ден 1,302,066

Плоският данък може да е първото изпитание за кабинета

Вицепремиерът Ивайло Калфин заяви, че АБВ ще подкрепи БСП за отмяната на 10-процентния налог
Снимка: Борислав Николов
Левият вицепремиер в кабинета Борисов ще търси широк консенсус за пенсионната реформа.
Плоският данък може да е сред първите изпитания на новото правителство. Социалният вицепремиер и министър на труда Ивайло Калфин обяви, че АБВ ще подкрепи БСП за отмяната на 10-процентното облагане на всички доходи, защото това присъства и в програмата на хората на Георги Първанов. Левицата вече внесе такъв законопроект и ако се стигне до гласуването му, това ще е първата разделителна линия в коалицията 2+2. Реформаторите са против промени, но Патриотичният фронт иска плосък данък за фирмите и прогресивно облагане за гражданите. В парламента "Атака" и ББЦ също са за отмяната на плоския данък, а ДПС иска плоският данък да остане. Дори и с гласовете на АБВ обаче силите са така разпределени, че ГЕРБ, Реформаторите и ДПС могат да удържат статуквото.

Пенсионната реформа е другото предизвикателство пред кабинета на Борисов, което се очертава да раздели ГЕРБ и Реформаторите от левия им вицепремиер. По-специално става дума за увеличаването на възрастта за третата най-масова категория труд. Калфин все по-ясно намеква, че ще иска още една година замразяване на цялата пенсионна реформа. Според действащото законодателство, прието от предишното управление на ГЕРБ и замразено от БСП за тази година, от 1 януари 2015 г. възрастта и стажът трябва да се увеличат с по 4 месеца за трета категория труд.

"Възрастта за трета категория е добър пример как не се прави пенсионна реформа. Възрастта беше наложена от ГЕРБ, следващото правителство замрази за известно време увеличаването й... Щом всяко следващо правителство започва наново да променя правилата, значи тя не е добре направена", обяснява пред "24 часа" Калфин. Той вече заяви, че иска да постигне широк обществен консенсус как трябва да продължи цялостната пенсионна реформа. За условията за пенсиониране на работещите тежък труд - първа и втора категория труд - има съгласие да бъдат замразени сред институциите и депутатите. Това означава, че миньорите, пилотите и др. ще продължат да получават ранните си пенсии само от НОИ, а възрастта им няма да расте, както е заложено сега, с шест месеца от 1 януари.

Разлом се очертава и по въпроса за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции - договорът за свободна търговия между ЕС и САЩ, който се подготвя в момента. Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин смята, че в сегашния му вид споразумението не би било полезно нито за Европа, нито за България и ще навреди на слабите икономики като българската. Външният министър Даниел Митов обаче е безусловен поддръжник на договора.

ИДЕНТИЧНОСТ

"Дясно правителство - даже участниците в кабинета вече не го наричат така, така го наричат само журналистите", коментира пред бТВ Ивайло Калфин на въпроса за това, че е единственият ляв министър в десния кабинет.
84
6242
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
84
 Видими 
10 Ноември 2014 20:11
Плоски данъци за плоски мозъци.

Ето едно предложение:

Пенсионери и работещи студенти се освобождават от данъци.

Останалите с прогресивно облагане при доход повече от 800 - 1000лв към днешна дата.

Даренията се приспадат от данъка в отношение 2:1

Даренята за политически партии не се приспадат от данъците.

Това като начало. Може да се допълни и уточни.
10 Ноември 2014 20:23
приходите от ДОД в бюджета са 7 ПЪТИ по малко от тези от ДДС и акцизи!
пипането на плоския данък е неразумно нещо - преди да са заработили добре другите обществени системи + правораздавателната, та хората да не предпочитат си крият доходите... а който има големи доходи - ще намери начин да ги скрие - просто има мотив за това - да не плаща ДВА пъти

тая карта дали случайно се е получила ?

+
Крива на Лафер
10 Ноември 2014 20:35
"ГЕРБ, Реформаторите и ДПС могат да удържат статуквото."


Ами да опитат - колко им е ...
10 Ноември 2014 20:36
Много да внимават с премахване на плоския данък. Веднага ускорявам изчезването ни през Терминал 2. Аман от сбъркани мозъци в тази държава
10 Ноември 2014 20:46
Knight Лонгин, Slava, !

Проблемът на България не е бюджетния дефицит. Проблемът е демографската картина и как се разходват социалните плащания. В момента държавата отглежда данъкоядци, т.е. няма никакъв контрол как отглеждат децата си онези, които взимат социални помощи. А е очевадно, че децата им са в рискова среда. И би следвало разните агенции за защита на децата и прочие да прилагат реален и стриктен контрол дали тези деца посещават училище, дали са облечени адекватно, дали се учат адекватно. И ако това не е така (а то не е, след като деца, които би следвало да са в училище, ровят в кофите) същите да бъдат давани за отглеждане, заедно с полагащите се за тях социални помощи. За такива деца на конкурентен принцип трябва да се борят детски домове, и другите форми за отглеждане на изоставени деца (SOS-селища и т.н.).

Друг проблем са задръстванията в големите градове. Трябва да се вдигне акциза на горивата (може и друг, но наистина работещ метод за оскъпяване на ползване на личните автомобили) и средствата да се използват за драстично подобряване на градския транспорт.
10 Ноември 2014 20:51
силите са така разпределени, че ГЕРБ, Реформаторите и ДПС могат да удържат статуквото

Так держать! Молодцы!


ПП Не съм за отмяна на плоския данък. Нищо че съм "камунез".
10 Ноември 2014 20:55
Че има много сбъркани мозъци в БГ, в това едва ли някой се съмнява, само че сбърканите най- често си мислят че не са, досущ като тези с манията за величие в психодиспансерите. А иначе в Европа, че и в Канада например данъкът е прогресивен и умните и красивите, които гледат към терминалите ще попаднат точно на жестокия прогресивен данък, който накара големите монополи да се спотайват в офшорните зони, пък другите да се сгушват на по- топли места, като у нас. Ниските доходи не само че са освободени от преки данъци, държавата ги стимулира с допълнителни бонуси, за да не изпадат в редовете на социалните помощи. Светът ще свърши глупаците никога. Един мой стар познат твърдеше, че повечето хора мислели с дебелото си черво, може пък да е бил прав.
10 Ноември 2014 20:56
Друг проблем са задръстванията в големите градове. Трябва да се вдигне акциза на горивата (може и друг, но наистина работещ метод за оскъпяване на ползване на личните автомобили) и средствата да се използват за драстично подобряване на градския транспорт.

Ти луд ли си, момко?
1. Какви "задръствания" в "големите градове"? Ти истински задръствания някога виждал ли си? Дори една София не може да се доближи до понятието "трафик със задръствания", какво остава за паланки от ранга на Варна надолу, където има два прозореца от по 15 минути през деня, в които ти се налага да изчакаш два пъти на един и същ светофар?
2. Подобряването на градския транспорт и на условията за неговото движение не се прави с увеличен акциз на горивата, а по хиляди други начини, които не натоварват излишно не само джоба на данъкоплатеца, но и икономиката като цяло.

Хайде малко да мислим с междуушията си ...
10 Ноември 2014 21:00
приходите от ДОД в бюджета са 7 ПЪТИ по малко от тези от ДДС и акцизи!
Значи, "пипането" на ДОД няма да се отрази съществено на приходната част. Въпросът "Как?" обаче остава.
тая карта дали случайно се е получила ?
Не е случайно - картата в зелено се е получила от слабо управление и липсата на държавническо мислене. Гледай "сивата част"! Все пак там са "демократичните ценности". Или ще ги отписваме!?
Крива на Лафер
Умозрението на Демокрит (че има една най-малка частица, която е неделима, респективно най-малък доход, който не подлежи на облагане) е по-рационално от умозрението на Лафер. Отделно, че умозрението на Лафер в граничните си стойности (С увеличението на данъчната тежест, приходите на държавата ще растат, но само до една определена точка. След тази точка допълнителното повишаване на данъчната ставка води до намаление на приходите и при данъчна ставка от 100% данъчните приходи са нулеви) - под 10% и при 100% е невярно. Просто има една минимална ставка на данъчна тежест, под която разходите по обслужването на данъка стават съизмерими със самия данък (банковата таксо по превода - 4.50 лв. е по-висока от държимия данък, например от месечен наем от 500 лв.). Приходите на държавата растат в зависимост от отчетността (правни норми, контрол и "обратна връзка" ), а не от размера на данъка. Все пак приходите от социални осигуровки към НОИ, общо към 22% са два пъти и половина повече в сравнение с приходите от ДОД 10% (влючително доходи от нетрудово възнаграждение).
При 100%, робски или крепостен труд, винаги има приходи за "господаря", ако ще и робите/крепостните селяни да измират.
Ако с такива детски умозрения ще се правят реформи в икономиката, то просто няма да имаме икономика както и сега.
Останалите с прогресивно облагане при доход повече от 800 - 1000лв към днешна дата
Пенсионно-осигурителната и здравно-осигурителната вноски на какъв доход ще се изчисляват или как ще се определя размера им? Защото при доход 1000 лв., се дължат 155 лв. пенсионна, 80 лв. здравна, общо 300 лв, а ДОД е по-малко от 88 лв.
10 Ноември 2014 21:07
Спартак
10 Ноември 2014 20:55
Там, където ще отидем, няма да работим, а ще живеем. ОставИ Канада, САЩ и пр. Тук данъците отиват за хронично болни от мързел наглеци. До гуша ми е дошло да бачкам за лапачи, а животът си минава... И аз и мъжът ми не сме скрили 1 ст. доходи, откакто има осигуряване - плащаме на макс. Колкото пъти сме минали прага на болница, толкова пъти не дебелото ми черво, а портмонето ми се оказва най - важно. Таван на пенсиите има ли в държавите, които ми буташ в очите? И последно - една чистачка на входове, без никакво образование си докарва 1 000 лв. без да се напъва, без да плаща данъци и дава на НЗОК 16 или 17 лв. на месец.
10 Ноември 2014 21:31
Таван на пенсиите има ли в държавите, които ми буташ в очите?
Във всички държави има - не повече от това, което е внесено, от приноса.
Как се смята приноса, това вече е друг въпрос.
10 Ноември 2014 21:36
Там, където ще отидем, няма да работим, а ще живеем



Който не работи, не трябва да яде!
(Симеон Денчев Дянков по повод пенсионната реформа в частен разговор с Джиджи)
10 Ноември 2014 21:43
Предводител на команчите
10 Ное 2014 21:36
Дянков е имал предвид тези, за които ние цял живот работим, нямат ден трудов стаж, стотинка данъци не са платили и само искат и искат. Какво са дали на държавата, че са на първа линия на искащите?
10 Ноември 2014 21:44
същите да бъдат давани за отглеждане, заедно с полагащите се за тях социални помощи.
Мислех, че можеш да смяташ . Издръжката на дете в дом за социални грижи излиза месечно на 350 лв. на държавата. Социалните помощи, които държавата дава месечно са под 200 лв. за дете: детска надбавка максимум 60 лв.; субсидия за образование/детска градина - макс. 120 лв.; карта/намаление за транспорт - около 25 лв.
И тия агенции да не би да работят без пари или за жълти стотинки!? А тях кой ще ги контролира!?
Затова е "измислена една най-малка клетка", семейството (някъде има и по-големи, колективни схеми на взаимопомощ/осигуряване/обучение), откъдето да се изгражда обществото - възпитание, морал, традиции, отчетност.
10 Ноември 2014 21:45
Дянков е имал предвид тези, за които ние цял живот работим, нямат ден трудов стаж, стотинка данъци не са платили и само искат и искат.

Тцъ, драга. У голема грешка си, шъ знайш.
Дянков имаше предвид тези, дето цял живот са работели и сега вместо да легнат и кротко да умрат, искат да продължат да живеят, че и пари да цицат.
10 Ноември 2014 21:53
Данъкът трябва да е плосък, а ДДС-то да е диференцирано.

За лекарства, учебници и стоки от първа необходимост и основни детски стоки да е 0%

За лустросани стоки, джипове, стоки за парвенютата може и 100%!

А за перверзии и секс-стоки всичко над 100% е малко!
10 Ноември 2014 22:01
Друг проблем са задръстванията в големите градове. Трябва да се вдигне акциза на горивата
Искаш да вдигнеш цените на стоките!? Защото 80% от горивата отиват за стопанска дейност (превоз на стоки, обработка на земя, добив на полезни изкопаеми). Не е ли по-разумно да се вдигне пътния общински данък? Пък и общината ще ги харчи за инфраструктурата - тротоари за пешеходци; неравности (издатини и дупки) по булевардите, парко-места по булеварди и кръстовища... Напр., минимум една МРЗ годишно или по-просто, колкото са конските сили, умножено по 12 (месеца), толкова лева. Нема "остаряване", нема изгъзици (катализатори, сертификати от сульо и пульо и др. врътки за избягване на облагането). За да няма объркали се. Не може някакъв частен субект (гражданска застраховка и каско) да взема повече от държавата! Нито е строил магистрали, нито е планирал градска инфраструктура, нито се занимава с регулация на движение, отчет на МПС и пешеходци, отпатъци, разрешителни за ремонтни и др. дейности и табели (за г-н Mitev )
10 Ноември 2014 22:07
Доходите не са само в пари - от заплати и хонорари. Най-големите доходи са в натура и се облагат символично/доходи от сгради/, а други изобщо не се облагат/доходи от земеделски земи/.

Първо изравнете облагането при различните видове доход. Пък след това вдигайте ставката.

Щото в момента бедните на собственост, но работещи плащат повече данъци, от богатите на собственост, но мързелуващи.

Имаше някъде една оценка на цената на имотите в България - 200 милиарда. По принцип всеки имот създава пасивен доход/без човекът да работи в имота си, за да изкара дохода/ от 5-10% на година: това са 10-20 милиарда доходи в натура.. в момента почти необлагаеми. И заради това, много често собствениците изобщо не ги забелязват тия доходи и ги хвърлят на вятъра. Примери? Рушаща се фабрика, изоставена сграда, изоставени земи - доходи за хиляди, милиони, милиарди се хвърлят на вятъра. На пъпа на София има хиляди такива сгради.... само мястото струва милиони.. но доходът се хвърля с години на вятъра.

Ненапразно едно време данъците са били в натура. В момента един собственик на 1000 декара земя не плаща данък земеделска земя. Не плаща и върху доходите от нея. Ако има 1 милион - също. А всъщност сметката е много проста - пасивният доход от земята може да се изчисли приблизително като 1/10 от пазарната цена на земята. Е в момента заради това богатите стават много по-богати, защото не плащат данък върху тези огромни доходи. Същото се отнася и за сградите даже. Собственик живее в имот с месечен наем от 1000 лева. Друг човек който няма такъв имот, трябва да го наеме и реално ще трябва да има допълнителен доход от 1000 лева, на които да е платил данъка от 10% в момента. Значи има огромна неравнопоставеност между собственици и хора които нямат собственост. Всичко е в полза на имащите собственост. Те плащат многократно по-малко данък за доходите си.

Проблемът е, че в България, се правят не правилните неща, а тези които иска мнозинството. Само, че в момента мнозинството е меко казано цоциалисти. Иска само да цоца и нищо да не дава на държавата.

В случая - работещите за 2000 лева се обявяват за върли богаташи, нищо, че може да нямат собственост. Ако им се сложи и прогресивен данък.. познайте къде ще ги намерите - в чужбина. В същото време хора със собственост за стотици хиляди, но с малки или никакви парични доходи - се обявяват за бедни. Това само измислен икономист може да приеме за вярно.

Моите уважения към Калфин, ама да каже в коя друга държава в Европа данък имоти е толкова символичен, че и даже липсва. Колко процента се получава от пазарната цена там един такъв данък?

Че и то всичко е навързано.. символичен данък сгради. липса на данък за земеделските земи .. всичко това води до мизерни улици, разпадащи се села.. и в същото време скъпи за нашите доходи имоти. Казано по друг начин - до мизерия.

Сложете и прогресивен данък и направо мизерията ще цъфне и върже.

--
Блог
10 Ноември 2014 22:10
Пропорционалният (плосък) данък ако се пипне, постъпленията в държавната хазна ще намалеят.
Нещо подобно се случи с постъпленията от акцизи, които Бойко увеличи пре предишното си властвуване.
.
Правилно е да се премахнат всички детски и социални надбавки, а вместо тях да се въведе регресивно подоходно осигуряване за семействата с деца.
.
Ако семейство с двама работещи родители има едно дете - от 42% данък осигуровка (пенсионна, здравна, безработица и т.н) плаща 30%.
С две деца плащат 15% и с 30 деца - 10%.
.
Логиката е, че който има деца вече се е осигурил. Който няма - да осиновява или да плаща.
.
Освен това, на служителките в детеродна възраст в държана администрация с над 2 години трудов стажа да се даде 10 хил. лева еднократна помощ при раждане на първо дете и 20 хиляди при второ, при условие, че няма да работят в държавната администрация поне 3 години на дете,
Ефектът е двоен - 1. по-малко административни пречки за стопанските субекти и гражданите и 2. смекчаване на демографската катастрофа.
10 Ноември 2014 22:12
пипането на плоския данък е неразумно нещо
А прехвърлянето на цялата данъчна тежест върху българите чрез едни от най-високите косвени данъци в Европа разумно ли е?

За чуждестранните "инвеститори" може би, но за обикновените българи - не е.
По-добре чуждите банки да платят 15% корпоративен данък и ДДС за лекарствата, учебниците и храните да стане 5%, отколкото обратното.

10 Ноември 2014 22:14
Трябва да се вдигне акциза на горивата


Трябва да вземеш нещо тежко и евтино и да го изпуснеш връз главата си.

*

Няма какво да се дискутира плоският данък, взема се европейска държава със сходни демографски параметри и се въвеждат техните правила. Но още по-важно е да се промени ДДС за хазарта и туризма в посока изравняване с ДДС за книги, стоки от първа необходимост и всичко останало.
10 Ноември 2014 22:14
За лекарства, учебници и стоки от първа необходимост и основни детски стоки да е 0%
До тук, Дянков успя да "върже кабелчето" на бензиностанциите до НАП (60 млн. лв. в повече приходи дойдоха при "връзването" ). Какво праим с детски сандали/чехли номер 43 или 47 (акселерация да му се не види! )? Какво правим с учебници "Как да отслабна" от дванадесет листчета, притурени върху голям календар с някоя цоцоланеста звезда? Как ще броим лекарствата от гинко билоба, през козметиката за акне и слънцезащитния крем до "силикона" за разкрасяване, опс за третиране на депресия у някои индивиди?
10 Ноември 2014 22:25
Нещо подобно се случи с постъпленията от акцизи, които Бойко увеличи пре предишното си властвуване
Тогава имаше ръст на кантрабанда от цигари. Промяната на ДОД може да повлияе, ама слабо, дори никак, на "контрабадния" внос или износ на работна ръка (Станишев тъкмо тури плоския данък и "внесените" от Масларова филипинки избегаха от "добрите" бизнес условия у нас). Иначе наеми, ренти, лихви и др. "капиталови" плащания няма как да бъдат пренесени през границата, ако не е банка или "първокласен инвеститор".
10 Ноември 2014 22:28
Какво праим с детски сандали/чехли номер 43 или 47 (акселерация да му се не види! )? Какво правим с учебници "Как да отслабна" от дванадесет листчета, притурени върху голям календар с някоя цоцоланеста звезда?
Пазар, бе, Аполитичен - НАП обявява тендер за тайни клиенти, и кой колкото си заработи от съставените актове за "детски" чехли и "еротични" учебници.
Даже концесийка може да продаде държавата...
10 Ноември 2014 22:31
Всъщност бих искал да помоля г-н Калфин и г-н Първанов да кажат горе долу за каква сума имат имоти. И какви данъци плащат за тях? В другите европейски държави, колко биха платили? Обложени ли са справедливо според тях натуралните доходи от тези им имоти? Какво могат да ремонтират общините с тези данъци? Ще има ли само за метене пред имотите им/не говоря за събиране на сметта, то е отделно/? А за поддържане на инфраструктурата около имотите им? Или то инфраструктурата другите данъкоплатци с големите заплати и без имоти да я плащат?
10 Ноември 2014 22:44
Щом в Матушката има плосък данък и у назе требе да бъде същото...
10 Ноември 2014 23:06
Даже концесийка може да продаде държавата...
Аха, после рИване къде отиват златните ни залежи ... като в Челопеч.
Всъщност там, където има диференциран ДДС, са "концесионирали" платежната система - 90% и повече от разплащанията са по електронен път (банкови карти, платежни и т.н. до електронно отчитане на продажбите в реално време и въздействие на рекламата). С оглед на финансовата криза, не съм убеден, че това е "правилния път" (кредитните карти са също един вид "лоши це-це-де-та" при капиталова адекватност на банките под 100%). Но като гледам "технологичната култура" на майка ми и нейното поколение, би било по-добре тия новости да ги планираме за след десет години (шведите имат идея за "електронни пари" ). Дотогава е хубаво всеки да знае кога и каква пенсия ще получава и колко ще му струва лечението, ако не се грижи за здравето си (поне да не се напъва да ражда във вековна възраст). Не може всяка година "спешни мерки", "премиер-спасител" и всеки път бюджетът (излишък/дефицит) да е неизвестен. Щото на следващата пак ще има рИване и "спешни мерки".
10 Ноември 2014 23:10
По кривата на Лафер ние сме в началото на лявата част.
Като стигнем средата, може и да заприличаме на нормална държава.
Всички читави държави по света има прогресивна данъчна скала, с висок необлагаем минимум.
10 Ноември 2014 23:19
Калфин обяви, че АБВ ще подкрепи БСП за отмяната на 10-процентното облагане на всички доходи

И аз подкрепям отмяна на облагането :-)
Лаф да става, като оставим настрана наложилата се практика, каква е причината да се облагат доходите? Мога да приема, че държавата помага да се пази собствеността (местните данъци), гарантира търговските сделки (ДДС) и строи пътища (акциз върху горивата), но какво общо има с доходите?
10 Ноември 2014 23:22
Обложени ли са справедливо според тях натуралните доходи
"Натуралният доход" не се облага, само се консумира. Когато тръгнеш да го продаваш, тогава му се турга ДДС. Пък ако спечелиш и ДОД.
В другите европейски държави, колко биха платили?
Всяка държава, дори всяка провинция има различни приоритети. Общата политика е нисък годишен имотен данък; данъчни отстъпки при придобиване на семейно жилище, високи наследствени данъци и високи такси при сделки с имоти.
Разбирам, че ти е криво, но теоретично у нас за всеки имот трябва да е платено ДДС-то и 2% местен данък. При 22% облагане в началото, не е оправдан годишен данък повече от 8 промила (за сто години, амортизационния срок, с данъците се плаща за втори път имота). Проблемът у нас е, че общината вместо да подобрява селищната инфраструктура, на практика я влошава ... с цел да спечели от поредния инвеститор, който ще задръсти градската среда. Пример са последните наводнения, дори и в София.
10 Ноември 2014 23:39
И аз подкрепям отмяна на облагането :-)
Лаф да става, като оставим настрана наложилата се практика, каква е причината да се облагат доходите? Мога да приема, че държавата помага да се пази собствеността (местните данъци), гарантира търговските сделки (ДДС) и строи пътища (акциз върху горивата), но какво общо има с доходите?



Това иди да го обясниш на американците, французите, германците, швейцарците, австралийците, канадците, норвежците, шведите и въобще всички читави държави по вета, които събират прогресивен подоходен данък.
10 Ноември 2014 23:43
с висок необлагаем минимум.
Това сигурно за да може да се плащат социалните осигуровки , които също са високи.
но какво общо има с доходите?
Има няколко логики:
- пазарната: хората с високи доходи в по-голяма степен се възползват от държавните инфраструктури (администрация, пътища, сигурност) за да реализират въпросния висок дохода. "Възползването" не е пропорционално на дохода и трудно може да се измери. Напр., работник с МРЗ, веднъж в годината пътува с влак, да кажем, до морето. Друг, с прилични доходи (Любо Киров) бичи БМВ-то по два пъти на месец до морето. Кой какъв принос трябва да има за магистралите? Могат ли 10000 "БМВ"-та с 63 лв. винетка да поддържат магистрала "Тракия"!?
- социалната: голямата разлика в доходите отчуждава нископлатените слоеве от обществото. Чувството за пренебрегнатост/отчужденост/нищожие ражда престъпни намерения, които се материализират в "свободно отчуждаване" на чужда собственост. Високите данъци един път осигуряват средства за охрана на собствеността (по-скъпата), втори път правят собствеността да не е чак толкова скъпа (охраната на много скъпата струва още по-скъпо - последен пример КТБ ).
- държавна политика: доколкото приходите от ДОД не са "животоспасяващи" за държавата, чрез данъчни преференции (по-ниско облагане) държавата може да стимулира раждаемостта; стандарта на живот на семействата; образованието; ... или инвалидността както е у нас. За 15 г. броят на инвалидите е утроен, а броят на инвалидните пенсии е учетворен. Обаче колкото повече инвалиди, толкова по-малко приходи във всички приходни системи на държавата (печелят само някои фармацевтични и търговско медицински дружества).
11 Ноември 2014 00:27
Eх, драги ми смехурко, как да го наречем «министро» на Външната работа, на двадесет-и-кусур-си-години, довчерашен аномимъс, стажувал в БГ и специализирал в NDI? И безусловно подкрепящ договор за партньорство, до който дори достъп няма? Самозванец, лекенце, ла*ненце, или просто трите вкупом?!? Take a wild damn guess...
11 Ноември 2014 02:14
Плоският данък се прилага на национално ниво в ограничен брой страни, като по света е по-разпространен прогресивният данък върху доходите, при който гражданите или компаниите с по-висок доход плащат по-висока данъчна ставка от тези с по-нисък доход.
11 Ноември 2014 02:24
Плоският данък може и трябва да бъде отменен, когато сме си оправили бакиите, които са пречка за развитие на бизнеса: съдебна и административна среда, инфраструктура, човешки ресурс, корупция. Към момента предложение за прогресивен данък е обикновен популизъм и има за цел да обслужи партийни цели на БСП.
11 Ноември 2014 02:38

Страна Година на въвеждане Данъчна ставка

Естония 1994 22%
Латвия 1995 25%
Литва 1996 27%
Русия 2001 13%
Сърбия 2003 14%
Словакия 2004 19%
Украйна 2004 15%
Румъния 2005 16%
Грузия 2005 12%
Исландия 2007 35,7%
Монголия 2007 10%
Киргизстан 2007 10%
Македония 2007 12%
Черна гора 2007 15%
България 2008 10%
11 Ноември 2014 03:43
Това иди да го обясниш на американците, французите, германците, швейцарците, австралийците, канадците, норвежците, шведите и въобще всички читави държави по света, които събират прогресивен подоходен данък.

popangelov, какво да им го обяснявам, те достатъчно си се обясняват вътрешно помежду си. Противници на прогресивния подоходен данък има навсякъде по света (тук ще си спестя изреждането, за да не излезе, че се фукам колко много държави знам:-) Въпреки това, пределно ясно е защо прогресивният подоходен данък винаги побеждава плоския, когато въпросът се решава демократично и всеки си гони интереса. Просто доходите във всяко общество са разпределени асиметрично и медианата е по-ниска от средното (примерно ако ти, аз и "Хампарцумян" сме общество от трима и с вишегласие решаваме колко да е прогресивен подоходният данък в нашето общество, отсега мога да кажа кой единствен ще се окаже над необлагаемия минимум). Отделно може да се разсъждава, че "прогресивността" е един вид засилено облагане на излишъка (примерно за случая на подоходния данък това е повишено облагане на спестяването спрямо консумацията). Но моят въпрос не беше за "прогресивността", тъй като нея практически може да я има при всички преки данъци, а за следното:
1) държавата облага дохода при положение, че няма абсолютно никакъв принос в създаването му (за по-сигурно да кажем, че е доход от чужбина).
2) облагането на дохода е на практика данък върху оборота, както се илюстрира от сравнението на двата сценария по-долу (важи не само в България):
1-ви: лицето Л1 притежава жилище Ж1, а лицето Л2 притежава жилище Ж2 (идентично с Ж1), като всеки обитава собственото си жилище; при това положение облагаемият доход за всеки от тях е нула
2-ри: същият, само че всеки обитава жилището на другия срещу годишен наем от Х лева; при това положение облагаемият доход за всеки от тях е Х лева
(единствената съществена разлика между двата сценария по-горе е в това, че при вторият се дължат данъци; с данъка върху печалбата, собствеността, ДДС и всички останали данъци такъв пример няма как да се конструира).
3) наличието на доход се контролира по-трудно от наличието на собственост (особено недвижимата, в която всъщност са парите).
11 Ноември 2014 04:01
К`ви данъци, к`ви 5 лева! Я вижте тук:

Броят на работещите българи намаля до 2,25 млн.

През третото тримесечие на 2014 г. средната заплата e 809 лева и намалява спрямо второто тримесечие с 1.

И от тез две милиона поне половината са държавна и общинска хранилка.
Данъци ли?!
Че то работещи не останаха.
11 Ноември 2014 04:40
Поглеждали ли сте предложението на БСП, което Калфин смята да подкрепи?
То на практика е намаляване на данъците за всички с доходи под 2280 лв. При числото 2280 лева се получава облагане, каквото има и в момента. От тази сума нагоре, се плаща повече.
Тези, отгоре, които казват, че ще се ориентират към Терминалите, на предполагам Летище София, ами... изглежда изкарват повече от тези пари. Ако не изкарват... ми... да вземат да хванат калкулатора вместо сакчето. Пък може и да не им харесва, че предлагат да им намалят данъците :-) Специално в този случай не е нужно човек да е счетоводител, за да провери дали ще е на сметка
11 Ноември 2014 04:49
намаляване на данъците за всички с доходи под 2280 лв


Езерния Тодор,
Че то при такива доходи, данъците върху които щели били и да намалеят, просто няма да си жив.
Аре стига! Необлагаемият минимум трябва да е над 800 лв. на месец, та поне тоя милион работещи, дето сме останали да плащаме данъци и осигуровки като попове, да не измре в близката година, за да има кой да издържа управляващи, депутати, администрации и вся остальная...

"Държава" с цени по-високи от онези във Франция и Германия, а заплати - като в Руанда, че щели били и да намалят облагането на тези заплати с данъци, ама ще увеличат облагането им с космически цени на тока и водата. И това - за няма и милион и половина работещи. Аре баста!
11 Ноември 2014 05:35
Ако плащаме повече данъци, те ще имат повече пари за крадене. Не си мислете, че като се платят повече пари от нас, те ще направят нещо повече. НЕ - ЩЕ ИМАТ повече за крадене.
11 Ноември 2014 08:03
Никакво увеличаване на данъците Пари срещу реформи както казваше Дянков. Тия ще ми правят 17 министерства, ще си слагат по 4 заместнищи , ще увеличават администрацията Пари няма. Да затворят крановете, през които изливат обществените средства към олигархията, да ограничат корупцията - това е справедливо сега. Тия с 1000 лева заплата, хич няма какво да ги тормозят с по-високи данъци, това са измъчени българи едвам намерили си малко по-добре платена работа. На тях Калфин трябва крака да им целува, че още са в България и му плащат седемнадесетата министерска и четвърта вицепремиерска заплата.
Има и регресивни данъци, но за тях никой нищо не казва... Много е справедливо пенсионер да дава 20% от доходите си за ДДС, нали ??? Докато други пазаруват из безмитните зони в Сингапур. Да го намамят него първо /хем и точенето му ще намалее/, а тия администратори ако искат и да измрат от глад, барабар със заместниците си и НЕК/БЕХ да завлекат в ада. Просто пари няма и в семейните бюджети
11 Ноември 2014 08:12
Ако работиш и получаваш заплата 2000 лв, то струваш на работодателя си 3000 лв на месец.Ако получаваш 1000 - струваш 1500.
От там нататъка, плащаш за всеки кибрит който купиш по 20% ДДС, което ти прибира държавата.Няма различна ставка за храни ои за лекарства.Всичко е с 20ка.
И накрая, срещу това не получаваш нищо.Нито здравеопазване, нито свястна пенсия, нито някакво правоопазване,сигурност, нищо.Просто ти взимат пряко или косвено до 70% от това което работодателят ти плаща за твоя труд и туй то.
.
11 Ноември 2014 08:16
Плоски мозъци искат отмяната на плоския данък!
11 Ноември 2014 08:26
Данъци ли?!
Че то работещи не останаха.
11 Ноември 2014 08:31
Apolitichen,
Много аполитично и политкоректно. Само дето не сте казали колко са като Любо Киров и за да одерем кожата на тоя 1% с 50-70% ДОД колко българи със средна заплата ще разплачем с 20-30% данъци. Щото никъде 1% не плаща всички данъци, даже и повечето, а основно данъчната тежест се поема от хората със средни доходи.
А това за инвалидите ме разчуства - толкова много инвалиди, чакащи да падне плоския данък, че да се върнат на работа. Отвратени от 10% данък са се поболели и станали инвалиди. Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!
11 Ноември 2014 08:42
Който не работи, не трябва да яде!
(Симеон Денчев Дянков по повод пенсионната реформа в частен разговор с Джиджи)

Св. Павел - второ послание към Солуняните.
11 Ноември 2014 08:50
Ако се стигне до разбутване на плоския данък, по-добре да се разтури управляващата коалиция. Това е бламиране на управленската програма, бюджетът няма да може да си събере парите догодина.
11 Ноември 2014 08:55
Очаквах повече от Калфин/и АБВ/.
Направо разочарова...
11 Ноември 2014 09:49
Повишаването на плоския данък би ударило точно тази средна класа, която и сега е малка и издържа цялата армия от безработни, държавни служители (които имат един куп привилегии) и пенсионери. Точно тази средна класа, която и сега има сериозни намерения да си събере багажа и да отиде в страна, в която няма да и викат "интернет лумпени", да я критикуват, че критикува, протестира и изисква. Точно тази средна класа, която хем издържа страната, хем е толкова малка, че е постоянно тъпкана от всички страни без никой да се вслуша в гласа и.

Няма много причини тези хора да са в БГ - една от тези причини е, че за тях 10% е приемливо ниво на кражба от джобовете им. Да, кражба. Та ако тези 10% станат 20%, да видим кой ще ги плаща. В бананова република като България, където срещу плащането на данъци никой не получава нищо, единственият възможен вариант е нисък плосък данък. Аз лично съм готов да плащам и 50% данък, ако знам, че тези пари реално се харчат по предназначение. Но е ясно, че това никога няма да стане. Затова или нисък плосък данък или масова емиграция. Трети вариант няма.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД