Технологичната фирма "Симантек" смята, че "Реджин" вероятно е един от най-сложните компютърни вируси, развити досега. |
"Нищо не може да се сравнява с това", заяви Орла Кокс от технологичната фирма "Симантек" и допълни, че "Реджин" вероятно е един от най-сложните вируси, развити досега. Анонимен представител на службите за сигурност заяви, че не може да се правят изводи за това кой е създал вируса от информацията къде действа той. "Опасно е да се предполага, че понеже зловредният софтуер действа в дадена държава, той не произхожда от нея", заяви източникът. "Определени държави и агенции може да използват подобни инструменти и в собствените си страни."
"Симантек" не са сигурни как "Реджин" заразява системите, но твърдят, че е бил използван срещу доставчиците на интернет и телекомуникационни компании в Русия, Саудитска Арабия, Мексико, Ирландия и Иран. Той може да напада различни организации и е успявал да хакне сървърите на "Майкрософт" за размяна на имейли, както и телефонните разговори на големи международни организации. "Понякога буквално няма никакви оставени следи. Вирусът може да изчезне напълно веднага след като го откриеш и започнеш да го изучаваш. Това показва с какво имаме работа", обяснява Кокс.
Междувременно шефът на "Касперски лабс" Евгений Касперски предупреди, че компютърни мрежи, които контролират електроцентрали и фабрики, все по-често стават цели на хакери. Според Касперски хакерите нападат практически всичко, а атаките им стават все по-сериозни. Миналата година Европол разкри подобно престъпление, в което киберпрестъпници бяха проникнали в системата на пристанището в Антверпен, за да предотвратят инспекцията на контейнери, пренасящи дрога.