:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,434
Активни 761
Страници 27,999
За един ден 1,302,066

Бизнесът скочи срещу вдигaнето на данък "лихва"

Наивно е да се смята, че облагането на доходите от депозити ще напълни бюджета, обяви БСК
<Неозаглавен>
Намерението на ГЕРБ да утежни облагането на лихвите, получени от спестявания в банки, предизвика остра реакция на бизнеса. "Идеите за промяна в данъчното облагане са пореден пример за непоследователна политика, която ерозира обществената и бизнес среда и не създава условия за дългосрочно планиране и прогнозиране", обяви в своя позиция Българската стопанска камара.

Преди дни стана ясно, че партията мандатоносител смята да увеличи и ставката, и базата за облагане. ГЕРБ иска да вдигне данъка от 8% на 10%, колкото бе до миналата година, а освен това предлага да се облагат не само срочните депозити, но и всички други спестявания с едно-единствено изключение - детските влогове. Облагането на доходите от депозити в банките бе въведено по инициатива на министър Симеон Дянков през 2012 г., а миналата година кабинетът "Орешарски" прокара график за поетапно намаление на данъка с по 2 процентни пункта годишно до 0% през 2017 г. Но ето че новото управление тотално променя посоката. И при въвеждането на данъка, и сега критиките изобилстват.

"Сред големите добродетели на всяка нация е спестовността, която трябва да се опазва и поощрява, защото тя е в основата на просперитета на обществото. Върху тази добродетел беше нанесен сериозен удар със спекулативното поведение на някои банки. Връх в това разрушително поведение бяха размитите и дълбоко неясни действия на БНБ и политико-финансовият прецедент "КТБ". Върху разклатеното доверие на бизнеса и обществото сега се подготвя нанасянето на допълнителен удар с данъка върху лихвите по депозитите - данък, който политиците обещаха поетапно да премахнат, а през последните дни същите тези политици заговориха за неговото увеличаване", се казва в становището на БСК.

Бизнесът припомня още, че България е част от ЕС и българските вложители лесно може да насочат спестяванията си към други европейски страни. "Лъжливо е чувството на държавата, че може да увеличи съществено приходите в бюджета от облагането на депозити - решение не само непрофесионално, но и наивно. Значително увеличение на приходите в бюджета може да се очаква чрез създаването на условия за раздвижване на този финансов ресурс за развитието на икономиката. Скок на основните приходи в бюджета може да се постигне само чрез увеличаване на оборотите в икономиката по пътя на разширеното потребление, по пътя на правната и социалната сигурност и т.н.", пишат от БСК.

Много експерти и политици посочват, че този данък е излишен, защото приходите от него са незначителни. В същото време е бреме - финансово за спестителите и административно за банките, които го начисляват, удържат и внасят в бюджета. "Това е едно от най-слабите пера в бюджета - при очаквани приходи от около 120 млн. лв. годишно реалното изпълнение през 2013 г. бе под 80 млн. лева", посочи вчера пред "Фокус" депутатът от АБВ Светослав Белемезов.

Икономистите смятат, че е правилно ниският плосък данък да обхваща всички доходи, но коментират, че в България има много други доходи, които си остават необлагаеми - печалбата от акции на фондовата борса например си остава освободена от налога.

"Банките в конкуренцията помежду си за привличане на клиенти измислиха продукти, които маскираха депозити през спестовни влогове. Сега смятаме, че трябва да се затвори тази вратичка и както по Закона за гарантиране на влоговете ще се изплащат абсолютно всички влогове, независимо дали те са спестовни, депозитни или каквито и да било други, така лихвите по всички тези влогове трябва и да се облагат. Единственото изключение ще бъдат детските спестовни влогове, а очакваният ефект за хазната е 80 млн. лв.", обясни шефката на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова. Промените още се уточняват и не са внесени в Народното събрание. Засега се знае, че БСП ще гласува против. АБВ иска първо да види текстовете, ДПС и "Атака" още не са излезли с окончателна позиция, както и Реформаторският блок и Патриотичният фронт.

 Менда Стоянова
15
3216
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
24 Ноември 2014 19:55
Сред големите добродетели на всяка нация е спестовността, която трябва да се опазва и поощрява, защото тя е в основата на просперитета на обществото.

Е то нали затова е упражнението - щом не могат директно да откраднат белите пари за черни дни на хората, нека е индиректно. Никакви спестявания, всичко да се харчи, а монополистите и картелчиците да се облизват доволни. Щото, нали, тук едно Престижио струва колкото хубава Моторола в Англия. Или 10 годишен Опел струва колкото 3 годишен в Австрия.
И това отделно от бандата на онуй, която пак е хвърлила око на жилищата - паспорти, саниране.
24 Ноември 2014 20:26
Наивно е да се смята, че облагането на доходите от депозити ще напълни бюджета, обяви БСК


То и не е нужно, но е много полезно да се изкарат милиардите от депозити и да се изсипят в реалната икономика!
И не плашете с депозити в останалите страни от ЕС, едно че пак се облагат, едно че в ЕС лихвата е отрицателна, ще доплащаш за това че ти пазят парите.
24 Ноември 2014 21:05
но е много полезно да се изкарат милиардите от депозити и да се изсипят в реалната икономика

Ако тръгнат да се харчат, милиардите депозити ще се насочат основно към вносни стоки за консумация. Ще живнат няколко големи търговеца и евентуално няколко сервиза за трошки. Тези депозити обаче не седят в касите да чакат а са раздадени като кредити. Условията за кредити ще станат невъзможни за нещо което все пак се прави в България и дава препитание тук и сега. Отново ще има и дежурните обяснения как са искали да е по-добре а станало както винаги...
24 Ноември 2014 21:14
Няма нищо общо харченето, какво можеш да похарчиш, няколко десетки хиляди , а това са жълти стотинки , неколкостотин лева лихва и 20/30 лева данък на нея....За други суми става въпрос, за милиони, а милиони се инвестират , не се харчат.
24 Ноември 2014 21:21
Време е данъчните изключения едно по едно да се затварят. Какъвто е доходът от лихва, такъв е и от рента от нивата, такъв е и от рента от градски имот. Защо едното ще се облага с 8%, другото няма да се облага изобщо, а третото - с 10%? Ето ви я корупционната среда - данък според заслугите. Интересува ме също да знам, финансовият сектор с какви очи иска привилегии за бизнеса си, след като само тази година 3,2 млрд лева народна пара отиват за покриване на бакиите му?
24 Ноември 2014 22:53
да се изкарат милиардите от депозити и да се изсипят в реалната икономика!


Тези милиарди са виртуални. Само ти, Буда и Искров не го разбрахте, та започнахте да фалирате най-натопорчените пирамиди.
24 Ноември 2014 22:59
Ако тръгнат да се харчат, милиардите депозити ще се насочат основно към вносни стоки за консумация.


Що се занимаваш с туй, всеки малко-от-малко запознат с финанси знае, че мултипликаторът вкарва в статистиката всичко с коефициент ок. 10. Т.е. депозитите за които Буда и Цвък се облизваха 4 г. да ги щипнат, се оказаха 10 пъти по-малко. Тепърва ще стават все по-разочаровани, също и Цицко.
24 Ноември 2014 23:48
Е щом ги няма тези пари какъв е проблема, що реват? Все пак 8% данък на 8% лихва е пренебрежимо малка сума, защо е този вой?
25 Ноември 2014 09:50
Не разбирам защо вие бизнесът ? Този данък не го засяга, освен в лично качество.
А 80 млн. не били кой знае каква сума ли ? Верно ? Това са бюджетите на 50-тина от най-малките общини, или 2-3 средно големи.
Проблемът е, че с този данък не се облагат всички доходи от лихви и банките могат да го заобикалят. От друга страна, липсва реципрочност. Щом доходите от лихви се облагат, то и разходите за лихви трябва да се приспадат преди облагане. От трета страна други доходи пък не се облагат, напр. рента, аренда и т.н.
А спестовността е добродетел, колкото и прахосничеството.
25 Ноември 2014 11:28
А спестовността е добродетел, колкото и прахосничеството.
Двойно отрицание, Бирника определено, както и вчера и днес все повече ми харесва.
25 Ноември 2014 11:40
всеки малко-от-малко запознат с финанси знае, че мултипликаторът вкарва в статистиката всичко с коефициент ок. 10.

Неприятното е че даже и извън форумите с такива работи се занимават хора точно малко-от-малко запознати с финанси.
25 Ноември 2014 12:07
БирникЪ И аз си мисля, че щом лихвите по депозити се облагат, Лихвите по кредити трябва да се приспадат от облагаемия доход
25 Ноември 2014 12:24
Само ти, Буда и Искров не го разбрахте, та започнахте да фалирате най-натопорчените пирамиди.

И пъпчивия плескач на руснаци, чиято попара от предишното управление на мутрата още сърбаме!
25 Ноември 2014 12:53
Скачат тези с милионите.
Хора с влог под 10хлд лв няма за какво да се вълнуват.
Наскоро установих, че всяка банка в Бг взема по 2лв за всеки влог. Тази такса е по-голям проблем и засяга и сиромасите.
25 Ноември 2014 17:47
Три пъти едно и също, май някой ни мотае нещо, а?
Не че тези кой знае какви икономисти, ама малко намирисват всичките теци изказвания.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД