:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,673
Активни 458
Страници 4,238
За един ден 1,302,066
Включване

Идва ли краят на капитализма?

Реалната икономика е отстъпила на финансовия сектор и вече почти никой не се интересува от това всички социални прослойки да се възползват от икономическия напредък
Снимка: http://newsoffice.mit.edu
Дарън Аджемоглу смята, че промяната трябва да дойде "отдолу".
Нова модерна дума обикаля световните конгресни центрове и зали. Можете да я чуете на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, и на годишната среща на Международния валутен фонд. Банкерите я слагат в презентациите си, а политиците я използват, за да направят впечатление по време на дискусиите.

Модерната думичка е "включване" и е свързана с това, че западните индустриализирани нации скоро могат да изгубят умението да позволяват на възможно най-много представители от всички социални прослойки да се възползват от икономическия напредък и да участват в политическия живот.

Този термин се използва на срещи от най-високо ниво, както тази през май в Лондон. 250 богати и изключително богати хора - от председателя на борда на директорите на Google Ерик Шмит до изпълнителния директор на "Юнилевър" Пол Полман - се събраха във вековен замък край река Темза, за да се оплачат, че в съвременния капитализъм е останало прекалено малко за хората с по-ниски доходи. Бившият американски президент Бил Клинтън обвини за това "неравномерното разпределение на възможностите", а управляващият директор на МВФ Кристин Лагард бе критична към многобройните финансови скандали. Домакинът на срещата инвеститорката и наследствен банкер Лин Форестър де Ротшилд заяви, че е притеснена за социалното сближаване и отбеляза, че гражданите "са изгубили доверие в правителствата си".

Разбира се, не е необходимо да присъствате на срещата в Лондон, за да разберете, че индустриализираните държави имат проблем. Когато Берлинската стена падна преди 25 години, либералният икономически и социален ред на Запада изглеждаше изправен пред неудържим поход на триумфа. Комунизмът се бе провалил, политиците по света хвалеха либерализираните пазари, а американският учен Франсис Фукуяма провъзгласи "края на историята".

Днес никой вече не говори за благоприятните ефекти на безпроблемното движение на капитали. Проблемът е "дългосрочната стагнация", както я определи бившият американски финансов министър Лари Съмърс. Американската икономика не отбелязва ръст дори и на половина с бързината, с която го правеше през 90-те години. Япония се превърна в болния човек в Азия. А Европа затъва в рецесия, която започна да забавя германския износ и да заплашва просперитета.

Капитализмът на ХХI век е капитализъм на несигурност, както стана ясно наскоро. Няколко разочароващи данни за американската търговия и изведнъж пазарите се сринаха навсякъде по света - от този на американските ценни книжа до търговията със суров петрол. Изглеждаше нормално, че вълненията засегнаха и облигациите, емитирани от държавата, която от дълго време е смятана за показател на отклоненията от нормалното: Гърция.



Свършват боеприпасите



Политици и бизнес лидери навсякъде призовават за нови инициативи за икономически растеж, но правителствените арсенали са изчерпани. Милиардите, изхарчени за пакети за стимулиране на икономиките след финансовата криза, доведоха до огромни дългове в най-индустриализираните държави и сега те нямат пари за нови програми.

Централните банки също свършиха боеприпасите. Те почти изравниха с нулата лихвените проценти и похарчиха стотици милиарди, за да купуват държавни облигации. Огромните количества пари, които наливат във финансовия сектор, не влизат в икономиката.

Независимо дали става въпрос за Япония, Европа или САЩ, компаниите трудно инвестират в ново оборудване или във фабрики. Вместо това цените на глобалните акции, на недвижимите имоти и на пазара на облигации стигнаха невиждани нива, а зад този опасен бум стояха евтините пари, а не устойчив растеж. Експерти от Банката за международни разплащания видяха "тревожни знаци" за предстоящ срив в много области. Западната политика по време на кризата изостри конфликтите вътре в индустриализираните държави, а също така създаде и нови рискове. Докато заплатите на работниците са замразени и традиционните спестовни сметки не носят почти никакъв доход, по-богатата класа - тези, които получават голяма част от приходите си, позволявайки на парите си да работят за тях - печели много добре.

Според последния доклад за Глобалното богатство, изготвен от Бостънската консултантска група, световното частно богатство се е увеличило с 15% през миналата година, което е двойно по-бързо спрямо предишните 12 месеца.

Данните показват



опасен проблем в машинната зала



на капитализма. Банки, взаимни фондове и инвестиционни фирми, използвани, за да гарантират спестяванията на гражданите, бяха превърнати в технически напредък, растеж и нови работни места. Днес те организират преразпределението на социалното богатство от най-долните слоеве на обществото до върховете. Средната класа също е засегната: в продължение на години много от хората със средни доходи виждат, че благосъстоянието им намалява, а не се увеличава.

Икономистът от Харвард Лари Кац се оплаква, че американското общество е започнало да прилича на разнебитена и нестабилна жилищна сграда. Луксозният апартамент на последния етаж става все по-голям и по-голям, тези най-долу са пренаселени, средните етажи са предимно с празни жилища, а асансьорът е спрял да работи.



Все повече расте пропастта между богати и бедни



Гражданите вече не могат да получават много от системата. Според проучвания на общественото мнение, направени от института "Аленсбах", само един от петима германци вярва, че икономическите условия в Германия са "справедливи". Почти 90% от хората смятат, че пропастта между богати и бедни става "все по-голяма и по-голяма".

В този смисъл кризата на капитализма се превърна и в криза на демокрацията. Доста хора смятат, че страните им вече не се управляват от парламентите, а от банкови лобисти, които прилагат логиката на атентаторите камикадзе, за да си осигурят привилегии: независимо дали ще се спасят, или със смъртта си ще повлекат цял сектор.

Не е изненадващо, че тази ситуация засилва аргументите на левите икономисти като Тома Пикети. Дори и либералните привърженици на пазарите започнаха да използват термини като "1% от обществото" и "плутокрация". Водещият коментатор на в. "Файненшъл таймс" Мартин Волф нарича възхода на капиталовите пазари "договор с дявола".

Човекът, който даде



концепцията за "включване"



в политическия дебат, седи в офиса си в Бостън. На кръглата конферентна маса има планини от хартия - академични статии, статистики от Международния валутен фонд и последното издание на "Анархосиндикалистко ревю". Дарън Аджемоглу в момента се смята за един от десетте най-влиятелни икономисти в света, но хората от Истанбул не мислят много за титли и формалности. Той предпочита небрежния външен вид на уебобщността - обикновена тениска, джинси и чаша от "Старбъкс".

Той става известен преди две години, когато заедно с колегата си Джеймс Робинсън публикува сериозно изследване на възхода на западните индустриални общества. Основната им теза е, че ключът към успеха не е в климата или региона, а в



развитието на социални институции,



които включват колкото е възможно повече граждани: пазарна икономика, която окуража прогреса и предприемачеството, и парламентарна демокрация, която служи, за да балансира интересите.

Единственият проблем е, че такива институции не се развиват от само себе си. Те трябва да бъдат популяризирани и защитавани особено срещу тези социални класи и групи по интереси, които използват властта да се защитят от конкуренция, да осигурят полза за себе си и опитват да влияят на законодателната власт.

Изключително добре подготвен, Аджемоглу може да цитира десетки такива случаи. Един от тях е от Венеция през ХIV век, когато малка група аристократи са монополизирали морската търговия. Друг е от Египет по времето на бившия президент Хосни Мубарак, чиито приятели от армията са си разпределили ключови икономически постове, но са се провалили абсолютно като бизнесмени. Това Аджемоглу нарича "процеси на изключване", които водят до икономическа и социална деградация.

Въпросът днес е: дали западните индустриални общества в момента преминават през подобен процес на изключване? Аджемоглу се обляга на стола си. Той не е от хората, които правят прибързани заключения и разбира сблъсъците на социалните тенденции в САЩ, например. От една страна, САЩ са "по-включващи" днес, отколкото през шестдесетте например, защото са забранили расовата сегрегация. От друга, казва Аджемоглу, се забелязва



растящото влияние на мощни групи,



защитаващи интереси - фармацевтичната индустрия, застрахователните компании и преди всичко "Уолстрийт". "Проблемът, който създават парите в политиката, е особено важен в случая на финансовата индустрия".

Американските политици прекарват до 70% от времето си, събирайки пари за кампаниите си, и "Уолстрийт" е един от най-важните им източници. Експерти са изчислили, че Бил и Хилари Клинтън са събрали поне 300 млн. долара дарения от финансовата индустрия от началото на 90-те години.

Нещо повече - парите вече не са единственият фактор, влияещ на връзките между "Уолстрийт" и Вашингтон, както Аджемоглу демонстрира в скорошното си проучване за бившия шеф на държавната хазна Тимъти Гайтнър. Цените на акциите на финансовите фирми, с които той поддържа близки връзки, са се покачили значително след номинацията му. "Фактът, че някои компании са имали влияние над шефа на хазната, е много ценен, поне от гледна точка на пазара."

Това няма нищо общо с корупцията, подчертава Аджемоглу. Но все пак процесът показва опасната близост между финансовата индустрия и политическия свят, феномен, който може да се наблюдава навсякъде в света. В Германия например канцлерът Ангела Меркел взе мерки да предотврати фалита на Гърция отчасти заради германските банки, инвестирали в страната. Бе особено важно лондонската финансова индустрия да блокира плановете на ЕС за въвеждане на данък върху финансовите трансакции. В Швейцария милиардерът Блохер финансира кампаниите за референдуми чрез политическата си партия. "Богатите имат много власт - казва Аджемоглу, - и това е проблем".

Ограничаването на това влияние е изключително важно, смята Ачемоглу. Така днешната висша класа на финансовия капитализъм може още веднъж да се върне към това да бъде



капитализъм на реалната икономика





Необходимите икономически реформи не са главният фокус на Аджемоглу, макар че адекватни предложения съществуват от много време - финансова политика, която не облагодетелства богатите; валутна политика, която знае границите си; реформа на финансовата и банковата индустрии, която разделя традиционните спестявания и кредитите от рисковото инвестиране.

Това няма да е достатъчно. Това, което е нужно, категоричен е Аджемоглу, е нов политически съюз, който заема позиция срещу властта на финансовата индустрия и лобито й. Според него антитръстовото движение в САЩ от началото на миналия век е модел за това. Става въпрос за широка коалиция от центъра на обществото, която в крайна сметка е постигнала голямата си победа след десетилетия на борба - разпадането на големите корпорации като "Стандарт ойл".

Дали нещо подобно може да се случи с големи международни банки? Аджемоглу не знае, но е убеден в едно: елитистките конференции, на които банкери и експерти по фискална политика водят сложни разговори за "включване", няма да доведат до промяна.

Организаторите на Световния икономически форум наскоро отново са му пратили покана за срещата в Давос. Но Аджемоглу отказал, както е правил няколко пъти досега. "Решенията на световните проблеми не се намират в срещата на Бил Гейтс и Джордж Сорос - казва той. - Обновлението трябва да дойде отдолу."



Снимка: ЕПА/БГНЕС
Председателят на борда на директорите на Google Ерик Шмид (на преден план) e сред световните бизнес лидери, които смятат, че в съвременния капитализъм е останало прекалено малко за хората с по-ниски доходи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американски са се наредили пред служители на големи компании, които търсят персонал на специално организирана трудова борса в Ню Йорк. Икономиката на САЩ е в"дългосрочната стагнация" според бившия финансов министър на САЩ Лари Съмърс.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Германия отбеляза 25 години от падането на Берлинската стена с пищни тържества в началото на месеца. Преди четвърт век либералният икономически и социален ред на Запада изглеждаше изправен пред неудържим поход на триумфа, а днес ситуацията е доста по-различна и никой вече не говори за благоприятните ефекти на безпроблемното движение на капитали.
103
13239
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
103
 Видими 
30 Ноември 2014 18:30
Така днешната висша класа на финансовия капитализъм може още веднъж да се върне към това да бъде капитализъм на реалната икономика.
Необходимите икономически реформи не са главният фокус на Аджемоглу, макар че адекватни предложения съществуват от много време - финансова политика, която не облагодетелства богатите; валутна политика, която знае границите си; реформа на финансовата и банковата индустрии, която разделя традиционните спестявания и кредитите от рисковото инвестиране.

Това няма да е достатъчно.

А и няма да стане без онова, с което Аджемоглу продължава - нов политически ред
Целият въпрос е кога именно ще бъде достигната критичната маса на гнева
30 Ноември 2014 19:04
Проблем нема - печатницата бачка на макс. Контролираме медиите , зомбираме , караме населението да гледа надолу и се занимава с битовизми и бюрокрация .
Само тоя мискинин в Кремъл и чекистите около него ни създават дискомфорт.
30 Ноември 2014 19:13
Сталин за вас в Западналата...!
30 Ноември 2014 19:17
Идва ли краят на капитализма?

Идва, другаре.
Да живей, цоциализъма...
30 Ноември 2014 19:19
Щурчо,описват феодализъм.Реставрация.Три съсловия и крепостни.Бъркаш модела.
30 Ноември 2014 19:25
При капитализмо има технологични революции. Неколко на брой.
А при феодализмо и цоциализмо кво има...
30 Ноември 2014 19:29
дефинирай "революция".Каква революция?Преминаване от камък към бронз?Въвеждане на хомота за увеличаване на теглителната сила?Минаване към книжни пари?Парна машина?електрификация?Замана на въглища с петрол?Пеницилинът?Женати ти позволява да пиеш бира в петък с приятели?
30 Ноември 2014 19:31
Пред мен е първият учебник по научно управление.От средата на 19 век.Критикува социализмът в Германия.Бисмарк тъкно е взел властта.
30 Ноември 2014 19:34
към 1830 имаш крепостни в Англия ,Щурчо.Кога е капитализъм?
30 Ноември 2014 19:35
Краят настъпи, късогледите още го недовиждат, въпросът е безмислен.
30 Ноември 2014 19:47
дефинирай "революция"

Ползваш секакви благинки на сегашната цивилизация, които дедо ти даже не е сънувал.
Те тва е технологична революция...
30 Ноември 2014 19:49
Дано не настъпи, че точно тогава ще стане мазало. На негово място ще се настани фундаменталният ислям и ново средновековие.
30 Ноември 2014 19:58
Те тва е технологична революция...
сериозно?Да погледнем какво точно не е от дедо ми.електриката-познато от древен египет.Може би крушката на Едисон?и тя от дядо ми.Може би копира-че той е на фотоефекта обяснен от Айнщайн в специалната на относителността и инжинерно използван от българин.мрежата?-еволюция.компютъра -стъпил на Тюринг от времето на дядо и жакардовия преди него....Кое точно Щурец?Акумулирането на научен,човешки или финансов капитал е доста по-плавно ,по-скоро еволюционно от представите ти за "революция".Всичко с времето си.стъпка по стъпка,стъпвайки на раменете на предходните и внимавайки да не оставим тъпанари да разпиляват ресурса.Най -вече неомалтусианци да унищожават хора.
30 Ноември 2014 20:10
по-скоро проблемът с меритократизма,демокрацията,социалната мобилност и хуманността ,конкуренцията без да се стига до канибализъм,отговорност към околните и околната среда,самоограничаване на лично и междудържавно ниво като начин да се избягват конфликти....Какъв капитализъм,къв социализъм те гонят?Неравенство,роля на държавата и баланс с личността,технологии и прекариат,организиране на производството в национален план и световната търговия,световна валута,роля на ООн,европоцентризъм,радикализъм,бедност,глад,климатични промени,достъп до ресурси-суровини,технологии,знание,свободно движение,нации....къде го вмести в капитализъм-социализъм бре ?У нас-що сме на тоя хал и има ли изход или всеки да се спасява сам?Общност ли сме,нация,територия...
30 Ноември 2014 20:15
заучените отговори на професорите преписвали цял век класици не дават отговор Щурчо.Питай,когато пита масата може и някой да отговори,а не да изкара плакат на тапет....с четвърт век закъснение.
30 Ноември 2014 20:19
естествено че иде краята на капитализма. най-напред маркс и енгелс са го предрекли, после улянов го потвърждава, а дуракът хрушчов даже определи и датата-1980 година. а пък тя каква стана...не е за разправяне.
30 Ноември 2014 20:21
Ах, ти, левичар такъв!

Аз отдавна предлагам инвентаризация на всички финансови и политически механизми, които водят до това - мнозина бедни да стават все по-бедни, малцината богати да стават все по-богати. Подозирам, обаче, че ако и когато това стане, уместната табелка отгоре ще е просто ... КАПИТАЛИЗЪМ ... Как, при това положение, да предложа тотално унищожение - по списък?

Всъщност, избор има. Или обрушвате надвисналите над вас канари, омрежени от разломи и пукнатини, с контролирани взривове. Или оставяте на природата да избере момента, в който да ги стовари връз главите ви под звуците на "Камъните падат, мило Ленче ..." .
30 Ноември 2014 20:22
към 1830 имаш крепостни в Англия


Не баш така.
"През 17 век английските селяни се различават по своето социално, правно и икономическо положение, макар че всички те са лично свободни и имат право да създават свое самостоятелно стопанство. Проблемът на мнозинството селяни е липсата на достатъчно собствена земя. За тази цел повечето селяни се принуждават да арендуват земя, което ги изправя пред редица финансови задължения към собственика на земята, към църквата и кралската администрация."
30 Ноември 2014 20:26
е,последният обесен водач на селско въстание в Англия от 1830 отбелязах.Тръгнал срещу феодалните порядки на лордовете.
30 Ноември 2014 20:28
Ползваш секакви благинки на сегашната цивилизация, които дедо ти даже не е сънувал.
Те тва е технологична революция...

Щурчо, щурчо, ни четеш, ни внимаваш ... Ами нали точно това пита Аджемоглу: "дали финансовият капитализъм може още веднъж да се върне към това да бъде капитализъм на реалната икономика?" Защото именно той създаде "благинките" - капитализмът на конкуренцията, иновациите и предприемаческия риск. Преди около век обаче той постепенно започна да преминава в държавно-милитаристичен капитализъм - викат му ВПК тоже, като все пак запази елементи на иновативност и конкурентна борба. Тези елементи намаляха спрямо първата му фаза, а предприемаческият риск почти изчезна, но все пак остана нещичко от градивната природа на капитализма.

Днес вече имаме финансово-олигархичен капитализъм, който е пряко отрицание на конкуренцията, иновациите и предприемаческия риск. Това неминуемо води както до забавянето на прогреса, така и до обедняването на 99% от хората, което е прологът към политическата революция.

Поради това се сбират мазните котаци на брега на Темза, за това говорят комшията с колегата му Робинсън: "ключът към успеха е в развитието на социални институции, които включват колкото е възможно повече граждани: пазарна икономика, която окуражава прогреса и предприемачеството, и парламентарна демокрация, която служи, за да балансира интересите. Такива институции не се развиват от само себе си. Те трябва да бъдат популяризирани и защитавани особено срещу тези социални класи и групи по интереси, които използват властта да се защитят от конкуренция, да осигурят полза за себе си и опитват да влияят на законодателната власт".
30 Ноември 2014 20:29
Днес вече имаме финансово-олигархичен капитализъм, който е пряко отрицание на конкуренцията, иновациите и предприемаческия риск.
по-скоро форма на феодализъм.
30 Ноември 2014 20:33
Щурчо,"библията" на капитализЪма е "богатството на народите".Цяла глава има за работната заплата и що,аджеба,не е хубаво голямо неравенство -друга глава.Приеми Маркс и реалният социализъм от съветски тип за държавен монополистичен капитализъм и революционният ти устрем ще спихне от самосебе си.
30 Ноември 2014 20:36
Идва края на Запада, ма на някои им се привижда, че идвал края на света. Което е нормално - Запада е една аномалия, която е избуяла през 15 век.
30 Ноември 2014 20:39
Днес вече имаме финансово-олигархичен капитализъм

Там е работата, че не е от днес, а юще от времето на дедо ти Маркс, че и от по-рано.
Което не пречи на техническите революции да следват една след друга...
30 Ноември 2014 20:41
СССР приеха Маркс-Ленин за икона.Съответно дълго време едно имперско противоборство бе сведено до идеологеми и лозунги.За съжаление -не дават отговор на настоящето.Още по-малко на бъдещето.Туй като дъвка де.За съжаление проблемите на територията са далеч по-крайни от упражнения по философия.Като начало-що за бюджет приехме и ква ще я къдрим тая година,на къде сме се сурнали и има ли спиране,колко ще оставим зад борда и докога ще се носим по течението,народ ли сме или плячка....
30 Ноември 2014 20:45
Капитализма на ХХI-я век е нищо повече от модерно рафиниран Империализъм - едните държат пари и ги харчат за блага като по даденост, а другите произвеждат по даденост, блага срещу бележки, получавани срещу влагания от тях, производителен труд ...
Подобното позорище няма да надживее този век - фактите отдавна се нижат и преподреждат ...
30 Ноември 2014 21:07
Убаво - рече Киркор - Западът и капитализмът трябвало да си отидат според масата форумници. Какво предлагате в замяна?
30 Ноември 2014 21:12
не е имало капитализъм,както и социализъм.Това са идеологеми.
30 Ноември 2014 21:16
конструкт.Фикция.
30 Ноември 2014 21:24
Убаво - рече Киркор - Западът и капитализмът трябвало да си отидат според масата форумници. Какво предлагате в замяна?


Според мен по-важно е КАК ще стане промяната. Доста оръжия има натрупани...
30 Ноември 2014 21:29
Там е работата, че не е от днес, а юще от времето на дедо ти Маркс, че и от по-рано.

Да бе. "По-рано" е феодализмът, когато финансовата олигархия наистина е дърпала конците; затова и renegad има всички основания да нарича "феодализъм" днешния капитализъм. Аз съм запазил термина специално за нашенската му версия
Основният резултат от буржоазните революции е преминаването на икономическата власт от финансовия към промишления капитал. До световните войни от 20-я век властта е на Карнеги, Вандербилт, Рокфелер, Астър, Форд, Дюпон, Круп, Борзиг, Халске, Сименс, Демидов, Морозов, Нобел, Детердинг, Шнайдер, Викерс, Уилкинсън, Рено, Пежо, Данлоп, тоест на кралете на стоманата, железниците, нефта, локомотивите, електротехниката, текстила, автомобилите, химикалите и оръжията, разбира се
30 Ноември 2014 21:31
Че идва краят, е ясно! Да поизчака само месец-два, да минат другите празници, че да отпразнуваме и края подобаващо, а не между другото!
30 Ноември 2014 21:44
Убаво - рече Киркор - Западът и капитализмът трябвало да си отидат според масата форумници. Какво предлагате в замяна?


Още не му е измислено име....а и упадъка на капитализма ще продължи още десетилетия, има време да се кръсти някак.
30 Ноември 2014 21:54
Основният резултат от буржоазните революции е преминаването на икономическата власт от финансовия към промишления капитал.

И след това обратно.
То взе, че стана вечен двигател...
30 Ноември 2014 21:56
БРАТЧЕТАТА НА ГАВРОШ

Ти целия скован от злоба си,
о шумен и разблуден град,
и твойте електрични глобуси
всуе тъй празнично блестят!

Че всяка вечер теменужена
ти виждаш бедните деца
и обидата незаслужена
по изнурените лица.

Съдбата рано ги излъгала,
живота сграбчил ги отвред
и ето ги: стоят на ъгъла,
с прихлупен до очи каскет.

Какво им даваш от разкоша си
ти - толкоз щедър към едни,
а към бездомните Гаврошовци
жесток от ранни младини?

Пред твоите витрини блескави
накуп застават често те
и колко скръб в очите трескави,
и колко мъка се чете!

Но тръгват си те пак одрипани,
с въздишки плахи на уста,
а тез витрини са обсипани
с безброй жадувани неща...

Ти целия скован от злоба си,
о шумен и разблуден град,
и твойте електрични глобуси
всуе тъй празнично блестят!
30 Ноември 2014 22:22
Май нямат избор вече мазните котаци - inclusion щото иначе еxpropriation! "Грабь награбленное" ще почне да ехти от Фъргюсън през Камчатка та чак до ...Фъргюсън пак!
30 Ноември 2014 23:17
Не съм икономист, нито социолог но личното ми мнение е за предстоящи промени или за масови бунтове.
Социалното неравенсво се увеличава всеки ден. Средната класа изчезва, между другото именно средната класа бе сочена като голямото предимство на капитализма.
Работилницата на света бълва ниско-качествена прадукция, работниците в Китай живеят на казармен режим 10-на човека в стая, без здравни и пенсионни осигуровки.
Известни като социални държави по-рано отдавна вече не са такива - като пример в Канада 4% от населението контролира близо 70% от националното богатство; данъците за т.н. средна класа растат всеки ден, социалните привилегии пропорционано намаляват.
Явно моделът на "глобализацията", където всичко което може да се произвежда в държави от третия свят, а да се продава на "запад" не върви.
Не смея да прогнозирам бъдещето но има няколко варианта, които се въртят в медиите:
1. Ядрена война, може да прибавим и природните катаклизми
2. Диктатурно управление в т.н. демократични държави
3. Бърза смяна на нео-либералния модел след хипер инфлация и дефолт.
30 Ноември 2014 23:27
inclusion щото иначе еxpropriation!

Че може даже и decapitation !
Алонзанфан де ла ...... и другото го знаем.
30 Ноември 2014 23:37
Домакинът на срещата инвеститорката и наследствен банкер Лин Форестър де Ротшилд заяви

Слушайте внимателно и си водете записки!
01 Декември 2014 00:21
Едно от основните свойства на парите е да се натрупват все повече и повече във все по малко и по малко хора.Така е от финикийско време, функция е на самите пари.Естественно това трябва да се компенсира и да не се създава такова неравенство, а методите за преразпределение са много , от данъци до престъпност и насилие...
01 Декември 2014 00:54
Краят е близо. Идва СуперКапитализма. Каква е разликата ли?
Ами на СуперКапитализма няма да са му нужни работници а само потребители.
01 Декември 2014 02:22
Идва ли краят на капитализма?

- Краят му е предсказан от световно известният Едгар Кейси (умира 1945г.). Бил е от класата на Ванга, но за разлика и с плюсовете, че сесиите му са събирани като т.нар. "редингс" и се пазят от специална фондация. В сектора Бъдеще, той предрича конвергенция между социализма и капитализма, като при това новата парадигма за света ще излезе от Русия. Подобни са предсказанията и на Jeane Dixon (ясновидката на Белият дом)...

А при феодализмо и цоциализмо кво има...

- Нищо особено няма, развъждат се само скакалци и щурци, неопешки паразити - да рипат насам-натам...
01 Декември 2014 04:41
Система, която залага на егоизма и алчността като стимул за развитие, рано или късно води до катастрофа и геноцид. И точно в този момент ли ще ни пробутват ТПТИ????????? Ако и това направят, вече ще унищожат правителствата и държавите и ужаса ще бъде тотален. Не мога да разбера тези как виждат, че пациента се влошава от лечението и му предписват още по-голяма доза от същото лекарство?! И ЕС влиза в батака не само с двата крака, а направо до шия!!!!!! Особено с новия план на Юнкер! Тоз фокусник /изпечен мошеник/ смята да инвестира 300 милиарда при положение, че има едва 20?! Другите щели да дойдат от бизнеса. От кой бизнес бре?! Продадохте ни и гащите, само душите и въздуха останаха май... Европа загърби всички правила, които създаваха благоденствие на хората. Сега чака бизнеса да я оправи? Ха! Няма да стане, г-н фокусник! Бизнеса и банките ще дойдат, за да печелят, т.е. да ни свалят по 5 кожи от гърба. А като ни ощавят ще избягат другаде. За да дойдат, ще поискат намоляване на заплатите, премахване на правата на работещите, да не плащат данъци, да имат гарантирани печалби и пазари в ЕС. Всички правила, които им пречат, да бъдат премахнати, а да бъдат създадени други "правила", които ще им гарантират печалби. В крайна сметка печалбите ще бъдат приватизирани от частните компании, а на правителствата ще се наложи да национализират загубите. Те ще трябва да помагат на работещите бедни, на безработните, на хората без пенсии, да издържат повече полиция и медии, които да се борят с недоволните. Когато компаниите не плащат данъци или те са ниски, няма да има пари за образование, здравеопазване, инфраструктура и държавите ще продължат да вземат кредити.
01 Декември 2014 05:00
Система, която залага на егоизма и алчността като стимул за развитие, рано или късно води до катастрофа и геноцид.

Системата залага на генетичните особености при маймуните и човека наследени от общите ни прадеди.
И по тази причина за разлика от капитализма, социализма е утопия. А катастрофите и геноцида са норма при капитализма.
Особено на следващия му етап, когато ще са нужни много потребители и съвсем малко работници.
01 Декември 2014 07:09
Този турски учен е твърде млад за да е мъдър и твърде неопитен за да е прав !
Има нещо вярно ама не съвсем , не съвсем !
А и на всичкото отгоре арменец !
01 Декември 2014 07:38
Engels
01 Дек 2014 05:00
Мнения: 1,317
От: Bulgaria

Система, която залага на егоизма и алчността като стимул за развитие, рано или късно води до катастрофа и геноцид.

Системата залага на генетичните особености при маймуните и човека наследени от общите ни прадеди.
И по тази причина за разлика от капитализма, социализма е утопия. А катастрофите и геноцида са норма при капитализма.
Особено на следващия му етап, когато ще са нужни много потребители и съвсем малко работници.


За съжаление не инсталирах емулатора ти от уикенда, защото домашния ми лап топ отиде на ремонт, а на служебния си нямам право да рискувам.
Ако гледаме от гледна точка на конкуренция, мисля че си много далече от истината - машинен език и асемблер СЕ учат в университета,
С и С++ са много по-мощни от фортран. За мен като инженер (Елетрикал)‌ беше повратен момент да прочета книгата на Денис Ричи (надявам се да съм го спелувам правилно)‌ за С програмния език, след това идват и ембеддед програмиране, и програмиране за операционни системи (книгата XINU e супер).
Така, че хиляди (дано да са толкова малко)‌програмисти в Индия започват със знания по-големи от това, което ти си се мъчил да откриеш колелото или топлата вода.
Всичките те едва ли мечтаят да програмират от катакомбите на Мумбай да края на жовота си.
МОдела сега е объркан - не знам дали искаш да докажеш или опровергаеш това.
01 Декември 2014 08:26
МОдела сега е объркан - не знам дали искаш да докажеш или опровергаеш това.

Модела е в процес на объркване, работил е, но ще работи все по зле.
А програмирането е дълга тема. По повод С++ виж в раздела Теми на форумците там съм ти пуснал една тема Редкая профессия.
01 Декември 2014 08:26
Това което става днес се нарича диктатура на капитала. Частните монополи купуват политици, партии, журналисти, медии и всичко което им е необходимо. Да си припомним как купените в България медии устроиха бясна кампания от лъжи и манипулации срещу правителството на Орешарски, което се опита да намали цените на тока и печалбите на частните монополи в енергетиката. Основното оръжие на диктатурата на капитала днес са медиите, които са собственост на същите тези частни монополи. А средството за нейното осъществяване са демократичните избори, защото гласуват хора, чийто мозъци предварително са промити от медийте.
01 Декември 2014 09:57
Един от бащите на анархизма - Михаил Бакунин е казал преди 150 години: "Свобода (демокрация) без социализъм е привилегия, а социализъм без свобода е робство". Та, значи, сега се говори привилегията да се превърне във включване?
01 Декември 2014 10:02
Да си припомним как купените в България медии устроиха бясна кампания от лъжи и манипулации срещу правителството на Орешарски,

Кои медии - че те половината са собственост на лицето (прасето) Д.П., дето същото това правителство го направи..... и т.н.
Както и да е - кризата на капитализма не означава връщане към ЦоЦиализЪма. Капитализмът е преживял доста кризи, при това по-тежки, ще преживее и тая, ако загиваше при всяка подобна криза.... Има и нещо гнило и недоразбрано в превода - трябвало да се създадат "социални институции" - какви точно, социални служби ли, домашен патронаж ли? Явно се има в предвид "публични институции", при това не да се създадат, тях си ги има, а да заработят по-добре! Имало било по-бедни и по-богати - е, добър ден, винаги ги е имало и ще ги има, ножицата между тях понякога се отваря повече, след това пак се затваря....
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД