:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,063
Активни 748
Страници 29,628
За един ден 1,302,066

Близо 2000 язовира са оставени на пълен произвол

Институциите още си прехвърлят отговорността. Контролът им може да мине към Агенцията за технически надзор
СНИМКА: БГНЕС
Отец Иван, сниман на фона на наводнението в Мизия това лято. Оцеляването на хората в селищата около ничиите водоеми е "божа работа".
Басейновите дирекции не искат да контролират язовирите, за голяма част от съоръженията липсва документация, ремонтите на язовирните стени са или закъснели, или изобщо не се случват, контролът се размива между дирекции, областни управители и кметове. Това са част от изводите в доклада на Върховната административна прокуратура, която започна проверка след наводнението в Мизия това лято. Прокурорите констатират, че басейновите дирекции в София и Пловдив отказват да контролират с аргумента, че поддръжката била задължение на собствениците. В резултат са образувани 4 преписки за длъжностни престъпления, както и 17 административни производства, като по 13 от тях са издадени актове.

Държавното обвинение за пореден път констатира административен хаос по отношение на контрола на 2743 водоема, но както и при предишната проверка, министрите вчера отговориха с временни мерки и отпускането на 500 хил. лв., които да се похарчат за източване на 78 водоема, които са в предаварийно състояние и са опасни. Освен това работна група от регионалното и екоминистерството вече пише промени в Закона за водите, с които язовирите да минат под контрола на един орган.

Тези мерки бяха обявени след спешно заседание на правителството в понеделник. Регионалният министър Лиляна Павлова съобщи, че идеята е язовирите да минат под контрола на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Става дума за около 2000 водоема извън 54-те, управлявани от "Язовири и каскади" ЕАД на Министерството на енергетиката, и 9 - на ВиК дружества, които не са проблемни.

Пред "Сега" началникът на агенцията Стефан Цанков обясни, че персоналът му е много натоварен и че не разполага със специалисти по водоемите. По думите му ще трябва поне година за назначаване на хора, купуване на техника, обучения и т.н.

Опасните 78 язовира, чието ликвидиране предстои, ще минат към "Напоителни системи" в земеделското министерство, които трябва да ги източат, стана ясно вчера. 190 водоема, чиято собственост е неизяснена, ще бъдат под контрола на областните управители, докато се намерят документите. Не е ясно дали това ще стане предвид констатациите на прокуратурата, че на много места липсват документи.

"Всички засегнати институции ще впрегнат сили, за да се изясни собствеността", обеща Павлова. Тя поясни, че въпросните водоеми се използват предимно за рибарници и отводнителните им канали са запушени. Шефът на пожарната гл. комисар Николай Николов пък заяви, че не всеки от тези 78 водоема е пряка опасност за хората.



ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Всички преки щети от наводненията през лятото, заявени от България, са признати от Европейската комисия. Това съобщи комисарят по регионална политика на ЕС Корина Крецу в писмо до евродепутата от БСП Момчил Неков. Неков поиска разяснения, тъй като предложеното обезщетение от 10.5 млн. евро от европейския фонд "Солидарност" се оказа по-ниско от очакванията. ЕК все още чака българското правителство да я информира за какво ще използва парите. Крецу уверява, че веднага щом парламентът одобри промените в бюджета на ЕС, обезщетенията ще бъдат изплатени.
7
2229
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
01 Декември 2014 19:47
Пред "Сега" началникът на агенцията Стефан Цанков обясни, че персоналът му е много натоварен и че не разполага със специалисти по водоемите. По думите му ще трябва поне година за назначаване на хора, купуване на техника, обучения и т.н.


И т.н ., и т. н........!?!
02 Декември 2014 04:19
липсва документация, ремонтите на язовирн ите стени са или закъснели, или изобщо не се случват


Ремонтите се извършват, а се случват случките!
Упадъкът на държавата и държавността най си личи по езика на медиите (каквото и да значи това - а значи "средство", демек средство за промиване на мозъците и изличаване на езиковите познания).
И като липсва документация, къде се чесаха през всичките тези години чиновниците по министерства, агенции и комисии, та не я осигуриха? И колко пари изядоха пътем (подкупите от мутрите, управляващи язовирите ни - отделно), та заплатите ни да се замразяват или да се повишават с 10 евро при еднакви цени на горивата с Франция, примерно, или на стоките в Дания, както в горната соба е посочил колегата, щото тия ги изпапкаха да си седят на ръцете. Колко още градове, села и паланки ще затрие чиновническата алчност и безотговорност, без дори все още да са ни наврели в Третата световна, и то пак на губещата страна
02 Декември 2014 09:53
Пред "Сега" началникът на агенцията Стефан Цанков обясни, че персоналът му е много натоварен и че не разполага със специалисти по водоемите. По думите му ще трябва поне година за назначаване на хора, купуване на техника, обучения и т.н.


И т.н ., и т. н........!?!

Нещо май те учудва, шокира или възмущава?! Или смяташ, че да се управляват язовири е, абе ..... проста работа? Може, но със сигурност не е за прости хора.
02 Декември 2014 10:00
На няколко пъти се опитвах да обясня положението с язовирите, но полза никаква.
И най-вероятно заливането на цели села и градчета ще продължи. Докого не знам.
02 Декември 2014 11:19
taidzi, колкото и да обясняваме простосмъртните хора, това няма значение. От горе трябва да дойде!
02 Декември 2014 16:40
Много язовир, много водоем - това обяснява откъде е гугол-ическото число шарани в тази територия! Предлагам на Боко о-"произвол"-ените язовири да ги не булдозва - прекрасно могат да служат за складиране на американския шистов газ, дето ще го карат по Дунава! От Брюкселя!
02 Декември 2014 16:40
До 1997 г. язовирите се управляваха от Национален съвет по водите а след това преминаха под управлението на М-во на околната среда и ВОДИТЕ. Сега това е институцията която отговаря за ВСИЧКИ язовири има (или следва да има ) необходимите специалисти и не е необходимо да се прави нова структура за която да се харчат пари да се обучават специалисти и т.н. Очевидно просто трябва да се похарчат пари на гърба на народа (и журналистите) който лесно забравя какво е било.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД