:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,772
Активни 746
Страници 29,337
За един ден 1,302,066

Четири университета са лидери във висшето образование у нас

Информатика и медицина остават най-перспективните специалности. Всеки четвърти висшист е емигрирал в чужбина
Четири са висшите училища в страната, които предлагат най-високо качество на образованието. СУ, Медицинският университет в София, Техническият университет и Химикотехнологичният и металургичен университет са лидери в голяма част от професионалните направления, по които обучават студенти. Специалностите информатика и медицина остават двете най-перспективни за младите хора дисциплини - безработицата сред завършилите е почти нулева, а дипломата почти винаги гарантира висок осигурителен доход и работа по специалността. Това показват данните в новото издание на рейтинга на висшите училища, което беше представено вчера в София.

Софийският университет е лидер в 21 от общо 22 професионални направления, в които обучава. Тази година например Американският университет в България отстъпва на Алма матер водещата позиция в направление "Икономика". Столичният Медицински университет е на първо място във всичките пет професионални направления, в които приема студенти. Лидер в 5 от общо 8 направления, по които обучава, е Техническият университет в София. Номер 1 в три от пет направления, по които приема и обучава висшисти, е ХТМУ.

Тракийският университет в Стара Загора, Аграрният в Пловдив и Академията на МВР са на първо място в по две професионални направления. Единственият частен вуз, който държи лидерството в две направления, е Американският университет в България, който държи най-високо качество на обучението в "Администрация и управление" и в "Обществени комуникации и информационни науки".

Над 25% от завършилите през последните 5 години висше образование в България не се осигуряват в страната, показват данните от новия рейтинг. Средният осигурителен доход на младите специалисти е 867 лв., а делът на регистрираните безработни - 3.77% - три пъти под средното ниво за страната. Един от изводите е, че почти всички висшисти работят, но по-малко от половината са на позиции, за които се изисква висше образование. С приложимост на дипломата от университета могат да се похвалят 46% от висшистите. Това е структурен проблем на образованието, смятат авторите на изследването. И това издание на рейтинга потвърждава, че най-добра перспектива за професионална реализация дават специалностите информатика и медицина - безработицата е почти нулева, осигурителните доходи са много над средното за страната, а приложимостта на образованието - много висока. Най-висока е безработицата в животновъдството - около 7%, и въпреки това тя отново е под средната за страната, посочи директорът на институт "Отворено общество" Георги Стойчев.

Студентите по информатика и компютърни науки с диплома от Софийския университет получават най-високия доход сред висшистите - 1860 лв. Доходът на програмистите от СУ се увеличава с 85 лв. спрямо предходното издание. Втори по доходи са завършилите военно дело във Военната академия - 1715 лв. В Топ 3 влизат и студентите по администрация и управление в Американския университет в България - 1572 лв. С много високи доходи са също завършилите информатика в Нов български университет (1537 лв. при 1453 лв. в предишния рейтинг) и в Американския университет в България (1502 лв. при 1424 лв. през 2013 г.) Математиците от СУ са със среден доход 1496 лв. Завършилите компютърна техника в ТУ-София получават средно 1483 лв.

Икономистите от Американския университет вземат малко повече от колегите им в Софийския, въпреки че тази година държавният вуз си върна лидерството в това направление - съответно 1472 срещу 1459 лв. Безспорно е обаче, че и двата университета дават добра реализация на своите възпитаници по икономика. Парадоксално или не, най-големият икономически вуз - УНСС, излиза на трето място, но тук следва уточнението, че докато в първите два университета студентите по тези специалности са по неколкостотин, то в УНСС са около 16 хиляди. Сред топспециалистите по възнаграждения са и завършилите администрация и управление във варненския Медицински университет. 1337 лв. е средният осигурителен доход на завършилите обществени комуникации и информационни науки в Американския университет.

В дъното на таблицата по възнаграждения са студентите по две специалности в друг благоевградски вуз - Югозападния. Студентите по електроника и електротехника получават средно 500 лв., а колегите им от програмата по музикално и танцово изкуство - 512 лв. С ниски доходи са и студентите по музикално и танцово изкуство от Пловдивския университет - 515 лв. С минимална разлика - 516 лв., са завършилите биотехнологии в Русенския университет. Макар и успешна в други вузове, се оказва, че в Пловдивския университет специалността компютърна и комуникационна техника не дава добри шансове за висока заплата - средният доход на завършилите е 526 лв. Същата заплата получават и студентите по хранителни технологии в Тракийския университет.

И този рейтинг потвърждава тенденцията за нулева или почти нулева безработица за професионалните направления, които са свързани с публичния сектор - медицинските специалности, професиите в общественото здраве, военното дело. Извън "обичайните заподозрени" с нулева безработица са възпитаниците по история и археология в Нов български университет. Освен тях с гарантирана реализация на пазара на труда са студентите по администрация и управление във варненския Медицински университет и по теория и управление на образованието във Великотърновския университет. Без проблем с намирането на работа са и завършилите електроника, електротехника и автоматика в Тракийския университет. Под 1% е безработицата на специалистите по компютърна и комуникационна техника от НБУ, Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" и Националния военен университет. С почти 100% гаранция за успех пред бъдещите работодатели са и дипломираните по ветеринарна медицина от Лесотехническия университет, по музикално и танцово изкуство в НБУ и машинно инженерство в Университета по хранителни технологии в Пловдив.

С висока безработица сред завършилите са три специалности в ЮЗУ - науки за земята (12.08%), електроника, електротехника и автоматика (11.90%) и машинно инженерство (11.86%).

С най-висока приложимост е образованието по медицинските специалности, информатика и компютърни науки в СУ (91.52%) и теория и управление на образованието в Пловдивския университет - (87.72%). И този рейтинг потвърждава тенденцията, че не е достатъчно да се учи определена специалност, но е важно и къде. Например студентите по информатика в Шуменския университет получават средно по 706 лв. - много под средното за колегите си от СУ. В същото време безработицата е 5.5%, а само 40% работят по специалността. Подобно е положението и сред завършилите икономика. Студентите от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите получават среден доход от 595 лв., докато колегите им от Американския - 1472 лв. Освен това само един от 10 завършили училището по агробизнес се реализира по специалността си. С ниска приложимост на образованието са и студентите по компютърна и комуникационна техника в Пловдивския университет - едва 4.17% успяват да си намерят работа, за която се изисква висше образование.

Около 12-13 са изследователските университети с най-висока научна продукция, сочат данните от рейтинга. Други 15 вуза или присъстват в международните бази данни с нулев индекс, или изобщо не са споменати.

Подробности за рейтинга - в "Наблюдател"
14
12125
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
01 Декември 2014 19:34
"Най-висока е безработицата в животновъдството - около 7%, посочи директорът на институт "Отворено общество" Георги Стойчев."

"Човекът е главна фигура в животновъдството!"
01 Декември 2014 19:42
дрън дрън брътвежи/ №1 и класи над останалите университети е УАСГ, където всеки нормално завършил си е намерил и работа и висока заплата, и се цени в цял свят, от калифорния до австралия и от германия до китай
01 Декември 2014 20:15
А П.У.Т.К.А.???
----------------------
Сайтът на Генек
01 Декември 2014 21:06
Статистика за малоумници - те не четат вчерашни вестници ...
01 Декември 2014 21:23
Образование се прави с пари. На времето и мен ме поканиха за асистент. Ако бях приел, сега щях да съм професор.
01 Декември 2014 22:02
Дрън-дрън...
Никъде не е посочено, че ако нямаш вуйчо владика няма да станеш поп!
Никой не може да ме убеди, че връзките не играят роля при намирането на работа в България.
В останалия свят нещата са много по-различни. Знаеш и можеш - ще те оценят за да те задържат!
Сбогом, Българийо!!!
01 Декември 2014 22:21
глупости на квадрат, чичата е точен, ама тая статистика е правена от някой безработен хуманутарин или специалист по история на бекапе
02 Декември 2014 02:38
чичата
01 Дек 2014 19:42
Мнения: 5,118
От: Bulgaria
дрън дрън брътвежи/ №1 и класи над останалите университети е УАСГ, където всеки нормално завършил си е намерил и работа и висока заплата, и се цени в цял свят, от калифорния до австралия и от германия до китай


Махалото чиче отива в другата посока - мафиотите редовно си печелят от наркотрафика ама темата със строителството на празни домове се поизтърка.
Живея на място, където 60-те и 70-те години на миналия век е имало епохално строителство на мостове, метролинии, пътища и т.н.,
сега всичко е кърпене поради кризата. Съгласен съм че има нужда от строителни инженери, като ме наемаха в моята компания аз като циганче си казах стартовата заплата в техния отдел, още ме мразят - оказа се с 40% по-висока (макар данъците да ги правят почти еднакви).
Макар да съм инженер, гласувам твърдо за лекарската професия, на запад дори една медицинска сестра (думата не е в същото значение)‌ прави повече пари от мен.
Да не говорим, че наистина мисля, че да спасяваш и даряваш живот е много по-благородно от това да строиш за мафиотите (били те източни или западни).
02 Декември 2014 08:49
Най-висока е безработицата в животновъдството - около 7%, и въпреки това тя отново е под средната за страната, посочи директорът на институт "Отворено общество" Георги Стойчев.

олеее Боже, шорошоидите пак са се изходили по въпроса. Представям си колко е вярно всичко това.
Студентите по информатика и компютърни науки с диплома от Софийския университет получават най-високия доход сред висшистите - 1860 лв. Доходът на програмистите от СУ се увеличава с 85 лв. спрямо предходното издание

Така, че всеки овчер да става информатик и компютърен специалист. Тогава ще се оправи страната. Стои си до овцете и си програмира.
02 Декември 2014 08:52
дрън дрън брътвежи/ №1 и класи над останалите университети е УАСГ, където всеки нормално завършил си е намерил и работа и висока заплата, и се цени в цял свят, от калифорния до австралия и от германия до китай
Намираше работа, ама строителният бум свърши Моите роднини са няколко поколения строителни инженерии архитекти и награди са получавали, ама сега са доста зле. А в чужбина след изпити там.
02 Декември 2014 08:52
А къде в класацията е УНИБИТ? Всички завършили там при ЦвЙо, особено ако са с две имена, са ръководители в спец. службите!
02 Декември 2014 10:45
Не виждам УАСГ. Те явно са над всички класации.
02 Декември 2014 17:20
А ВУЗФ?
05 Декември 2014 22:13
тодоре, поне в юес УАСГ ти дава над 200 000 $/год., което наистина е по-малко от лекарското, но ела с лекарска диплома да те питам колко ще си платиш за повторно следване-медицина/ така както гледам най-ниското е 104 000 за първи курс
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД