:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,864
Активни 724
Страници 29,429
За един ден 1,302,066

Правителството реши да сближи минималната заплата със средната

Работодателите се чудят как при 2% ръст на икономиката минималното възнаграждение ще скочи с 13%
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Министър Горанов съобщи, че МС е одобрил до 2 млрд. лева заем за Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). При изплащането на гарантираните влогове от КТБ, което започва от 4 декември, първото "местене" на парите чрез превод в избрана от вложителя банкова сметка ще е безплатно, припомни министърът. Той посъветва хората да не теглят и разнасят големи суми в брой.
През 2017 г. минималната работна заплата трябва да нарасне до 460 лв., обяви финансовият министър Владислав Горанов след извънредно заседание вчера на Министерския съвет. Кабинетът прие пакета от проектобюджети за догодина - държавния, на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса - заедно с бюджетната прогноза за 2015-2017 г.

Горанов потвърди новината, която анонсира през уикенда за поетапно увеличение на минималната заплата още от Нова година. През 2015 г. МРЗ ще нарасне на две стъпки с по 20 лева - от 1 януари ще стане 360 лв., а от 1 юли - 380. От 1 януари 2016 г. най-ниското трудово възнаграждение ще бъде вдигнато на 420 лв., а година по-късно вече ще е 460 лв.

Финансовият министър обясни, че така минималната заплата ще се доближи до средната. В момента съотношението е около 42% и е относително ниско за европейските стандарти, отбеляза Горанов. Бизнесът обаче силно критикува това сближаване, защото то е фатално за малките фирми в изоставащите райони и ще предизвика допълнителен отлив на предприемачи от тези райони към по-богатите.

"В периода на икономическа криза у нас (2008-2014) минималната заплата е скочила с 55%, при положение че средната се е увеличила с 49.5%, а производителността на труда реално се е подобрила само с 14%", посочи в своя позиция вчера Българската стопанска камара. БСК цитира официални данни, според които в области като Видин и Благоевград средната заплата е едва със 100 лв. повече от минималната, която се предвижда от 2017 г. Във Видинско средното възнаграждение е едва 568 лв. От всички 28 области само пет са със средна заплата над 800 лв. - Враца и Стара Загора, Варна, София-област и столицата, сочи още статистиката. Тези данни означават, че границите между минимално и средно трудово възнаграждение опасно се сближават, което руши ценностната система на българина и ограничава развитието на човешките ресурси. Изкуственото вдигане на МРЗ създава грешното усещане, че няма нужда да учи, щом и без усилия ще взима заплата, близка до средната", коментираха от БСК.

В завоя на финансовия министър липсва икономическа логика, твърдят и от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). "За 2014 г. се очаква ръст на икономиката от около 1-1.5%, догодина - около 1.8%. Имаме ръст на средната заплата 1% за изтичащата година и 1.6% за следващата и изведнъж - 13% скок на минималната заплата", обясни председателят на АИКБ Васил Велев по Нова ТВ.

"За работодателите всеки лев в чужд джоб е лична обида. Винаги сме настоявали доходите да се повишават. Всички пищят, че пада потреблението, а това е един от начините да се съживи икономиката", коментира пък лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Според синдикатите скокът на минималната заплата нямало да засегне толкова много хора, колкото работодателите се опасяват. "Караме се за пари, които постоянно намаляват. Пари се събират от работеща икономика", заключи д-р Тренчев.

"Минималната работна заплата ще бъде увеличена въпреки плачевното състояние на бюджета и кривите сметки на правителството на Орешарски. Благодаря на синдикатите за твърдата позиция, както и на обществената подкрепа. Благодаря на премиера, както и на колегите в МС, които приеха аргументите. Повишаването на минималните доходи е в интерес на икономиката. МРЗ ще продължи да расте ускорено и през следващите години. Сега на ход е Народното събрание", написа социалният министър Ивайло Калфин във "Фейсбук".

Но работодателите напомнят, че е грешка да се слага знак на равенство между понятията доходи и МРЗ. "Доходите се формират от множество елементи - основна заплата, стимули за добро трудово представяне, добавки за транспорт, комуникации, пенсии, социално подпомагане и др. МРЗ е ключов показател, репер, на чиято база се определят редица плащания, вкл. например субсидии за политически партии, възнаграждения за участие в управителни органи на търговски дружества и др. МРЗ невинаги води до увеличение на доходите, а най-често води до нарастване на разходите (и бюджетните, и на физическите лица), коментират от БСК.

„Повишаването на минималната работна заплата е лоша новина за бизнеса. Целта е това да предизвика повдигането на останалите работни заплати. Само че въпросът е може ли да си го позволи бизнесът", коментира пред бТВ Менда Стоянова от ГЕРБ. Тя заяви, че е теоретичен спор кое е възможно да раздвижи вътрешното потребление, защото България е малка икономика с малък вътрешен пазар. „Въпреки всичко обаче, за да се отговори на обществените очаквания, се взе решение да се тръгне към едно такова повишаване на минималната работна заплата. От гледна точка на бюджета, няма проблем за това, че минималната работна заплата ще нарасне. Много малко са хората, които получават минимална работна заплата и са на бюджетна издръжка", каза още Стоянова.



НЕДОВОЛСТВО

Междувременно земеделското министерство възрази срещу вдигането на осигурителния праг за фермерите от 240 на 420 лв. Според министър Десислава Танева приходите от промяната ще бъдат незначителни за бюджета - около 12.8 млн. лв. Тя обясни, че от догодина бюджетът ще получи средства и без да променя размера на осигурителния доход заради предстоящото изсветляване на голяма част от сектора. За кампанията за подпомагане на земеделците от 1 март догодина влиза в сила правилото за активен фермер, което изисква задължителна регистрация.



41
3352
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
01 Декември 2014 20:10
Тези данни означават, че границите между минимално и средно трудово възнаграждение опасно се сближават, което руши ценностната система на българина и ограничава развитието на човешките ресурси.

Признавам си, че се чуватвам пълен идиод.
"Нарастването на мин. работна заплата и ниската цена на горивата е заплаха за икономиката ни"
... това е цитат от изказването на някакъв "експерт. Само при споменаването на МРЗ, всички "експерти" и БСК започват да обясняват, колко вредно е за икономиката увеличението с 20 лв. Това са 4 кутии цигари. Обаче т.н. икономика ще капитулира и се нарушава "евро АТЛАНТИЧЕСКАта ценностната система". И до сега не мога да разбера, защо към европейската (т.н.) ценностна система добаваме атлантическа. Мин. заплащане в USA е 5,5$ на час, което прави около 1000$ на месец. Те по-добре ли метат улиците или мият чиниите? Писна ми 25 години, едни и същи експерти да ми наливат една и съща лимонада в ушите.
01 Декември 2014 20:24
Уважаема редакция,
Недоумявам защо сте спестили името на дълбокомъдрия експерт от многоуважаваната БСК?
01 Декември 2014 20:33
Патриоте, това е позиция на БСК, не на неин експерт, наистина ли не схващаш...
01 Декември 2014 20:44
Малко е, но е крачка в правилна посока. Браво!

1. Това са пари които ще отидат директно в потребление - облагодетелства бизнеса
Във случаите където тези пари така или иначе се дават, но хората се водят на минимална заплата:
2. ще стане по честна конкуренцията и ще се облагодетелстват фирмите, които не правят такива шменти капели
3. ще доведе до повече приходи в осигурителните каси
01 Декември 2014 20:46
това е позиция на БСК

а пък позицията на в. Сега е да пуска позицията на БСК
01 Декември 2014 20:49
Потрябва ми една услуга. Питам "Гугъл" и си намирам една фирма. Уточняваме количеството работа и се пазарим за 1000 лв.. Фирмата ми праща човек, който да я свърши. Естествено той е индивидуален "подизпълнител" на тази фирма без формална връзка с нея. От него разбирам, че за това за което плащам 1000 лв. фирмата му дава 200. 800 лв. чист приход за две телефонни обаждания. Хич не е зле. Така, че "бизнесът" да спре да реве и да намали алчността си до някакви поне не толкова безсрамни нива.
01 Декември 2014 21:12
Баф, хжурналистката ни хматематика ...
01 Декември 2014 21:40
Прави са от БСК,че не бива да се сближават минималната и средната работна заплата.Трябва да се запазва ножицата между неквалифицирания труд и дейностите,изискващи специално образование и умения.А то какво става сега,в едно училище например,ще се вдигат само заплатите на чистачките,докато достигнат заплатите на останалия персонал - счетоводен,лаборантски и др.Не говоря за учителските,ама ако върви все така,и техните ще стигнат. И наистина кой ще е луд да се учи, ако ще му плащат с десетина лева само по-малко от "учените". Така е и с пенсиите - защо да внасяш осигуровки,когато на 70 години ще ти дадат социална пенсия,която е маааалко по-ниска от минималната за страната,но пък после имаш бонуси,ток ти плащат,пакети с храна и май че пенсията ти идва по-голяма от работилите по 40 години. Затова,нека се вдигат на всички нива доходите на хората,а не само минималната работна заплата.Аз отдавна имам идея заплатите на депутатите да се обвържат не със средната ,а с минималната работна заплата и да бъде например пет МРЗ.Бас държа,че за нула време минималното заплащане ще удари 600 лв.
01 Декември 2014 21:46
Тази работа не може да стане, защото като се вдигне минималната, автоматично се вдига и средната. И пак, и пак, и пак... И ще стане като Кума Лиса, Зайо Байо и Ежко Бежко, дето се надбягвали.... В случая надлъгвали.
01 Декември 2014 21:52
облагодетелства бизнеса

Само така! Долу плебса! Да го духат бедните!
01 Декември 2014 22:07
новината, която анонсира през уикенда

абе...
01 Декември 2014 22:14
И наистина кой ще е луд да се учи, ако ще му плащат с десетина лева само по-малко от "учените".

Ако някой си мисли, че някой учи само за да получава по-голяма заплата е елементарен. Елементарен, като този, който си мисли, че някой може да работи без да яде. "Великите" разсъждения за разлики между минимална и средна заплата са неуместни, когато става въпрос и в двата случая за суми около и доста под необходимото за просто биологично оцеляване. За възпроизводство - да не говорим.

Елементарен в алчността си е и назначеният "бизнес", който си въобразява, че е възможно при отвореният общ пазар на ЕС, включително трудов, някой, който тепърва ще започва активен живот (младото поколение), да не предпочете да го започне и се установи на място където заплатите, включително минималната е над 10 пъти по-голяма. Идеята на "бизнеса" и Масларова да внасят виетнамци се провали, защото и виетнамските заплати вече са по-високи от българските.
01 Декември 2014 22:25
Сближаване на МРЗ със средната заплата???? социализъм? Работиш не работиш ще получаваш еднакво.
01 Декември 2014 22:42
Ако се вдигне МРЗ няма ли да се вдигне и СРЗ? Нещо като Закона на Зенон за заека и костенурката. Чак пък да се "сближат"...
01 Декември 2014 22:46
Чисто математически, ако минималната и средната заплати се изравнят, това означава всички заплати да са равни.
Аз лично нямам против да взимам колкото министрите.
01 Декември 2014 22:52
Минималната работна заплата трябва да осигурява възможността на работника да остава жив (да има покрив, да се храни, да се топли, да си свети и т.н.), да може да ходи на работа (да си плаща транспорта), да има семейство и деца.

Това означава при условен или реален наем 300 лв., храна поне още 400, отопление и осветление 200, транспорт поне 100 лв. , минимална заплата 1000 лв.. И това без семейство и деца, т.е. без възпроизводство на работната сила, а само за елементарното и физическо поддържане.

Разликата със средната заплата трябва да идва не от изкуственото и под нивата на биологично оцеляване задържане на минималната работна заплата, а от растежа на останалите заплати.

Ма щяла да се увеличи безработицата, неефективни фирми да фалират и т.н.. Ми да - нека. Нека има шоково решение, след което всеки да си потърси мястото по света, отколкото да задържаме състоянието под нивата на биологично оцеляване. По-добре оздравителен шок, отколкото бавно умиране на българската нация и икономика.
01 Декември 2014 23:23
Не сте прави. Няма да се сближат. Една част от онези, които сега са на МРЗ ще бъдат съкратени под една или друга форма. Това директно ще повиши СРЗ, т.к. делът на големите заплати (примерно Левон с над милион годишно) ще я дърпа яко нагоре. Само сметнете един Левон на колко ядящи зеле (демек на МРЗ) се равнява, за да отчете статистиката свинско със зеле
01 Декември 2014 23:48
Neopol
02 Декември 2014 00:12
БСК да си обяснят защо в развитите страни с договорена МРЗ, размерът на последната е около 65% от средната. Нима това пречи на тамошния бизнес? В Дания, обаче, няма административно определена минимална работна заплата.
02 Декември 2014 00:35
"В периода на икономическа криза у нас (2008-2014) минималната заплата е скочила с 55%, при положение че средната се е увеличила с 49.5%, а производителността на труда реално се е подобрила само с 14%", посочи в своя позиция вчера Българската стопанска камара. БСК цитира официални данни, според които в области като Видин и Благоевград средната заплата е едва със 100 лв. повече от минималната, която се предвижда от 2017 г. Във Видинско средното възнаграждение е едва 568 лв. От всички 28 области само пет са със средна заплата над 800 лв. - Враца и Стара Загора, Варна, София-област и столицата, сочи още статистиката. Тези данни означават, че границите между минимално и средно трудово възнаграждение опасно се сближават, което руши ценностната система на българина и ограничава развитието на човешките ресурси. Изкуственото вдигане на МРЗ създава грешното усещане, че няма нужда да учи, щом и без усилия ще взима заплата, близка до средната", коментираха от БСК.



Значи МРЗ скочила (!) с гигантските 55%, а средната едва се надигнала с нищожните ... 49.5%, а? Как бе, умния, сравняваш фиксирана стойност със ... средна?! Къде бе, сине майчин, се сближават границите? Във Видинско? Що бе? Да не е заради огромната безработица и бедност? Да не е щото там, при голямата безработица, възползвайки се от нея, даваш мизерна заплата и на квалифицирания и на образования, та тя приближава ... минималната отгоре , а не минималната да я гони отдолу? Кое руши ценностната система бе?! Че инвестираш в яхти и курви, вместо в безопасни условия на труд, повишаване на квалификацията и достойно заплащане на честен труд? Това ли? Всички "предприемачи" , "честни частници" , дето се навъдихте, в Бръшляновата лига и в Оксбридж ли сте завршили ? Имаше или нямаше нужда да сте учили, за да крадете и експлоатирате съграждани и съселяни? Да ви на ценностната система, да ви
02 Декември 2014 01:44
В Дания, обаче, няма административно определена минимална работна заплата.

Не се подвеждай по формата. Има и е 15 евро на час, т.е. 30 лв. на час. Това прави по 240 лв. на ДЕН. При съпоставими цени в магазините с българските.
02 Декември 2014 06:43
ниската цена на горивата е заплаха за бюджетните приходи догодина


Това клише се върти вече 3 месеца и се предава като народна песен от икономист на икономист, но може ли наистина да е вярно? Горивата са до 100% внос. На 20% пропуснато ДДС "под него" има 100% свежи пари, които няма да заминат за чужбина, а ще останат да се въртят в местната икономика, очаквано ще изплуват кога в магазина за хранителни стоки, кога в този за мебели, кога в направи си сам. Да не говорим, че акцизът оства постоянен - ако се харчи повече гориво заради ниската му цена, ще има повече събран акциз.
02 Декември 2014 08:04
ниската цена на горивата е заплаха за бюджетните приходи догодина


Това пък който го е помислил е пълен идиот. Освен това е крайно време да се съсредоточат върху качеството и количеството на бюджетните разходи. Аман от "дайте да дадем", а после нови мерцедеси.
02 Декември 2014 09:43
Така е и с пенсиите - защо да внасяш осигуровки,когато на 70 години ще ти дадат социална пенсия,която е маааалко по-ниска от минималната за страната,но пък после имаш бонуси,ток ти плащат,пакети с храна и май че пенсията ти идва по-голяма от работилите по 40 години.

Това за пенсиите е абсолютно вярно! Пенсионната система умишлено прецаква добросъвестните в името на някаква криворазбрана солидарност.
Лошото за България е, че минималната пък и средната работни заплати се увеличават не под натиска на пазара, т.е. поради увеличеното търсене на всякаква работна ръка, а административно от държавата. Ако икономическите условия се подобряваха, фирмите разширяваха дейноста си и на пазара се появяваха нови фирми, това би стимулирало търсенето на работници и генерирането на по-голям обществен продукт, а сега един и същ ресурс се преразпределя. Както писа някой по-горе, точно по тази причина административното увеличение на МРЗ ще доведе до съкращаване на работници, а не до наемането на нови.
02 Декември 2014 11:07
Средната заплата по принцип е неизвестна, особено па тук. Тя се стъкмява за да се измислят зплатите на депутати и чиновници.
Минималната е мерилото.
02 Декември 2014 11:30
Патагонец
02 Декември 2014 09:43

... Лошото за България е, че минималната пък и средната работни заплати се увеличават не под натиска на пазара, т.е. поради увеличеното търсене на всякаква работна ръка, а административно от държавата. Ако икономическите условия се подобряваха, фирмите разширяваха дейноста си и на пазара се появяваха нови фирми...


Ех, ПАТАГОНЦИ, патагонци... Все патагонски възпитаници ли останаха в България?
Поне образование имаше преди 25 години тази държава, пък сега... предимно вярващи... в "натиска на пазара" останали!
25 години - не разбрахте ли, че тази рецепта, на всяка манджа все една и съща пазарна мерудия, не работи?
Повече от 2 млн. в активна възраст напуснаха държавата - не схванахте ли причината?

Няма успешна държава благодарение на евтиния труд (бг-патагонците - марш в Пакистан или Бангладеш да поживеете за да го схванете).
Няма успешна държава, ПАТАГОНЦИ, където минималните заплати да са се увеличили без намеса на държавата.
Няма успешна държава, която да не подкрепя и стимулира собственото си стопанство.
Няма успешна държава, която да не се грижи за съхраняването и умножаването на най-важния си ресурс - човешкия!
02 Декември 2014 12:24
Вдигането на минималната заплата е завоалиран начин да се вдигнат данъците.
(социалните осигуровки са вид данък - задължителни са и не отиват за плащащия, а за някого, когото държавата реши - чиновник, магистрат, полицай, фалшив инвалид, млад пенсионер - военен или полицай, доктор и т.н)
.
Боко реформи не може да прави, но от мутренските си години (а и от годините си като кмет на София, когато удвои данък имот) знае, че трябват пари, за да се задържи на власт.
.
Проблемът е, че държавата е вкарана в порочна спирала - увеличава се данъчното бреме върху един милион реално работещи българи (в частната икономика), принуждават се тези хора да емигрират, правят се опити да се компенсират загубените приходи с увеличаване на бремето върху тези, които не са емигрирали и т.н до пълна разруха на държавата.
.
02 Декември 2014 12:54
Една добра реформа, която ми идва наум:
Както знаем, държавните и бюджетни служители използуват с пъти повече болнични от работещите в частния сектор.
Защо държавата не въведе задължително плащане на осигуровка временна трудоспособност на всички държани служители в частни фондове на същата сума, на която те се осигуряват понастоящем.
.
Ефектът ще е двоен - ще се икономиса значителна сума пари от останалите осигуровки на държавна сметка и държавните служители ще почнат да идват на работа (защото печалбата на частния осигурителен фонд ще зависи от това доколко успее да се пребори с фалшивите болнични.
.
Ето това е истинска реформа, за която не се искат средства а и никой не би дръзнал да протестира - ако Реформаторския блок е наистина реформаторски могат да я прегърнат и претворят в дела за 2-3 месеца.
.
Елементарно Уотсън

02 Декември 2014 13:13
Както знаем, държавните и бюджетни служители използуват с пъти повече болнични от работещите в частния сектор.

Само си мислите, че знаете, защото видно нищо не знаете. Точно обратното е - държавните служители почти не ползват, а тези на бюджетна издръжка (учители, полицаи, военни и т.н.), ползват с пъти по-малко болнични от частният сектор. В частният сектор ползването на болнични е част от схеми за източване на осигурителната система и облекчаване разходите на работодателите. Но няма да те открехвам на това, което се вижда навсякъде.

И от къв зор държавата трябва да налива пари в частни фондове ? Не е ли малко нахално да се иска такава "реформа" ?
02 Декември 2014 13:40
а работодателите всеки лев в чужд джоб е лична обида. Винаги сме настоявали доходите да се повишават. Всички пищят, че пада потреблението, а това е един от начините да се съживи икономиката",


Не съм фен на Тренчев, но в случая е 100% прав.

А, "Firmin" е казал това което си мисля по-дипломатично от мен.
02 Декември 2014 14:24
Няма успешна държава благодарение на евтиния труд (бг-патагонците - марш в Пакистан или Бангладеш да поживеете за да го схванете).
Няма успешна държава, ПАТАГОНЦИ, където минималните заплати да са се увеличили без намеса на държавата.

Много патетично, но не е вярно.
Би ли ме открехнал как Китай за 30 години стана работилницата на света? Трудът там беше много евтин, сега е по-скъп от България и то не защото държавата се е намесвала, а защото е създала първоначални предпоствки за чужди инвестиции. Оттам нататък с икономическото развитие се създават и местни фирми-гиганти, които започват да инвестират и извън страната.
В някои европейски държави като Германия (поне доскоро) и Дания нямаше държавно определена минимална заплата. Това не попречи на Германия да просперира.
02 Декември 2014 15:04
Патагонец
02 Декември 2014 14:24

Много патетично, но не е вярно.
Би ли ме открехнал как Китай за 30 години стана работилницата на света? Трудът там беше много евтин, сега е по-скъп от България и то не защото държавата се е намесвала, а защото е създала първоначални предпоствки за чужди инвестиции. Оттам нататък с икономическото развитие се създават и местни фирми-гиганти, които започват да инвестират и извън страната.
В някои европейски държави като Германия (поне доскоро) и Дания нямаше държавно определена минимална заплата. Това не попречи на Германия да просперира.


Никаква патетика! Груба реалност.

Тъй...
Каза за ПАТАГОНЦИ!
Вярно е, че в някои европейски държави доскоро нямаше минимална заплата! В тези високо-развити държави обаче имаше и има високо-развити синдикати, които, ако се изразя грубо, налагаха отраслови колективни договори с много по-високи от минималните заплати. Или... минимални часови ставки!!!
Ясно ли е Патагонец???

Да беше ни сравнявал поне само с Пекин, пък ти си тръгнал с цял Китай да ни сравняваш - държавата на благоденствието, а??? Аз мога да ти дам и пример за шивачницата на света - Пакистан! К'во ш' кажиш?

Гледам Патагонец, че ти трябват инвеститори. Да речем, че твоята лична държава е твоето семейство с принадлежащите му имоти имане и хора... Какво ще кажеш да инвестирам в твоята държава, а? По моите условия?
Добронамерен инвеститор съм! Високо-технологичен!
02 Декември 2014 15:09
Гледам Патагонец, че ти трябват инвеститори. Да речем, че твоята лична държава е твоето семейство с принадлежащите му имоти имане и хора... Какво ще кажеш да инвестирам в твоята държава, а? По моите условия?

Благодаря, няма нужда. И аз и близките ми имаме работа и не се оплакваме.
П.П. Профсъюзите и държавата нямат никаква заслуга в определянето на доходите ни.
02 Декември 2014 15:15
Представете си - бизнесмените трябва да си увеличат заплатата с 20 лв....нали са на МРЗ... А колко са наистина и от работещите на МРЗ - не САМО официално? А дали тези, които получават само МРЗ си ги спастрят, а не ги влагат в обръщение?
02 Декември 2014 16:43
Неспособни, алчни, некомпетентни, крадливи, нагли и тъпи. Това е характеристиката на 90% от българските бизнесмени. Съставени от бивши комунистически функционери, техните деца, че и внуците им, и свързаните с тях други, също криминални, елементи. Как да има нормално действаща икономика България? Как да има високо заплащане на труда?
02 Декември 2014 17:17
Патагонец
02 Декември 2014 15:09

Гледам Патагонец, че ти трябват инвеститори. Да речем, че твоята лична държава е твоето семейство с принадлежащите му имоти имане и хора... Какво ще кажеш да инвестирам в твоята държава, а? По моите условия?

Благодаря, няма нужда. И аз и близките ми имаме работа и не се оплакваме.
П.П. Профсъюзите и държавата нямат никаква заслуга в определянето на доходите ни.


Значи в малката ти, "лична държава" не искаш инвеститори, а на голямата ги препоръчваш, а?
Сякаш ти е мащеха! (Разбираемо. Нали не си българин и съгражданин наш, а патагонец)


И... Пак си писал патагонщини....
Профсъюзите навсякъде в развития свят договарят колективните трудови договори, с които винаги се определят и минималните възнаграждения.
Освен профсъюзите има и други съсловни и професионални организации които се месят.
И..., в някои държави, ако профсъюзитете не стигнат до съгласие със съответните браншови организации на работодателите се намесва държавата налагайки определен от нея минимум.

Та...
От държавата ти зависят много доходите!!!
Ако трябва да бъдем още по подробни: от държавата изключително зависи какъв бизнес ще се развива в нея: колониален, слугински, васалнически, компрадорски, иновативен... и т.н. Ако чакаш пазара да ти определи мястото на държавата и бизнеса сред другите държави и бизнеси Шъ има много да чакаш за добро място! НЯМА свободни добри и печелевши места - отдавна са заети, а ако случайно се освободи някое, за него чакат готови за война десетки.
Войната, казваше един античен мислител, е майка на всички неща
Да приключа.
Или Патагония ще се бори за по-добро място под слънцето изисквайки такова за всички патагонци или и тези дето си мислят, че не са патагонци, а са фанали Оня за шлифера, ще газят калта на Патагония.
Това не е заплаха, а алтруистичен опит за цъкване на лампата - известно е, че патагонците, по ред причини, малко са чели... Лесно ги подвеждат и работят на пазара... А не бих искал. Нали са ми съграждани и съчовеци!
02 Декември 2014 17:24
Трудът там беше много евтин, сега е по-скъп от България и то не защото държавата се е намесвала, а защото е създала първоначални предпоствки за чужди инвестиции.
Точно в Китай държавата силно се намесва - само за последната година има трима осмъртени партийни бизнесмени, че не са изпълнали партийните указание, а се се поддали на капиталистическа алчност. Иначе, практиката е да се самоубиват ... за да запазят семействата си.
Колкото до "първоначалните предпоставки" бихте ли дали данни колко са китайските инвестиции (освен държавната субсидия и преостъпентие данъци) и колко са "чуждестранните инвестиции"? Щото Китай е нетен инвеститор на най-развитата икономика. Апропо, в САЩ що не търсят чуждестранни инвестиции? "Зелени карти" раздават, държавен дълг продават, ама Пентагонът не щат да го приватизират и да си покрият дълговете. Що ли?

ниската цена на горивата е заплаха за бюджетните приходи догодина

Това пък който го е помислил е пълен идиот.
Не е пълен, а само непълен. Ниската цена на горивата е предпоставка за по-малко приходи от ДДС в краткосрочен план. Ще минат месеци докато "печалбата" от ниската цена влезе в "производство" или бъде обложена с данъци. При всяко положение няма да компенсира спада на приходите от ДДС върху горивата. Причината е същата както и при увеличението на цената на горивата - харченето с "широки пръсти" както през 2008 г. Орешарски похарчи 2 млрд. лв. от "излишъка" (купени бяха високопроходими "Ниви" за лов на разбойници, подари се издетелския комплекс на тандема КТБ-Пеевски т .н.), така и транспортните фирми ще "инвестират" печалбата за повишаване на стандарта си, но не и приходите към хазната.
02 Декември 2014 18:06
"В периода на икономическа криза у нас (2008-2014) минималната заплата е скочила с 55%, при положение че средната се е увеличила с 49.5%, а производителността на труда реално се е подобрила само с 14%", посочи в своя позиция вчера Българската стопанска камара.

Само това ли успяха да измъдрят тези от БСК?
Ами да вземем един по-дълъг период. Примерно от 01.09.1984 МРЗ е 110 лева, които отговарят на сегашни поне 1100 лева, а може би и значително повече, примерно между 1100 и 2200 сегашни лева. Пита се в задачката, повече от три пъти ли е спаднала производителността на труда в България за тези 30 години, та МРЗ сега е 340 лева? Базата, от която дебеловратите работодатели изчисляват повишението на МРЗ, е абсурдно ниска. Според сегашната производителност на труда в България МРЗ спокойно може да е около 1000 лева, а средната заплата може да е над 2500 лева, но дебеловратите работодатели ще трябва да се съгласят с норма на печалба като в останалите страни в Европа, а не с сегашната трицифрена норма на печалба.
02 Декември 2014 18:53
Значи в малката ти, "лична държава" не искаш инвеститори, а на голямата ги препоръчваш, а?

Не съм казал такова нещо, това са твои съвсем произволни интерпретации. Като казах, че доходите ми не зависят от държавата и профсъюзите имах предвид, че си изкарвам хляба независимо от тях.
Поинтересувай се кои фирми предлагат високи заплати и то без профсъюзно участие.
Точно в Китай държавата силно се намесва - само за последната година има трима осмъртени партийни бизнесмени, че не са изпълнали партийните указание, а се се поддали на капиталистическа алчност. Иначе, практиката е да се самоубиват ... за да запазят семействата си.

Говорим за преди 20-30 години когато държавата всячески облекчаваше и насърчаваше чуждите инвестори и заплатите тръгнаха от съвсем ниско ниво.
02 Декември 2014 21:40
Патагонец
02 Декември 2014 18:53

Не съм казал такова нещо, това са твои съвсем произволни интерпретации. Като казах, че доходите ми не зависят от държавата и профсъюзите имах предвид, че си изкарвам хляба независимо от тях.


Животът е интерпретация! Но произволни интерпретации не правя.
... да твърдиш, че доходите ти не зависят от държавата е или безумство или наглост!
Я опитай да добиеш доходите си където няма държава - в космоса да речем или на дъното на морето...
И ако спечелиш поне един цент тогава ми ги разправяй, че доходите ти не зависят от държавата.

- То пък... едни доходи- ще кажеш!, щом на такова нищожно увеличение на мизерната минималната заплата гледаш завистливо като Нане на Вуте... Едва ли изкарваш и два пъти повече! Вероятно и по самочувствието ти удря! Не ги е срам, думаш, да приближават минималната заплата към моята горда средна квалифицираност! Да ме изравняват мен, по специалния среден, с тия... висящите топки отдолу....

Последното вече са свободни интерпретации, Патагонецо!
Нищо лично разбира се!
Просто - два ника - два различни възгледа...
02 Декември 2014 23:03
Не те бива в интерпретациите, така че по-добре не опитвай. Или по-скоро в безобразното изопачаване на това, което съм писал.
Но ако държиш за си избиваш комплексите със заяждане на дребно, наистина мога да разбера усърдието ти...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД