:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,806
Активни 715
Страници 11,371
За един ден 1,302,066

ГЕРБ остана в малцинство за вдигането на данък "лихва"

В бюджетната комисия представителите на Реформаторския блок и БСП надделяха налогът да се запази на 8%
Снимка: БГНЕС
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова се опасява, че различните ставки на данък "лихва" за български и чуждестранни вложители може да докарат наказателна процедура на България.
Данък "лихва" остава 8% догодина. Но пък от 1 януари вече ще се облагат не само срочните депозити, а всякакви пари, вложени в банки, с едно изключение - детските влогове. Това реши вчера парламентарната бюджетна комисия при подготовката на данъчните закони за 2015 г. Депутатите от ГЕРБ се оказаха малцинство по въпроса за ставката и само те подкрепиха предложението на правителството доходите от спестявания в банки да се облагат с 10%, както е за другите доходи.

Леви и десни този път се оказаха съмишленици, а Румен Гечев от БСП и Мартин Димитров от Реформаторския блок "рамо до рамо" защитиха запазването на ставката в сегашния й размер - 8%. При това положение данъчните приходи за догодина трябва да бъдат намалени със 17-18 млн. лева, предупредиха от Министерството на финансите. Има и друг проблем - риск от наказателна европроцедура.

"Няма нужда от покачване на данъците, когато търсим растеж и превръщане на спестяванията в инвестиции", обясни Мартин Димитров. Той отбеляза, че увеличение на който и да е данък дава много лош сигнал, а в конкретния случай и потенциалните приходи в бюджета са минимални.

Данък "лихва" е пренебрежимо малък и не накара хората да си извадят парите от банките и да пазаруват или инвестират, посочи пък Делян Добрев от ГЕРБ. Той даде пример, че за влог от 10 000 лева с 3% лихва данъкът ще е 30 лева при ставка 10% и 24 лева при ставка от 8%. Освен това логиката е ставката да е 10% - както за останалите доходи.

"Нашите банки са свръхликвидни и се чудят къде да намерят място на парите, за да работят. Призовавам ви да гласувате за този текст в името на справедливостта на данъчната система, настоя председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова, но мотивите на ГЕРБ не убедиха депутатите от другите партии.

Облагането на лихвите по срочни депозити на гражданите бе въведено от началото на 2013 г. по идея на тогавашния финансов министър Симеон Дянков. Прогнозата бе този ход да осигури 132 млн. лева допълнителни приходи в бюджета. Но сметките се оказаха криви, тъй като банките измислиха нови "спестовни продукти", с които вложителите на практика се измъкват от обхвата на данъка. Така приходите за 2013 г. се оказаха само 82 млн. лева. За 2014 г. ставката бе намалена от 10 на 8%, след като предишното управление одобри график за поетапно намаление на данъка до пълното му изчезване през 2017 г. При 8% ставка за цялата 2014 г. финансовото министерство очаква само около 65 млн. лева, стана ясно вчера. Миналия месец новият министър на финансите Владислав Горанов обяви, че графикът за постепенно намаляване ще отпадне и че от Нова година данък "лихва" ще се върне на първоначалното си ниво - 10%, а освен това ще обхване почти всички "складирани" в банките пари, дори тези по разплащателните сметки.

Според изчисленията на МФ увеличението на ставката и на базата трябваше да вкара допълнителни 40 млн. лева в хазната. Качването на данъка от 8 на 10% би донесло около 17 млн. лева повече приходи, а разширяването на обхвата му върху почти всички спестявания без детските влогове - около 23 млн. лева, обясни Людмила Петкова, шеф на данъчната дирекция в Министерството на финансите. "Не очаквахме данъкът да остане 8 процента, но за нас е много важно, че се прие разширяването на данъчната основа", коментира пред журналисти тя след гласуването в бюджетната комисия.

Окончателното решение за данък "лихва" ще стане ясно при гласуването на пакета данъчни закони в пленарната зала. Не е изключено тогава ГЕРБ все пак да защити увеличението на ставката. Един от сериозните аргументи е заплахата от наказателна процедура от Брюксел, ако данъкът остане 8% за местни физически лица. И в момента на практика България е в нарушение на европейското законодателство, тъй като дискриминира чуждестранните вложители - те плащат 10% данък. Това обясни вчера председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова.

Досега не сме получавали предупреждение от Брюксел, отговори Людмила Петкова на въпрос на "Сега" дали ЕК не е реагирала на тази дискриминация. Но е възможно да бъде открита процедура, ако Еврокомисията бъде сезирана за нарушението, призна Петкова.



ОБЛЕКЧЕНИЯ ЗА СЕМЕЙСТВАТА

Догодина ще бъдат въведени две данъчни преференции за семействата с деца. В семейство с 1 дете единият родител ще може да приспадне 200 лева от дохода си преди облагане, за 2 деца преференцията ще е 400 лева, а за три или повече деца - 600 лева, реши бюджетната комисия вчера. Данъчното облекчение няма да важи за родители, чиито деца са настанени в социални домове, и, естествено, не се отнася за семейства, които не работят и нямат доходи. Другата преференция дава право един от родителите на дете с увреждания да приспадне от годишния си облагаем доход 2000 лв.

Според друга одобрена вчера промяна ще отпадне необлагаемият минимум, който предното управление гласува за най-ниските заплати. Все пак хората ще могат да се възползват от него за доходите си за 2014 г. Това означава, че българите, които през отиващата си година са получавали само трудови доходи в рамките на не повече от 12 минимални работни заплати - т.е. до 4080 лева, ще могат догодина с подаване на данъчна декларация да поискат да им бъде възстановен удържаният 10% данък върху доходите. Това ще струва до 150 млн. лева на бюджет 2015, прогнозират от МФ.





9
3528
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
02 Декември 2014 19:58
Ми да инвестират в икономиката като са свръхликвидни банките , какво чакат.Неразорана целина има тук, няма производство, потреблението е ниско, евтина работна ръка -бол, дори и квалифицирана още се намира.Какво се ослушват като заек в люцерна.Кеф ти 10% данък, кеф ти подкупни чиновници, кеф ти служители бачкащи оувъртайм с оправданието "ми той чорбаджията".И дето можеш да ги уволниш когато ти кефне, щото не знаят къде да се подпишат, камо ли да си търсят правата.
02 Декември 2014 20:53

Облагането на лихвите по срочни депозити на гражданите бе въведено от началото на 2103 г.

Въй! Ма ша доживейм ли тая гадина?
02 Декември 2014 20:59
виждащ...


В какво да инвестират след като не знаят утре какво ще измислят - вчера данък лихва, днес няма, ще вдигат мин. раб заплата, утре няма, днес подкупиш един чиновник , утре го сменят. Като беше на власт Олигархски фирмите спряха всякакви инвестиции.

То и на банките им стига акъла само да инвестират в гори, които да продадат на 600 евро/кв. Пробвай с фирма да вземеш заем и ще ти отрежат главата.
02 Декември 2014 21:27
Не разбирам позицията на риформаторите - не искат ли неутрално облагане на доходите?
02 Декември 2014 22:32
Леви и десни този път се оказаха съмишленици, а Румен Гечев от БСП и Мартин Димитров от Реформаторския блок "рамо до рамо" защитиха запазването на ставката в сегашния й размер - 8%.


Единствения извод който може да си направи нормален човек е че тия са по мутри от мутрите от ГЕРБ!
Непонятно е да облагаш плоско с 10% минималната заплата и да не облагаш със същия процент доходите от лихви. А минималните заплати дори не могат да си помислят спестявания - какво остава пък за доходи от лихви!!
03 Декември 2014 00:52
Не разбирам позицията на риформаторите - не искат ли неутрално облагане на доходите?


Toчното е, че и те са го ударили на популизъм, съвместно с другаря Гечев. Но все пак са свършили нещо, защото са разширили облагането върху всички влогове. Защото сега ти сменят името на влога и изведнъж ставаш данъчно освободен. Точно както става с договорите за аренда. На сайта на НАП има рубирка въпроси-отговори, там има инструкция да се внимава да се пише, когато си даваш земята на арендатор. Ако отгоре пише "наем на земя" -плащаш 10%, ако напишеш в заглавието "аренда" - си освободен. След заглавието, надолу текстът може да е напълно еднакъв (тоест и икономическият смисъл), но няма значение. Една дума в заглавието рещава 10% - да или не!
03 Декември 2014 08:59
Няколко извода от написаното в статията:

    Държавата не може да събере предвидените според "гения" Дянков 132 млн. поради некадърност.
      Държавата не може да се справи с триковете на банките поради нежелание.
        От недостатачните събрани при 10% данък 82 млн. за по - голяма събераемост се намалят на 8% и резултата е 65млн. Тъпо..тъпо..
          Дупедавците отменят поетапното отпадане на данъка до 2017 понеже са неспособни да измислият други начини за приходи в бюджета и да се справят с банките измислят нова далавера.
          И тя е облагане на почти всичко сметки...Което означава на практика от всички които ползват банките по 8%. И от милионера 8% и от бабата пенсионерка пак толкова.

            Отпада необлагаемият минимум.
              Вероятно ще има и нова санкция от Брюксел заради дискримиционни данъци спрямо чужди граждани (разбирай инвеститори).

              Пропуснах ли нещо?

              Мисля че е време да се обяви съревнование кои ще отстреля най-много дупедавци.
              03 Декември 2014 09:40
              Забрави онези "дупедавци", които направиха 1 млрд. дефицит за полугодие, но нещо не им стисна да отменят данъка, вместо да въвеждат поредната нова ставка в данъчна ни система. Но най-големите дупедавци се оказват в крайна сметка тези, които ще платят от залъка си гарантираните влогове по 196 хиляди лева на изгорелите от КТБ, ще подсигурят милиарда "ликвидна помощ' на ПИБ и кой знае колко още неща има, които не знаем.
              03 Декември 2014 10:10
              Прогноза:
              1. В пленарна зала ще се приеме разширената база за облагане.
              2. След разширени консултации и обилно изливане на здрав разум от парламентарната трибуна ще бъде приета ставка от 10%.
              3. Герб ще изрази задоволство, а мартинчо ще обясни вота си с влизането волизия с евро законодателството.
              Но първо - разширената база!

              Поздрави.
              Дай мнение по статията
              Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД